RTX 3050 Ti laptop FPS düşmesi

carrollsh0

Hectopat
Dün Hepsiburada'dan Lenovo IP Gaming 3 laptop aldım. RTX3050 Ti ekran kartı, 8 GB (5, 86 GB kullanılabilir) RAM ve Ryzen 5 5600h işlemcili. Bu sabah Windows kurdum, Windows Update üzerinden driverlar yüklendi sonrasında işlemci ve ekran kartı driverlarını ayrıyeten kurdum. İnternetim kısıtlı olduğundan boyutu düşük olduğu için FPS denemek adına bilgisayara Minecraft kurdum. Pil ayarlarından ve Lenovo Vantage'dan performansı seçtim, NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemci olarak seçtim 3D genel ayarları, oyunda F3e bastığımda solda GPU kısmında RTX 3050 Ti'ı kullandığını görebiliyorum fakat FPS'im sabit dururken 50-60 FPS hareket ederken 10-30 FPS. Bu arada prize de takılı durumda. 10 senedir de kötü bilgisayar kullanıyorum, bu sorunun nedenini çözemedim.

Not: NVIDIA sürücüsünü sitesinden değil Experience üzerinden kurdum sanırım haziran 2022 idi.

Son düzenleme:
İlk defa böyle bir sorun duyuyorum. 3050 Ti laptopta Minecraft 10-30 FPS veriyor. Sanirim darboğaz sorunu var bilenler yardımcı olur ama siz yine de başka sitelerden darboğaz sorununa bir bakın.

İlk defa böyle bir sorun duyuyorum. 3050 Ti laptopta Minecraft 10-30 FPS veriyor. Sanirim darboğaz sorunu var bilenler yardımcı olur ama siz yine de başka sitelerden darboğaz sorununa bir bakın.
Bir şeyleri eksik yapmışım gibi hissediyorum çünkü ilk kez güçlü bir bilgisayar sahibi oluyorum. Fakat yaptığım her şeyi de yazdım eksik de değil gibi.

Bir de ağır oyunlarda deneyin hocam Afterburner kurup, o cihazda darboğaz olma ihtimali yok. İşlemci ve ekran kartı surucusunu vantageden mi kurdunuz?

Bir de ağır oyunlarda deneyin hocam Afterburner kurup, o cihazda darboğaz olma ihtimali yok. İşlemci ve ekran kartı surucusunu vantageden mi kurdunuz?
afterburner kurulu fakat kullanmayı bilmiyorum, işlemciyi manuel olarak amdnin sitesinden bulup kurdum ekran kartını experience ile kurdum. ramden kaynaklı bir durum olabilir mi 8gb olarak düşününce yine fena değil özellikle eski oyunlar için fakat 5,86 kullanılabilir az sanki.

Sanmıyorum, bir de vantageden sistem guncellemesi deyip bakar mısın? Belki eksik kurmussundur. Afterburner ıcın su vıdeoya bakabilirsin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanmıyorum, bir de vantageden sistem guncellemesi deyip bakar mısın? Belki eksik kurmussundur. Afterburner ıcın su vıdeoya bakabilirsin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
hocam vantage'da güncelleme bulmuyor, afterburnerda ayarları videodaki gibi yaptım, cpu sıcaklığı 80-95 dereceleri gördü, gpu sıcaklığı 60ın üstüne bile çıkmadı. ram kullanımı 5,5gb falan.

Açıkçası pek anlandiramadim, bir de ağır oyunda deneyin hocam orada net görebiliriz belki hangi kullanimda hata var diye, denerken kullanimlarada bakın. Ama CPU fazla ısınıyor.

Geri
Yukarı