RTX 3050 Ti sistem 10-20 FPS veriyor

Yer
İzmir
İyi akşamlar.

Öncelikle sistemim:
  • CPU: AMD Ryzen™ 7 4800H işlemci 2,9 GHz (8M Önbellek, en fazla 4,2 GHz)
  • GPU: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Ti Laptop GPU 75W 4 GB GDDR6
  • DISPLAY: 17.3" FHD (1920 X 1080) 144Hz
  • RAM: 16 GB DDR4-3200 SO-DIMM (16x1)
  • Memory: 512 GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
Bu bir problem mi emin değilim fakat bilgisayarımın daha yüksek FPS vereceğini ama vermediğini düşünüyorum. Misal GTA 5'te kanımca 100 FPS altına düşmemem gerekirken 30-40 FPS'lerde dolanıyorum. Hatta yer yer 10-20 FPS'lere çok düşüyor ki bu en sinir olduğum nokta. 100 FPS diyorum çünkü i5 10. nesil 16 GB RAM 1 TB SSD GTX 1650 Ti sisteme sahip arkadaşımın GTA 5 oyununda 90 FPS'ten aşağı düşmediğini öğrendim. GTX 1650 Ti nerede RTX 3050 Ti nerede, 90 FPS nerede 30-40 FPS nerede?
Öte yandan şunu belirtmeliyim ki bütün sürücülerim güncel sistemim güncel FPS ya da oyunla alakalı olmayan şeyler bile güncel kaç gündür bir açık arıyorum güncel olmayan bir şey vardır belki diye etki ediyordur belki diye ama yapmadığım şey güncellemediğim şey kalmadı. Başka oyunlarda denedim sıkıntı yok. Steep gibi bir oyunda Ultra+ ayarlarda 75 FPS'ten aşağı düşmüyorum. RTX 3050 Ti gibi bir ekran kartının entegre ve laptop ekran kartı olduğundan platform rolünün mobil olduğunu ve bu yüzden de masaüstü tiplerine göre daha az performanslı bir karta sahip olduğumu biliyorum açıkçası. Önce sırf RTX'im var diye yüksek bekliyorum zannediyordum fakat 1650 Ti'lı arkadaşım 90'dan aşağı düşmüyorum deyince bir sıkıntı olduğunu düşündüm. NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX işlemcisini RTX yaptım, PC'nin grafik ayarlarından grafik performansını RTX yaptım, güç tasarruflarını kapattım, tüm gerekli platformlardan modları hep oyun moduna aldım yine bir şey değişmedi.
Turbo modda FPS biraz daha iyi fakat hep Turbo mod çalıştırmak istemiyorum çünkü şu düşünce sarıyor kafamı: Ulan o kadar RTX var her defasında Turbo mu çalıştıracağız PC'yi, diyorum. Oyunları normal performans modunda oynuyorum hep. Bilgisayarımı alalı bir buçuk ay yeni olacak bu arada. Bu zamana kadar fark etmedim mi yoksa hayatımda ilk bilgisayarımın oluşundan mütevellit mutluluktan mı görmedim bilmiyorum. FPS değişimini görmeniz açısından iki kısa video çektim, FPS göstergesi sol üstte ve biraz küçük, yani yüksek kalitede ve tam ekran izlemeyi, bakmayı unutmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Belki görmediğim bilmediğim bir şey bir şeyler vardır, öneri ve çözüm tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.
Teşekkürler.

İyi forumlar.

Grafik modu kurmuşssunuz her oyunda böyle mi tek GTA 5'te mi eğer her oyunda böyle ise V-Sync kapatıp deneyin devam ederse bilgisayarda sorun olabilir. Eğer SSD var ise oyunu ona kurup deneyin

Ekran kartı orijinal mi kontrol ettiniz mi ?
Her şey orijinal. Sırf internetten aldığım için çok güvensizlik vardı fakat sürekli açık aramama rağmen bir şeyde kusur yok gibi gözüküyor.
Grafik modu kurmuşssunuz her oyunda böyle mi tek GTA 5'te mi eğer her oyunda böyle ise V-Sync kapatıp deneyin devam ederse bilgisayarda sorun olabilir. Eğer SSD var ise oyunu ona kurup deneyin
Yalnızca GTA 5'te bu şekilde. Deneyeceğim.

1- RTX yerine AMD dahili ekran kartını kullanıyor olabilir. RTX'e alıp deneyiniz.
2- grafik modunu kaldırınız.
3-ayarları kısıp deneyiniz.
4-diğer oyunlarda oluyor mu? Oluyorsa dodanımsal bir sıkıntıdır.
5-sürücüleri güncelleştirmeyi deneyin. Ya da güvenli modda DDU ile silip tekrar yükleyin.
6-sorun devam ederse servise götürün.

Yeni konular

Geri
Yukarı