RTX 3050 Ti laptop vs. RTX 2060 Laptop

Güçlü değil, zayıf da değil. Yeterli.

Çoğu insanın 60 FPS takıntısı olduğu falan yok. Oyundan oyuna değişir. Mesela RDR2'yi gamepadle 30-35 FPS oynadım, zerre rahatsız etmedi ama Cyberpunk'ı 45 FPS altına inince oynanmaz hale geldi. Zaten 45 FPS şu anda her AAA oyun için yeterli akıcılıkta. 60 olsa daha iyi, DLSS'yle 60'ı görür çoğu zaman.

Göklere çıkardığım falan yok. Yeterli diyorum sadece. Cyberpunk'ı da, Minecraft'ı da, Metro Exodus'u ve Enhanced Edition'u da, Control'ü de, BF5'i de RT açık oynadım 2060'la. Mis gibi de aktı oyunlar. Senin 2060'ın var mı? Açıp oynadın mı? Ben oynadım, oynanıyor diyorum. Tecrübe.
İnsan elindeki olan malı tabii ki de kıymetli görecek. Siz beni anlamıyorsunuz. Kendi bildiğinizi söylüyorsunuz. Bir malın ne derece değerli ve kıymetli olduğunu bilmek için ona sahip olmak gerekmez. Benchmark ve test değerleri ortada. 2060 ile RTX ve tüm ayarlar ultrada cyberpunk'ı güzel FPS değerleri oynadım demek biraz ütopik. (45 altı diye oynanmaz hale diyorsunuz ayrıca.) Ayrıca günümüz şartlarında her ne kadar ben de kabul etmesem de çoğu insan 60 FPS ve üzeri olmadan oyun oynamak istemiyor. 30 FPS akıcılık için yeterli. Fakat 60 FPS artık alt sınır olarak kabul edilmeye başlandı. O yüzden elindeki kart ile 30 FPS üstü akıcı oynayabilirsin fakat her RTX hizmeti sunan oyunu full performans oynayamazsın. Her türlü kapışmasına da varım bu konunun. 40-45 FPS değerleri AAA oyunlar için maalesef iyi bir değer değil. Dediğim gibi günümüzde Hz ve FPS değerlerine çok önem veriliyor. Böyle bir dönemde konsollar bile yavaş yavaş 60 FPS sabit dönemine geçmişken kalkıp da bana 30 FPS 45 FPS alıyorum derseniz beni haklı çıkarmış olursunuz.

Ha bu arada 2060'ım yok ama bilgi birikimim ve muhakeme yeteneğim var şükür.
2060 115W kullanıcısı olarak tamamına katılıyorum.
Hocam siz ve diğer arkadaşın anlamak istemediği şey çok basit aslında. Ben size akıcı oyun oynayamazsınız veya zevk alamazsınız demedim. Bakın 2021 yılındayız ve artık çoğu "Gamer" için 60 FPS ve üstü kabul edilebilir bir değer olarak görülüyor. Ki insanlar artık 240 Hz gibi monitörleri kullanmaya başladı. Sen çıkıp da dersen ki ben 2060 ile 30 FPS ve üstü oynuyorum, o zaman eyvallah. Katılıyorum senin fikrine. Derim ki evet adam oynuyor. Akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Fakat ben diyorum ki 2060 RTX performansı olarak AAA oyunlarda tam performans bir deneyim sunmuyor maalesef. Bunun neresi anlaşılmıyor anlamadım.

İnsan elindeki olan malı tabii ki de kıymetli görecek. Siz beni anlamıyorsunuz. Kendi bildiğinizi söylüyorsunuz. Bir malın ne derece değerli ve kıymetli olduğunu bilmek için ona sahip olmak gerekmez. Benchmark ve test değerleri ortada. 2060 ile RTX ve tüm ayarlar ultrada cyberpunk'ı güzel FPS değerleri oynadım demek biraz ütopik. (45 altı diye oynanmaz hale diyorsunuz ayrıca.) Ayrıca günümüz şartlarında her ne kadar ben de kabul etmesem de çoğu insan 60 FPS ve üzeri olmadan oyun oynamak istemiyor. 30 FPS akıcılık için yeterli. Fakat 60 FPS artık alt sınır olarak kabul edilmeye başlandı. O yüzden elindeki kart ile 30 FPS üstü akıcı oynayabilirsin fakat her RTX hizmeti sunan oyunu full performans oynayamazsın. Her türlü kapışmasına da varım bu konunun. 40-45 FPS değerleri AAA oyunlar için maalesef iyi bir değer değil. Dediğim gibi günümüzde Hz ve FPS değerlerine çok önem veriliyor. Böyle bir dönemde konsollar bile yavaş yavaş 60 FPS sabit dönemine geçmişken kalkıp da bana 30 FPS 45 FPS alıyorum derseniz beni haklı çıkarmış olursunuz.
Elimdeki malı övdüğüm yok benim, sana saçma benchmark testlerini izlemeyi bırakıp gerçek kullanıcı deneyimine bak diye dedim kullanıyorum diye. Ondan önce 2070'li makine de kullandım, onun da RT performansını biliyorum. Cyberpunk'da oyunun kendi yaptığı RT medium ayarlarında oynadım, DLSS'yle mis gibi aktı oyun. RT ultrada zaten 2070'le bile sabit 60 göreceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Ülkede çoğu kişide AAA oyunları 60 FPS oynatacak makine mi var da öyle kabul ediliyor? Kim kabul ediyor? Benim cevremdekiler 40 FPS'yle RDR2'yi high ayarlarda keyif ala ala bitirdiler. Ben de öyle. Cyberpunk'ın durumu FPS olması. FPS shooter türünde olunca 30 FPS yetersiz gelebiliyor çünkü silahla nişan alırken ani hareketler gerekiyor. PS4'de 30 FPS oynarken kimse bir şey demiyor, PC'de nasıl 60'ın altı rahatsız ediyor çoğu kişiyi?

Uzatmanın manası yok, anlamak istemeyen sensin. Elimde 2060'lı makine var diyorum, tüm oyunları RT açık oynadım diyorum, keyif aldım diyorum hala gık mık ediyorsun. Oturdum oynadım bitirdim diyorum, bunu anlamak zor mu cidden?

Elimdeki malı övdüğüm yok benim, sana saçma benchmark testlerini izlemeyi bırakıp gerçek kullanıcı deneyimine bak diye dedim kullanıyorum diye. Ondan önce 2070'li makine de kullandım, onun da RT performansını biliyorum. Cyberpunk'da oyunun kendi yaptığı RT medium ayarlarında oynadım, DLSS'yle mis gibi aktı oyun. RT ultrada zaten 2070'le bile sabit 60 göreceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Ülkede çoğu kişide AAA oyunları 60 FPS oynatacak makine mi var da öyle kabul ediliyor? Kim kabul ediyor? Benim cevremdekiler 40 FPS'yle RDR2'yi high ayarlarda keyif ala ala bitirdiler. Ben de öyle. Cyberpunk'ın durumu FPS olması. FPS shooter türünde olunca 30 FPS yetersiz gelebiliyor çünkü silahla nişan alırken ani hareketler gerekiyor. PS4'de 30 FPS oynarken kimse bir şey demiyor, PC'de nasıl 60'ın altı rahatsız ediyor çoğu kişiyi?

Uzatmanın manası yok, anlamak istemeyen sensin. Elimde 2060'lı makine var diyorum, tüm oyunları RT açık oynadım diyorum, keyif aldım diyorum hala gık mık ediyorsun. Oturdum oynadım bitirdim diyorum, bunu anlamak zor mu cidden?
Türkiye'yi baz alarak ve sadece kendini, çevrendeki arkadaşlarının zevk alma unsurunu baz alarak konuşuyorsun. Sana diyorum ki 30 FPS'in hala akıcı oyun oynayabilme için yeterli olduğu kanaatindeyim. Bunda hemfikiriz. Fakat 2060 ham güç olarak güçlü bir kart olsa da her oyunda maalesef Ray Tracing için yeterli olamayabilir diyorum. Neden kabul etmiyorsun? Senin arkadaşın 40 FPS RDR2'yi oynadı ve zevk aldı diye geneli zevk almak zorunda mı? Kaldı ki RDR2 gibi görsel şölen sunan bir oyunu yüksek FPS ve Hz değerlerinde oyna da göreyim seni hala aynı fikirde misin? Konuştuğumuz şey aynı aslında. Ben 2060'a güçsüz bir kart demiyorum. RT performansı yetersiz diyorum. Ki emin ol 5 FPS'nin lafını eden insan sayısı geçtiğimiz senelere nazaran çok daha fazla. Senin çevrendekiler ve sen elindeki ile yetinmeyi bilen insanlar olabilirsiniz fakat oyun sektöründe hep bir donanım açlığı maalesef mevcut. Güçlü bir RT performansı isteyen insan kalkıp da 2060'a yönelmez diyorum. Sen hala kalkmış yeterli diyorsun. Farkındaysan RTX'in en giriş seviye kartı 2060. Saçma benchmark testleri dediğin şeylerin çoğu kartların gücünü ortaya koyup, piyasa bilgilendirmesi yapan uygulamalar. Her insanın kart alıp deneme şansı yok. O benchmark testleri referans oluyor insanlara.

Geri
Yukarı