RTX 3060 ekran kartları GameGaraj'da satışta almayın!

İşte olaya bu kafada yaklaşmamız lazım. Almayalım şimdilik. Bir süre sonra fiyatı elbet düşecek. Miningciler de bu karta (belli bir düzeyde) daha az yöneliyor. Satamayınca düşürecekler.

Yav akıl var mantık var madenciler bu karta niye az ilgi göstersin %50 oranında hash değeri az olduğu için mi? eğer fiyatı 4 bin olsaydı 2 tane kart alıp 8 bin TL öder. 10bin veya üstü ekran kartla aynı hash değerine sahip olur aradaki fiyat farkıda elektriğe gider. Hash değeri 0 olacak ki bir işe yarasın uyanık 😂

Çoğu kişi burada yanılıyor. NVIDIA söylediği fiyat global fiyat yani cipsetine biçtiği fiyat. X firma NVIDIA X ekran çipini alıp kendi tasarım soğutmasını ekleyip satar bu yüzden NVIDIA'nın söylediği fiyat tutmaz hiçbirzaman bu NVIDIA içinde geçerli değil ayrıca tüm firmalar için geçerli. Amazon kartı 514 dolara satıyor ki hatta alanıda gördüm makul fiyat kensi para birimlerine göre.
Benim yukarıda söylediğim fiyat ile ilgili faiş fiyata satılması NVIDIA problemi değil hatta ilgi alanıda değil bu bizim ülkede ticaret bakanlığının ilgi alanı. Ve şu anki 8bin7bin arası bu kart tek başına çok normal fiyat. Çünkü hazır sistemide o fiyattan satılıyorlar. Hazır sistemin fiyatı düşmeden bu kart hayatta düşmez. İkincisi ürün çeşidi. Ürün bol ise ikamesi varsa fiyat düşer çünkü satan kişiler rekabet için kar maksimizasyonu yapmak zorunda.
Hocam diğer ülkelerin satıcıları 2 katı fiyat sunmuyor bizim ülkeye özel bir şey bu.

İşte olaya bu kafada yaklaşmamız lazım. Almayalım şimdilik. Bir süre sonra fiyatı elbet düşecek. Miningciler de bu karta (belli bir düzeyde) daha az yöneliyor. Satamayınca düşürecekler.

Yav akıl var mantık var madenciler bu karta niye az ilgi göstersin %50 oranında hash değeri az olduğu için mi? eğer fiyatı 4 bin olsaydı 2 tane kart alıp 8 bin TL öder. 10bin veya üstü ekran kartla aynı hash değerine sahip olur aradaki fiyat farkıda elektriğe gider. Hash değeri 0 olacak ki bir işe yarasın uyanık 😂
Şimdi gelelim umarım görüntüler yüklemiştir size daha net anlatmak için uğraştım biraz umarım çoğu insanda görür.
3070 fiyatı 19 Şubat'ta ss alındı.
6800xt fiyatı 20 Şubat'ta ss alındı.
Benim demek istediğim bu şu an bu fiyat bu kart için çok pahalı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210301-191103~2.png
    Screenshot_20210301-191103~2.png
    203,3 KB · Görüntüleme: 64
  • Screenshot_20210301-191026~3.png
    Screenshot_20210301-191026~3.png
    275,3 KB · Görüntüleme: 52
Şimdi gelelim umarım görüntüler yüklemiştir size daha net anlatmak için uğraştım biraz umarım çoğu insanda görür.
3070 fiyatı 19 şubat'ta SS alındı.
6800XT fiyatı 20 şubat'ta SS alındı.
Benim demek istediğim bu şu an bu fiyat bu kart için çok pahalı.

Dostum ben aşırı pahalı ya da aşırı ucuza takılmıyorum. Mantık olarak fiyat istikrarını belirleyen birçok küçük ve büyük ölçekte etki var. Sadece bu kartı almazsan fiyat düşer mantığı yanlış bunu savunuyorum. Ülkemiz açısından ise fiyatların istikrarının sağlanması için ya da firmalar fiyatları düşürmesi için en büyük etken ürünlerin fazla olması ikinci büyük etken kurun sabit ya da düşük olması üçünkü etken ise enflasyonun düşük olması bunların yanında diğer etkenler dediğimiz madencilerin az olması, kripto para birimine hazine ve maliye bakanlığının yakından takip ediyoruz açıklaması yerine yaptırım uygulaması, ticaret bakanlığının, spknın denetim sıklığı. Bddknın kripto fiyatlandırma politikası, BTK'nın madenciler için port daraltma uygulaması, gibi mekanizmalar düzgün çalışırsa işte fiyatlarda bir sabitleme olur o zaman NVIDIA gibi markaların global fiyatına yakın fiyattan kartı satın alabiliriz.
Yurt dışında 329 dolar fiyatı biçen NVIDIA 514 dolara karla satılması yaklaşık 1.6 katı ediyor. Buna yukarıda saydığım 3 önemli etken dahil. TR'ye uygularsan 3200 ekran kartı fiyatını 1.6kat 5120'ye satmalıdır her şey dahil düz mantıkla. Ama ülkemizde vergi ve enflasyon yüksek. Üstüne birçok şey eklenince firmalarda bu ortamda denetim yok yaptırım yok saldım çayıra yaparsa bu kart için 7bin-8bin TL normaldir. Bunu kırmanın en büyük etkeni stok sorunu olmayacak TR'yi RTX3060 karta boğsalar emin ol NVIDIA'nın 3200 TL fiyat biçtiği bu kartı 2800 vs alabilirsin. Üstüne sıkı denetim yaptırım çıkınca madencilere 2000'e kadar düşer. Çünkü ürün bol belli bir noktadan sonra bu kartın sağladığı toplam fayda 0 olacak.
Madenciler için bazı forum sitelerinde günlük RTX 3060 7 dolar kazandırıyor diye haber yapıldı. %50 kısılmış hali 7 dolar bile fazla. %1 olacak ve hiçbir yazılımla kırılmayacak bir şey olması lazım.

Palit ve INNO3D modelleri satışta fiyatlar 8800 civarı almaya değmez bu karta bu para değmez.
Bakın kesinlikle bunun ticaret olduğunu ve günümüze göre aman aman yüksek bir rakam olduğumu düşünmüyorum fakat en pahalı yer dediğimiz Vatan'da bile 8500 civarına daha kaliteli bir kart satılıyorken bu markaların bu paralar etmeyeceği görüşündeyim.

Desteğe böyle konuşman hoş değil.

Hocam diğer ülkelerin satıcıları 2 katı fiyat sunmuyor bizim ülkeye özel bir şey bu.

Bizlerin alım gücü diğer ülkelere göre 2 kat düşük olduğu için size öyle geliyor. Yurtdışında kartın NVIDIA resmi sitesinde fiyatı 329 dolar ama kart 500 dolar ve üstü satılıyor yani 1.5 veya 1.6 kat. Ancak yurtdşında yaşayan insanların alım gücü yüksek olduğu için 1.6 kat karla satılan bir ürünü rahat şekilde alabiliyorken bizim gibi alım gücü düşük ülkelere göre 2 kat veya 3 kat yüksek satış kaçıyor maalesef. Acı ama gerçek bu. Düzgün ekonomi olmadığı sürece emin ol ileride bu yüksek dediğimiz şu an şu karta ne kadar düşükmüş zamanında diyebiliriz.

Bizlerin alım gücü diğer ülkelere göre 2 kat düşük olduğu için size öyle geliyor. Yurtdışında kartın NVIDIA resmi sitesinde fiyatı 329 dolar ama kart 500 dolar ve üstü satılıyor yani 1.5 veya 1.6 kat. Ancak yurtdşında yaşayan insanların alım gücü yüksek olduğu için 1.6 kat karla satılan bir ürünü rahat şekilde alabiliyorken bizim gibi alım gücü düşük ülkelere göre 2 kat veya 3 kat yüksek satış kaçıyor maalesef. Acı ama gerçek bu. Düzgün ekonomi olmadığı sürece emin ol ileride bu yüksek dediğimiz şu an şu karta ne kadar düşükmüş zamanında diyebiliriz.
Hayır. ucuzbudur.com'da 2-3 gün önce 3070 ve 3080 7.8k dan satıldı. Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı 3060'lı sistemler 8k dan değil 15k dan falan satılırdı.

Hayır. ucuzbudur.com'da 2-3 gün önce 3070 ve 3080 7.8kdan satıldı. Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı 3060'lı sistemler 8Kdan değil 15kdan falan satılırdı.

Ben ne diyorum sen ne diyorsun. NVIDIA'nın resmi sitesini baz alıyorum sen ise tedarikçi bir firmanın internet sitesini baz alıyorsun.
Güzel arkadaşım sende kur bir site resmi olarak git yurtdışına anlaş NVIDIA ile toptan alım yap üstüne karı koy sat. ya da yurt dışı ile çeşitli kanallardan legal/illagal getirir sat.
Asıl senin dediğin doğru olsaydı ve düzgün bir iş olsaydı o zaman bütün firmalar aynı ürünü aynı fiyattan satardı. Genelde bilindik firmalar bilindik ürünleri benzer fiyattan satıyor çünkü anlaşmaları ve getirdiği yollar aynı. Rekabet açısından fiyat farkı elbet olur ama uçuk bir fiyat farkı varsa bir düşün derim.
İşin mantığını öğrenmek yerine araştırmadan sazan gibi atlamak günümüzün modası.
Ha insanlar rasyoneldir istediğini alır söylediğin sitede alanlar için iyi günde kullanmalarını dilerim.

Ben ne diyorum sen ne diyorsun. NVIDIA'nın resmi sitesini baz alıyorum sen ise tedarikçi bir firmanın internet sitesini baz alıyorsun.
Güzel arkadaşım sende kur bir site resmi olarak git yurtdışına anlaş NVIDIA ile toptan alım yap üstüne karı koy sat. ya da yurt dışı ile çeşitli kanallardan legal/illagal getirir sat.
Asıl senin dediğin doğru olsaydı ve düzgün bir iş olsaydı o zaman bütün firmalar aynı ürünü aynı fiyattan satardı. Genelde bilindik firmalar bilindik ürünleri benzer fiyattan satıyor çünkü anlaşmaları ve getirdiği yollar aynı. Rekabet açısından fiyat farkı elbet olur ama uçuk bir fiyat farkı varsa bir düşün derim.
İşin mantığını öğrenmek yerine araştırmadan sazan gibi atlamak günümüzün modası.
Ha insanlar rasyoneldir istediğini alır söylediğin sitede alanlar için iyi günde kullanmalarını dilerim.
Zaten Avrupadaki firmalar hemen hemen aynı ve olması gereken fiyattan satıyorlar. Her ülkede öyle anlaşma yapıp Türkiye'de bunların ekonomisi kötü siz iki katına satın mı diyorlar sence?

Zaten Avrupa'daki firmalar hemen hemen aynı ve olması gereken fiyattan satıyorlar. Her ülkede öyle anlaşma yapıp Türkiye'de bunların ekonomisi kötü siz iki katına satın mı diyorlar sence?

Bir enflasyon nedir? İki kur farkı nedir? 3 vergi ne kadardır? Yurtdışında ki gelişmiş ülkelerin enflasyon oranına bak bir de trdeki enflasyon oranını gerçekte ne kadar ona bakınız. Basit tabirle enflasyon oranı %2 olan bir ülkede 100 birimlik maliyet 102 birime satılırsa ve alım gücünün para karşılığı gerçek net değeri yani enflasyondan arınmış değeri 98 birim olursa enflasyon oranı %20 olan ülkede 120'ye satılır alım gücünün parasal gerçek değeri 80birim olur yani fiyatı firmalar TR ekomisi kötü diye yükseltmez serbest piyasa enflasyon oranında otomatik yükseltir elindeki paranın gerçek değerini azaltır zaten güzel insan. Keşke senin düşüncen gibi kolay olsa her şey inan senden çok ben isterdim 😉

Bu vesileyle yazıyı sonlandırayım. Konuyu açan arkadaşın X firmasına hitabı aşırı yanlış, mantıksız gereksiz. Enflasyon, stok, kur farkı gibi durumlar değişmeden şöyle yapsak böyle yapsak düşer yazıları hürafeden öteye gidemez, fiyatı belirleyen birçok unsur var. Evet taşıma ücretleri salgından dolayı arttı ancak işçilik maliyetleri daha fazla arttı çünkü %50 kuralı sadece bizde değil tüm dünyada uygulanıyor. Stok fazlasını hiçbir firma istemez bu vesileyle ekran kartı düşer hayalinden ziyade alım gücümüzü nasıl arttıtabiliriz diye düşünmek daha gerçekçi yaklaşım olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı