Çözüldü RTX 3060+Ryzen 5 5600X darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Reax

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
RTX 3060 ve 5600X içeren bir kasam var fakat son zamanlarda çoğu oyunda sık sık takılma yapmaya başladı. Örneğin RDR2 de GPU ve CPU kullanım oranlarına baktığımda kasma ve donma yokken ekran kartı yüzde 95 üzerinde CPU da 40-50 arası kullanım oranı var. Darboğaza girdiği zaman ekran kartı kullanım oranı yüzde 10 civarlarına düştüğünü işlemci kullanım oranının ise yüzde 80'lere çıktığını gördüm. Bu 4-5 saniye süren sık sık tekrarlayan kasmanın, darboğazın sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
SSD ve HDD deki oyunlarımın her ikisinde de oluyor bu olay.

Windows sürümü nedir?
11

Hangi çözünürlük? Hangi ayarlar? Sürücüler yüklü mü?
Yüksek ayarlarda dediğim gibi sürekli olan bir şey değil bu ara ara oluyor. Sistem güncel.

Araştırırken izlediğim bir video sonunda güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %100'den %99'a çekince sorunun çözülmüş gibi duruyor.
Sizde farklı bir problem olduğunu düşünüyorum lakin ben aynı işlemciyi RTX 3060 Ti ile kullanıyorum tonla oyun oynadım ancak hiçbirinde bu tarz bir problem yaşamadım.

Bu sorunu yaşadığınız bir oyunu bir de SSD'ye taşıyıp deneyin bence.

SSD ve HDD deki oyunlarımın her ikisinde de oluyor bu olay.

Windows sürümü nedir?
11

Hangi çözünürlük? Hangi ayarlar? Sürücüler yüklü mü?
Yüksek ayarlarda dediğim gibi sürekli olan bir şey değil bu ara ara oluyor. Sistem güncel.

Araştırırken izlediğim bir video sonunda güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %100'den %99'a çekince sorunun çözülmüş gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-22 223221.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-22 223221.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı