RTX 3060 1080p İçin Kaç Yıl Götürür?

Evet örnek cp2077 😂 ama genele bakarsak 1080p ultra ayarlar için maks 2-3 yıl ömrü var gibi geliyor bana. Oyunların görsel kalitesi geçmişe nazaran çok hızlı gelişiyor şuan geçmişle kıyaslamak yanlış olur.
CP2077, BF2042 gibi uç örnekler var tabii. Bunlar dönem dönem olabiliyor. Mesela Elden Ring'e bakın. Grafik anlamında çağ atlatan bir şey yok ama ciddi performans sorunları yaşatıyor. Diğer tarafta God of War gibi güzel optimize edilmiş bir oyun var. Tabii açık dünyanın ne şekilde ve nasıl sunulacağı da önemli. Benim gözümde ilk büyük sınav Starfield için verilecektir. RPG öğeleri yüksek, uzay temalı bir açık dünya oyununda ekran kartlarına yük binmesi çok doğal olacaktır.

Bundan 10yıl önce GTS 250 512 MB ekran kartım vardı şu an CS:GO'yu bile düşük ayarlarda anca açabiliyor.

Biraz gerçekçi olalım.

3-5 yıl oyunları çalıştırır. (1000 serisi kartlar 2016 çıktığına göre hala güncel oyunları bir şekilde oynatıyorlar.)

Bundan 10yıl önce GTS 250 512 MB ekran kartım vardı şu an CS:GO'yu bile düşük ayarlarda anca açabiliyor.

Biraz gerçekçi olalım.

3-5 yıl oyunları çalıştırır. (1000 serisi kartlar 2016 çıktığına göre hala güncel oyunları bir şekilde oynatıyorlar.)
Mesela GTX 1070'i olan birisi için oyun oynamak ekstrem bir sorun değil. Tabii ki her ayarı son seviyeye çekemezsiniz ama kartın hala bir gücü var.

Millet yanlış anlamıs soruyu 1080 ultrada şuan bile zorlanıyor bazı oyunlarda böyle sistemi zorlayan oyunlar çıkmaya devam ederse 2 3 yıl idare eder

CP2077, BF2042 gibi uç örnekler var tabii. Bunlar dönem dönem olabiliyor. Mesela Elden Ring'e bakın. Grafik anlamında çağ atlatan bir şey yok ama ciddi performans sorunları yaşatıyor. Diğer tarafta God of War gibi güzel optimize edilmiş bir oyun var. Tabii açık dünyanın ne şekilde ve nasıl sunulacağı da önemli. Benim gözümde ilk büyük sınav starfield için verilecektir. RPG öğeleri yüksek, uzay temalı bir açık dünya oyununda ekran kartlarına yük binmesi çok doğal olacaktır.

Elden Ring kısmı biraz HM, nasıl söylesem açık dünya olduğu için oyun render mesafesi bozuk çok uzaklar bile güzel gözüküyor, Elden Ring'in problemi o(optimisazyon). Bende Xbox Series S var onunla ilk başta 20 25 (aksiyonda) arası gidip geliyordu kapalı alanlarda 60 sabit, güncelleme ile toplamışlar di uzaklar 480p gibi gözüküyordu ama göz karartıcı değildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı