RTX 3060 ile ETH kazmaya değer mi?

Hocam bu işlem tam olarak şöylemiş işliyor?
ETH'yi alırsın 1-2 sene cüzdanında tutarsın sistem elinde tutuyon diye sana faiz verir. Daha sonra istersen tüm ETH ile sistemden çıkarsın?
Bir de aşağı yukarı ne kadar kazandırır?

Normalde stake işlemi, (süre kavramı genelde 30/60/90 gün) senin anlattığın gibi, ancak ETH de işler farklı. Proof of work (madencilik)ten proof of stake (elde tutma) geçiliyor... Madecilikte (pow) nasıl GPU ile ETH kazanıyorsak, pos ta da elimizdeki ETH kadar kazancaz. Şu an geçiş bitmedi. Bugün yatırırsan, geçiş tamamlanana kadar tutmak zorundasın. Bazı katı kuralları da var. 32 ETH tutmak, sürekli aktif olmak, belli anlarda Online olmak gibi. Ve en ağırı geçiş bitene kadar çıkamamak gibi.

Ancak Binance bunun da pool (imece) usulunu yarattı. Beth diye bir token çıkardı, yukarıdaki kuralları senin yerine Binance yapıyor, sana da sadece katıl diyor. Senden 1 ETH alıyor ( miktar az da olur çok da) 1 beth veriyor. ETH/BETH paritesini de işleme açtı, erken çıkmak isteyenler, komisyon ödeyerek çıkıyor.

Benim perspektifimde bu çok karlı bir iş, ( benim ETH'ler 20 sene açılmasa da olur kızımın üniversite parası)

Ayrıca, ETH/BETH paritesi kabacana ilk girişte %7-8 getiri sunuyor. Yani, elindeki ETH'yi sistemde beth olarak duran ve erken çıkmak isteyen başka vatandaşa 0,92 filan oranı ile satabilirsin. Yani 0,92 ETH verip 1 beth alırsın ve günlük kabacana 0,0001 beth kazanırsın (sistemdeki ETH sayısına ve ETH piyasıosına göre +/-)

Ne zaman pos bitti, o zaman Binance sana elindeki beth kadar ETH verecek. Yani sabırlı olursan, girerken ana ETH kadar yaklaşık %8 garanti + (1 ETH için) 0,0001 günlük verecek.

Olayın mantığını ben önce para sonra zaman sermayesi olarak görüyorum. 1 ETH örneği üstünden devam ediyorum. Bugün 2392USD düz rakam olsun 2500 USD. Önce 2500 USD yatırdık 1 ETH aldık. Sonra atıyorum 2025 senesinde ETH 10k oldu, pos bitti Binance bize 1,08 (şlk girerken ETH/BETH oranından)+faiz (365gün X 3 X 0,0001 =0, 1095) toplam =1, 1895 ETH verecek...

Kötü senaryo, ETH yürümez, ath olan 5K da kalırsa, 5947 USD (3447 USD kar)
İyi senaryo, ETH ath 10k olur, 11895 USD (9395USD kar)

Kabacana ETH stake bu şekilde işliyor/kazandırıyor

Umarım fazla karışık olmamıştır.

Kazılabilir. Kazançlı diye hatırlıyorum.

Geri
Yukarı