Çözüldü RTX 3060 Düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thi3f

Hectopat
Merhaba, ben eski bilgisayarımı yeni sattım. Parçalar arasında MSI B450-A PRO, Ryzen 5 2600, GTX 1060 6 GB, 16 GB Ram vardı. Arkadaşım itopya üzerinden hazır bir sistem almıştı 1 ay önce, bende eskisini satıp onu aldım. O kasada RTX 3060 12 GB Ryzen 5 3600 ve 16 GB Ram var. Bugün sürekli oynadığım Rust'a girdiğimde aynı ayarlar üzerinde eski bilgisayarımla aynı FPS'i aldığımı fark ettim. Bu Valorant içinde geçerli bu arada. Sizce neden oluyor olabilir bu düşük FPS ? Hazır bir sistem olduğu için kurulan sürücülerle alakası olabilir mi veya işlemci kaynaklı bir darboğaz olabilir mi ? İzlediğim videolarda ultra ayarlarda benim normal ayarlarımdan daha fazla FPS geliyor çünkü aynı işlemci ve ekran kartında, format atsam düzelir mi veya başka önerisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim 😊(1080P oynuyorum bu arada)

Son düzenleme:
Çözüm
@Thi3f olmadı BIOS pilini sök 2-3 dakika bekleyip geri tak bir sıfırlasın kendisini eğer yine giremezsen. Sonra RAM ayarlarını yaparsın. OC sekmesinde AMD Overclock ayarları olaraktır orada da Precision Boost Overdrive seçeneğini göreceksin, onu da enabled diye değiştir.
Merhaba, ben eski bilgisayarımı yeni sattım. Parçalar arasında MSI B450-A PRO, Ryzen 5 2600, GTX 1060 6 GB, 16 GB Ram vardı. Arkadaşım itopya üzerinden hazır bir sistem almıştı 1 ay önce, bende eskisini satıp onu aldım. O kasada RTX 3060 12 GB Ryzen 5 3600 ve 16 GB Ram var. Bugün sürekli oynadığım Rust'a girdiğimde aynı ayarlar üzerinde eski bilgisayarımla aynı FPS'i aldığımı fark ettim. Bu Valorant içinde geçerli bu arada. Sizce neden oluyor olabilir bu düşük FPS ? Hazır bir sistem olduğu için kurulan sürücülerle alakası olabilir mi veya işlemci kaynaklı bir darboğaz olabilir mi ? Format atsam düzelir mi veya başka önerisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim 😊(1080P oynuyorum bu arada)
Hocam MSI Afterburner ile atarsanız daha iyi olur.

Merhaba, ben eski bilgisayarımı yeni sattım. Parçalar arasında MSI B450-A Pro, Ryzen 5 2600, GTX 1060 6 GB, 16 GB RAM vardı. Arkadaşım İtopya üzerinden hazır bir sistem almıştı 1 ay önce, bende eskisini satıp onu aldım. O kasada RTX 3060 12 GB Ryzen 5 3600 ve 16 GB RAM var. Bugün sürekli oynadığım Rust'a girdiğimde aynı ayarlar üzerinde eski bilgisayarımla aynı FPS'i aldığımı fark ettim. Bu Valorant içinde geçerli bu arada. Sizce neden oluyor olabilir bu düşük FPS? Hazır bir sistem olduğu için kurulan sürücülerle alakası olabilir mi veya işlemci kaynaklı bir darboğaz olabilir mi? Format atsam düzelir mi veya başka önerisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim 😊(1080p oynuyorum bu arada)

Driverları DDU ile kaldırıp kurmayı dene.

Ryzen 2600'in limiti o olduğu için olabilir mi? Rust oyununun dinamiklerine pek hakim değilim ancak Valorant, CS:GO oynarken 2600'e 1060 da taksanız 3060 de taksanız aynı FPS'i alırsınız. Yüksek FPS alınabilen oyunlarda işlemci gücü ön plana çıkar.

Ryzen 2600'in limiti o olduğu için olabilir mi? Rust oyununun dinamiklerine pek hakim değilim ancak Valorant, CS:GO oynarken 2600'e 1060 da taksanız 3060 de taksanız aynı FPS'i alırsınız. Yüksek FPS alınabilen oyunlarda işlemci gücü ön plana çıkar.
Dostum yeni kasada 3600 var ama görmedin sanırım.

Dostum yeni kasada 3600 var ama görmedin sanırım.

Benim hatam affedersin. RAM'lerin doğru frekansta çalışıyor mu? Görev yöneticisinden kontrol edebilirsin belki 2133 olarak kalmışlardır bu da performansa direkt etki eder.

Benim hatam affedersin. RAM'lerin doğru frekansta çalışıyor mu? Görev yöneticisinden kontrol edebilirsin belki 2133 olarak kalmışlardır bu da performansa direkt etki eder.
Hocam maalesef başka bir sorunla karşı karşıya kaldım. Anakartım MSI B550M A PRO. Bios'a girmeye çalıştığımda ekran gelmiyor uzun süre siyah ekranda kalıyor ve birden hoş geldiniz yazısında başlıyor sistem. Bios'a girmeye denemeye çalışmadığımda da aynı şekilde direk hoş geldiniz yazısına atıyor ne yaptıysam bios'a giremedim.
Yapabilirsem yazacağım.

Geri
Yukarı