RTX 3060 oyunlarda %100 kullanılmıyor

Tynex

Centipat
Daha fazla  
Selam yaklaşık bir ay önce 3060'lı bir hazır sistem aldım sistem sıkıntısız çalışıyor FurMark'ta stres testi falan yaptığımda da ekran kartı %100'ünü kullanıyor. Fakat sistemin rahatlıkla kaldırıp oynatabileceği oyunlarda aşırı fazla bir GPU kullanım düşüşü oluyor, örnek vereyim Sea of Thieves, ETS 2 ve GTA 5 de bu sorunlarla karşılaştım. Şu anda bilgisayarda sadece Sea of Thieves yüklü olduğu için onun üzerinden örnek göstereceğim. Oyunda adada vakit geçirdiğim veya adaya doğru baktığımda kullanım %60-70'lerde geziyor ve almam gereken FPS'i alamıyorum, lakin bomboş denize bakıp yol aldığımda kullanım %99'lara çıkıyor ve FPS düzgün hale geliyor. Diğer saydığım oyunlarda da durum aşağı yukarı böyle, şehir ve dağlık alanlarda kullanım dibe iniyor arazi, deniz gibi boş alanlarda kullanım eski haline dönüyor ve gerçek FPS değerlerimi görüyorum. Bu durum yeni ve yeni sayılabilecek oyunlarda oluşmuyor misal RDR 2 de kullanım genellikle %90-97'lerde geziyor aldığım FPS değerleri de oldukça normal geldi bana. Fakat diğer oyunlarda sorun yukarıda anlattığım gibi. Denediğim şeyleri ve sistemimi aşağıya bırakacağım, yardımcı olursanız sevinirim.
Ekran Kartı: MSI Aero ITX RTX 3060 12 GB
İşlemci: i5-11400F
RAM: Corsair LPX 2x8 3200MHz
Anakart: MSI H510M Pro-E
PSU: Corsair CV 650 80+ Bronze
Kasa: Corsair Carbide Spec Delta RGB
Sorunu çözmek için denediklerim:
Format
Sıfırdan Windows 11 kurulumu
Oyunları en yüksek grafiklerde açmak, MSAA-FXAA gibi değerleri açıp kullanmak
Güç planı ve NVIDIA Denetim Masası'ndan maksimum performans ayarlarını kullanmak
Oyunlarda V-Sync'i kapatmak (her zaman her oyunda kapalı)
DDU ile Güncel NVIDIA driver kurulumu yapmak
Windows Update yapmak
NVIDIA DSR ile oyunları 2K, 4K da açmak

Normalde kullanım daha da altlara iniyor soldaki fotoğrafta 70 lere indiğini yakalayamadım. Kullanımı ortalama %60-75 gibi düşünebilirsiniz

Dosya Ekleri

• Sea of Thieves Screenshot 2022.08.13 - 12.01.57.43.png
    Sea of Thieves Screenshot 2022.08.13 - 12.01.57.43.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 40
  • Sea of Thieves Screenshot 2022.08.13 - 12.02.04.17.png
    Sea of Thieves Screenshot 2022.08.13 - 12.02.04.17.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Bir yapmadığımız PC'ye gusül aldırmak kaldı onu da yaparsak kökten yanacak herhalde. 11. nesil diye Windows 11 kurduk bir tık iyileşti ama gene GPU kullanımı düzelmedi.

Arkadaşlar oyun motorları gereksinim duymuyor diyebilirsiniz ama GTA 5 Alt:V RP yaparken oyun donuyor mesela drop tarzında. Sebebi ise GPU kullanımı düşmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı