RTX 3050 Ti laptop Valorant düşük FPS

Makaleler
8
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
i5 11400h + 2x8 3200MHz RAM + RTX 3050 Ti 4 GB ASUS laptop kullanıyorum. Her oyunda istediğim değerleri alabiliyorken Valorant'ta 1080p Ultra'da 110-140 arası alabiliyorum. GPU kullanımı %40-45'i geçmiyor. Sıcaklıklarda sıkıntı yok maksimum 80 derece. Tek başıma özel oyun girince 190-200 altına düşmüyor. Sorun ne olabilir?
Prize takılı şekilde Turbo modda kullanıyorum bu arada. Harici kart da devrede ve onu kullanıyor.

140 falan normal değil mi? Bence gayet normal, ayrıca her FPS düşüklüğü sizden kaynaklı olmayabilir. Dediğiniz gibi, oyunda başka bir modda daha yüksek alıyorsanız oyunla alakalı sorun vardır. Sizlik değildir diye düşünüyorum.

140 falan normal değil mi? Bence gayet normal, ayrıca her FPS düşüklüğü sizden kaynaklı olmayabilir. Dediğiniz gibi, oyunda başka bir modda daha yüksek alıyorsanız oyunla alakalı sorun vardır. Sizlik değildir diye düşünüyorum.
i7-7700HQ, GTX 1050 ile 230 görmüşlüğüm var. Ortalama 170-180.
i5 11400h + 2x8 3200MHz RAM + RTX 3050 Ti 4 GB ASUS laptop kullanıyorum. Her oyunda istediğim değerleri alabiliyorken Valorant'ta 1080p Ultra'da 110-140 arası alabiliyorum. GPU kullanımı %40-45'i geçmiyor. Sıcaklıklarda sıkıntı yok maksimum 80 derece. Tek başıma özel oyun girince 190-200 altına düşmüyor. Sorun ne olabilir?
Prize takılı şekilde Turbo modda kullanıyorum bu arada. Harici kart da devrede ve onu kullanıyor.
Aslında sorun ısınmaması biliyor musunuz? :)
Asus çok uyanık. Isınmayan laptop günümüzde mucize sayılıyor. Sistem dizaynını soğuk tutmak için ayarlıyorlar. Power Limit'ler IccMax'lar gibi... Tabi bu değerleri öyle bir ayarlıyorlar ki işlemci olması gerekenden epey bi' yavaş çalışıyor.

Bunları gözden geçirmekte yarar var. İşlemci Throttle olması vesilesiyle istediğiniz performansı alamıyorsunuz. İşin iç yüzü bu.
Asus'u herkes iyi sanıp alıyor ama bence boşa giden para maalesef.

Cihazı ilk aldığımda da 170-200 arası alıyordum. Ayrıca RX 570'li sistemde ultrada 200 altına hiç düşmüyordu oyun, daha kuvvetli bir laptopta bu değerler normal gelmiyor.
i7-7700HQ, GTX 1050 ile 230 görmüşlüğüm var. Ortalama 170-180.

Aslında sorun ısınmaması biliyor musunuz? :)
Asus çok uyanık. Isınmayan laptop günümüzde mucize sayılıyor. Sistem dizaynını soğuk tutmak için ayarlıyorlar. Power Limit'ler IccMax'lar gibi... Tabi bu değerleri öyle bir ayarlıyorlar ki işlemci olması gerekenden epey bi' yavaş çalışıyor.

Bunları gözden geçirmekte yarar var. İşlemci Throttle olması vesilesiyle istediğiniz performansı alamıyorsunuz. İşin iç yüzü bu.

Asus'u herkes iyi sanıp alıyor ama bence boşa giden para maalesef.
Hocam anlık olarak işlemci ve GPU'nın saat hızlarını takip ediyorum MSİ Afterburner ile. İşlemci 4,1GHZ altına hiç düşmüyor ve 80-81 derece max. Daha şimdi GTA V'ten çıktım, 1080P ultra MXAA 2X ve FXAA on şekilde 85-90 derece arası yine 4,1-4,2GHZ civarı çalıştı işlemci ve 70FPS altına düşmedim hiç. İşlemci Throttle yapmıyor yani cihazım çok şükür. Ayrıca Asus'u iyi sandığımdan değil, iyi olduğundan aldım. Senelerdir masaüstünde Tuf-Strix serisi ekran kartı ve anakartlarından aşırı memnun olduğumdan listemde ilk sıradaydı. Zaten Monster-Excalibur ile hemen hemen aynı paraya geldi, özellikle para baymadım yani.
3050 Tİ almak intihar girişimi olmuş.
Bu bütçede başka ürün yok hocam. Ya 1650-1650Tİ ya 3050-3050Tİ.

Son düzenleme:
İşlemcinin turbo frekansta çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi öneririm. Acaba frekansı turboya çekmediği için mi 80 derecelerde?

İ5 9300H + 8x2 2666 MHZ ile daha iyi FPS değerleri görebiliyordum. Ama işlemcim 4 GHZ sabit 86-94 derecede çalışıyordu.

İşlemcinin turbo frekansta çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi öneririm. Acaba frekansı turboya çekmediği için mi 80 derecelerde?

İ5 9300H + 8x2 2666 MHZ ile daha iyi FPS değerleri görebiliyordum. Ama işlemcim 4 GHZ sabit 86-94 derecede çalışıyordu.
Üst yorumda da belirttiğim gibi, 4.1GHZ altına düşmüyor işlemci. Bildiğim kadarıyla zaten işlemci de turbo boost ile max 4.2GHZ'yi görebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı