RTX 3060 OC sistemde Valorant'ta GPU kullanımı düşük

Hudzell

Centipat
Daha fazla  
Selamlar dostlar, öncelikle burada ilk konumu açmaktayım. Kuralları da okudum olabildiğince uymaya çalışacağım, insanlık hali benim de gözümden kaçan bir şey olursa dile getirirseniz sevinirim.

Şimdi sorunumu sizlere anlatayım. Öncelikle benim tek oynadığım FPS oyunu Valorant'tır ve bu oyunda uzun süredir göz ardı etmeye çalıştığım ama artık iyice rahatsız etmeye başlayan GPU kullanımı sorunum var. Konuyu iyice hikayeye çevirmek istemiyorum özetle sistem özelliklerini ve not aldığım sonuçları sizlere paylaşayım.
Amacım, monitörüm 165 Hz olduğundan aldığım FPS değerini 165 FPS'in üzerinde bir yerlerde dalgalanmayacak şekilde sabit tutmak ve aynı zamanda GPU kullanımını da arttırmak.
Not: Ekran kartı Driver'ı başta olmak üzere tüm driverlar günceldir ve herhangi bir hız aşırtması yapılmamıştır.
Valorant'ta ayarlar yüksek iken, spike rush sonunda aldığım değerleri baz alıyorum.
Yüksek ayarlarda:

1642697823387.png

Düşük ayarlarda:

1642697792656.png

Yüksek ayarlarda V-Sync hariç her şey açıktır.
Düşük ayarlarda MSAA 4X, eşyönlü süzme 8X'de kalan tüm ayarlar (çok izlekli görselleştirme hariç) kapalı.

Aradaki fark özetle yüksek ayarlarda düşüğe göre AVG'de 8 FPS daha fazla,
Minimum'da 0.1 FPS daha fazla,
Max.'da 13.7 FPS daha fazla,
%1 Low'da 5.6 FPS daha fazla,
%0.1 Low'da 0.3 FPS daha fazla FPS alıyorum.

Oyunda gözlemlediğim kadarıyla yüksekte iken GPU kullanım değeri %60'larda geziyor, düşükte iken de %40'larda geziyor.
Yani ne olursa olsun bunu %90 veyahut üstüne çıkartamıyorum.

İşletim sistemi: Windows 11.
Monitör: G27cq4.
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz.
ASUS TUF B450-Plus Gaming 4400 MHz (OC)
HyperX Fury (8+8) 16 GB RGB 3200 MHz CL16.
ASUS TUF RTX 3060 OC 192 bit.
SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe.
Kingston UV500 500 GB 550/500
500 GB 7200 RPM HDD.
ASUS TUF Gaming GT301 RGB mid Tower.
ASUS TUF Gaming 650b 650W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Valorant işlemci kullanan bir oyun. Ekran kartını yoran bir oyun değil. Ve o ekran kartını istese de yorabilecek bir oyun değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videolarda görebileceğiniz gibi ekran kartı kullanımı %20 %30'larda gidip geliyor.

RAM'lere bakarız normalde böyle sorunlarda ama işlemcinin desteklediği maksimum MHz'de ve Dual kullanımda. RAM frekanslarının 3200 MHz'de çalıştığına kesin olarak emin olun.

CPU Throttle oluyorsa GPU beslenemez. İşlemci Frekansı oyun içinde en düşük kaç oluyor?

Oyuniçi ayarlarınız ile de bir ilgisi olabilir. Görmekte yarar var.

Hocam Valorant işlemci kullanan bir oyun. Ekran kartını yoran bir oyun değil. Ve o ekran kartını istese de yorabilecek bir oyun değil.

Bu videolarda görebileceğiniz gibi ekran kartı kullanımı %20 %30'larda gidip geliyor.
Monitör modelimi yazmıştım ancak yine de belirtmeyi unutmuşum 1440p çözünürlükte oynamaktayım, yani bir çözüm yolu yok mu ?
RAM'lere bakarız normalde böyle sorunlarda ama işlemcinin desteklediği maksimum MHz'de ve Dual kullanımda. RAM frekanslarının 3200 MHz'de çalıştığına kesin olarak emin olun.

CPU Throttle oluyorsa GPU beslenemez. İşlemci Frekansı oyun içinde en düşük kaç oluyor?

Oyuniçi ayarlarınız ile de bir ilgisi olabilir. Görmekte yarar var.
İşlemci frekansının oyun içi en düşük halini nasıl görebilirim ? Daha doğrusu ne demek istediğinizi pek anlayamadım yani en düşük kullanım değerine ait bir değerden mi bahsediyoruz ?

İşlemci frekansının oyun içi en düşük halini nasıl görebilirim ? Daha doğrusu ne demek istediğinizi pek anlayamadım yani en düşük kullanım değerine ait bir değerden mi bahsediyoruz ?
Üstteki arkadaşın dediği doğru değil bu arada.

Ben %100 kullandırabiliyorum. 250 FPS'e kadar da alıyorum GTX 1050 gibi bir kart ile.

İşlemci frekansını MSI Afterburner aracılığıyla görebilirsiniz. Ayarlar butonuna basın. İzleme kısmına gelin. Oradan CPU Clock'u seçin. Üstüne bir kez tıklayın. Sonra OSD'de göster'i seçin. Pek zannetmiyorum ama sebebi bu olabilir.

RAM frekanslarına ise Görev Yöneticisi ile hızlıca bakın. Görev yöneticisini açın. Performansa gelin. Bellek'in üstüne tıklayın. Sağ alt köşede hızları yazar MHz cinsinden.

Ben %100 kullandırabiliyorum. 250 FPS'e kadar da alıyorum GTX 1050 gibi bir kart ile.

İşlemci frekansını MSI Afterburner aracılığıyla görebilirsiniz. Ayarlar butonuna basın. İzleme kısmına gelin. Oradan CPU Clock'u seçin. Üstüne bir kez tıklayın. Sonra OSD'de göster'i seçin. Pek zannetmiyorum ama sebebi bu olabilir.

RAM frekanslarına ise Görev Yöneticisi ile hızlıca bakın. Görev yöneticisini açın. Performansa gelin. Bellek'in üstüne tıklayın. Sağ alt köşede hızları yazar MHz cinsinden.
Bellek hızı bu şekilde.
Ramler de 3200 MHz'de çalışıyor kontrol ettim.
1642701000802.png

Grafik ayarları yüksekte iken de düşükte iken de halihazırda Reflex : Açık+Takviye durumundaydı.

Evet hocam ?
Maalesef başka yöntem bilmiyorum. Kart oyunda kendini kullanmak istemiyor. Ekran kartı frekansı dalgalanmış. Bu da kendini kullanmak istemediğinden. GPU'ya biraz yüklenebilirseniz artacaktır GPU kullanımı ve frekans da buna bağlı artacaktır.

RAM frekanslarına ise Görev Yöneticisi ile hızlıca bakın. Görev Yöneticisi'ni açın. Performansa gelin. Bellek'in üstüne tıklayın. Sağ alt köşede hızları yazar MHz cinsinden.

1050'yle o kadar birmi 1650S var bende ben bile Full ayarlarda %90 anca görüyorum. 1050 artık düşük bir kart.

Geri
Yukarı