RTX 3060 sistemde görüntü gelmiyor

Recelrog

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni topladım sürücüler ve önemli programları kurdum: Windows 11 ile sıkıntısız çalışıyordu.
(BIOS güncellemesini tanıdığımız bir bilgisayarcı abiye yaptırdım)
Anakart - MSI B450 Pro M.2
Ekran kartı - Zotac RTX 3060.
İşlemci - AMD R5 5500.
RAM Kingston 8x2 3200 MHz CL16.
SSD - M.2 SSD Kingston 480 GB.
Power - xigmatech 650W 80+
Kasa - Zalman i3 mesh.

Yaklaşık 12 saatlik ordu-Ardahan otobüs seferine kasa ile çıkma kararı aldım, daha önceleri yakınlarım aynı şekilde yapıyordu (ama içime bir kurt düşmüştü) Öncelikle ekran kartını kasadan ayırmadığım için aptallık ettiğimi düşünüyorum fakat tecrübem olmadığı için de çekindim. Kasayı kutusuna köpüğüne tam oturtup otobüse koydurdum. (yol uzun ve engebeliydi muavinler benim görüşüm dışında belki sert davranmış olabilir ama ben görmedim ne kutuda ne köpükte aşırı iz yok gibi)

Sistemi çalıştırdığımda bir uzun iki kısa bipleme ile bilgisayar fanlar ışıklar ekran kartı fanı çalışıyor fakat ekranda asla bir görüntü yok.

DENEDİKLERİM: Benzer bipleme sorunlarını okudum.
A) RAM'leri teker teker çıkarıp tek çift yer değiştirip farklı fonksiyonlarda denedim eğer tüm RAM'ler çıkarırsam 3 kere çok uzun bipleme oluyordu (alarm gibi biraz korktum)
RAM'lerin uçlarını peçete ile hafif sildim, üfledim ve eski konumuna getirdim sorun çözülmedi. (silgi ile silenleri gördüm fakat RAM yeni olduğü için silgiye cesaret edemedim)

Bilgisayarcı abimiz arandı: RAM kombinasyonlarını tekrar denedik
Ekran kartını biraz bastırdık yerinden çıkmıştırsa diye sorun aynı,
Tak çıkar yaptık sorun aynı,
Tamamen çıkardım sorun aynı,
Hep o melodi; dııııt - dıt - dıt.
Abimiz büyük ihtimal ekran kartı dedi, kabullendim güzelce sarıp sarmalayıp farklı bir kutuda garantiye gitmek üzere geri eve kargoladım. (garantisi evde)

Artık acaba diğer parçalar sağlam mi diye paranoyaya girdim ve iyice gerildim. Acaba anakartın ekran kartı soketi olabilir mi diye düşündüm ve konudan anlayan ve sağlam, uyumlu bir ekran kartı olan bilgisayarcı aradım fakat bulamadım. (çünkü Ardahan)

Yeni bir SSD taktım ve evet sonuç aynı melodi.

Not: Ekran kartını garantiye yolladım ve çözümsüz kaldım.

Arkadaşlar sistemi yeni topladım KPSS bitsin işlerime bakarım dedim fakat öyle ki nasip olmadı. Ve evet hatalı ve tecrübesizdim.

Berbat hissediyorum öneri ve fikirlerinize açığım. Anakart soket durumu nedir? Benzer sorunları kimsenin yaşamaması dileği ile...
Screenshot_2022-10-06-18-14-01-700_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg
IMG_20221006_145414.jpg
IMG_20221006_145436.jpg
IMG_20221006_101208.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı yeni topladım sürücüler ve önemli programları kurdum: Windows 11 ile sıkıntısız çalışıyordu.
(BIOS güncellemesini tanıdığımız bir bilgisayarcı abiye yaptırdım)
Anakart - MSI B450 Pro M.2
Ekran kartı - Zotac RTX 3060.
İşlemci - AMD R5 5500.
RAM Kingston 8x2 3200 MHz CL16.
SSD - M.2 SSD Kingston 480 GB.
Power - xigmatech 650W 80+
Kasa - Zalman i3 mesh.

Yaklaşık 12 saatlik ordu-Ardahan otobüs seferine kasa ile çıkma kararı aldım, daha önceleri yakınlarım aynı şekilde yapıyordu (ama içime bir kurt düşmüştü) öncelikle ekran kartını kasadan ayırmadığım için aptallık ettiğimi düşünüyorum fakat tecrübem olmadığı için de çekindim. Kasayı kutusuna köpüğüne tam oturtup otobüse koydurdum. (yol uzun ve engebeliydi muavinler benim görüşüm dışında belki sert davranmış olabilir ama ben görmedim ne kutuda ne köpükte aşırı iz yok gibi)

Sistemi çalıştırdığımda bir uzun iki kısa bipleme ile bilgisayar fanlar ışıklar ekran kartı fanı çalışıyor fakat ekranda asla bir görüntü yok.

Denediklerim: Benzer bipleme sorunlarını okudum.
A) RAM'leri teker teker çıkarıp tek çift yer değiştirip farklı fonksiyonlarda denedim eğer tüm RAM'ler çıkarırsam 3 kere çok uzun bipleme oluyordu (alarm gibi biraz korktum)
RAM'lerin uçlarını peçete ile hafif sildim, üfledim ve eski konumuna getirdim sorun çözülmedi. (silgi ile silenleri gördüm fakat RAM yeni olduğü için silgiye cesaret edemedim)

Bilgisayarcı abimiz arandı: RAM kombinasyonlarını tekrar denedik.
Ekran kartını biraz bastırdık yerinden çıkmıştırsa diye sorun aynı,
Tak çıkar yaptık sorun aynı,
Tamamen çıkardım sorun aynı,
Hep o melodi; dııııt - dıt - dıt.
Abimiz büyük ihtimal ekran kartı dedi, kabullendim güzelce sarıp sarmalayıp farklı bir kutuda garantiye gitmek üzere geri eve kargoladım. (garantisi evde)

Artık acaba diğer parçalar sağlam mi diye paranoyaya girdim ve iyice gerildim. Acaba anakartın ekran kartı soketi olabilir mi diye düşündüm ve konudan anlayan ve sağlam, uyumlu bir ekran kartı olan bilgisayarcı aradım fakat bulamadım. (çünkü Ardahan)

Yeni bir SSD taktım ve evet sonuç aynı melodi.

Not: Ekran kartını garantiye yolladım ve çözümsüz kaldım.

Arkadaşlar sistemi yeni topladım KPSS bitsin işlerime bakarım dedim fakat öyle ki nasip olmadı. Ve evet hatalı ve tecrübesizdim.

Berbat hissediyorum öneri ve fikirlerinize açığım. Anakart soket durumu nedir? Benzer sorunları kimsenin yaşamaması dileği ile...Eki Görüntüle 1537073Eki Görüntüle 1537075Eki Görüntüle 1537078Eki Görüntüle 1537076

Geçmiş olsun hocam yüksek ihtimal yolda giderken ekran kartı sarsıldı ve hasar gördü sistem BIOS'a giriyor muydu?

Geçmiş olsun hocam yüksek ihtimal yolda giderken ekran kartı sarsıldı ve hasar gördü sistem BIOS'a giriyor muydu?
Önceden bios update edilene kadar girmiyordu bios update ile düzelmişti, şimdi yine ışık yok aslında benziyor bir nevi.
Bana da ekran kartı pinleri gibi geldi yorumunuz için teşekkürler.

Geri
Yukarı