RTX 3060 her oyunda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 11

EagleGlow

Hectopat
Evet, PC'de her oyunda sağa sola çok döndüğüm zaman FPS düşmesi yaşıyorum. Her oyunda oluyor bu Minecraft'tan Valorant'a kadar 300 FPS'den 9'a iniyor 1 saniyeliğine ve tilt ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@EagleGlow işlemciniz ne? Tek kanal bellek mi kullanıyorsunuz? SSD kullanıyor musunuz?
1634677830689.png

@EagleGlow telefondan nedense imzalar gözükmüyor. Sisteminizi hazır sistem olarak aldıysanız ve sistem Windows kurulu olarak geldiyse sisteme format atıp, Windows güncellemelerini yapınız. Ve ekran kartınızın güncel sürücüsünü yükleyiniz. Sonra tekrardan test ediniz. Aynı FPS drop sorunu başıma gelmişti. Ve anlattığım şekilde çözüme ulaştım.

@EagleGlow telefondan nedense imzalar gözükmüyor. Sisteminizi hazır sistem olarak aldıysanız ve sistem Windows kurulu olarak geldiyse sisteme format atıp, Windows güncellemelerini yapınız. Ve ekran kartınızın güncel sürücüsünü yükleyiniz. Sonra tekrardan test ediniz. Aynı FPS drop sorunu başıma gelmişti. Ve anlattığım şekilde çözüme ulaştım.
Hocam driverların hepsi güncel, windowsu kendim kurdum hiçbir yerde bunun çözümü yok bulamıyorum.

@EagleGlow RTX 3070, Ryzen 5 5600X sistemimde sorunu anlattığım gibi çözdüm. Bu arada BIOS ayarlarından işlemcinin CPB, PBO ve XMP ayarı kapalı ise açık hale getiriniz.

işlemci ayarlarını nasıl açabilrim bende de sorun var 3060ti ryzen7 3700x işlemcim var test videolarında mesela valorantta 330 380 fps arası felan gözüküyor ama bende 230 220 felan bazen 160a kadar düşüyor nasıl düzeltebilirim
işlemci ayarlarını nasıl açabilrim bende de sorun var 3060ti ryzen7 3700x işlemcim var test videolarında mesela valorantta 330 380 fps arası felan gözüküyor ama bende 230 220 felan bazen 160a kadar düşüyor nasıl düzeltebilirim

@furkan nemli YouTube'dan CPB, PBO ve XMP açma ile ilgili videoları izleyip açabilirsiniz. Bu arada işlemci sıcaklık değerlerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
Peki bu ayarları açmanın avantajları nedir bilmiyorum ama dezavantajları var mı?
Birde ben i5 10400f işlemciye sahibim ve bu ayarlar bende açık mı onu nasıl anlarım?
Açık değilse bende açmak isterim çünkü.
Tabii ki dezavantajını bilmek de isterim.

Geri
Yukarı