RTX 3060 Ti Assassin's Creed Odyssey FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

luxy17

Decapat
Daha fazla  
İyi forumlar.
Assassin's Creed Odyssey ile ilgili bir sorunum var, oyunu oynarken GPU kullanımı birden düşüyor %96-98'den %10 veya 0'lara iniyor haliyle böyle olunca FPS düşmesi de oluyor. Daha önce oyunu neredeyse bitirmiştim herhangi bir sorun yoktu şimdi tekrar kurduğumda böyle sorunla karşılaştım. Önceki işlemcim Ryzen 5 3600X'ti şu anki Ryzen 5 5600X. Ekran kartım RTX 3060 Ti, 2x8 GB RAM takılı 3200 MHz. Neden böyle sorun oluyor?

Sistem:
  • RTX 3060 Ti ekran kartı.
  • Ryzen 5 5600X işlemci.
  • 2x8 GB 3200 MHz RAM.

Dosya Ekleri

• ss1.png
    ss1.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 173
HDD'ye kurulu. Ne yapmam lazım değiştirmem mi gerekiyor?

Denedim hala drop yiyorum.
Ceza yediğin için cevap atamayacağını düşünerek yazıyorum. :)

Hocam oyunu aç. Belli bir müddet haritanın sadece aynı yerinde takıl. O bölgedeki kaplamalar yüklendikten sonra FPS düşmesi oluyor mu ona bak. Eğer olmuyorsa SSD'ye kurman gerektiğini gösteriyor.

Hocam oyunu aç. Belli bir müddet haritanın sadece aynı yerinde takıl. O bölgedeki kaplamalar yüklendikten sonra FPS düşmesi oluyor mu ona bak. Eğer olmuyorsa SSD'ye kurman gerektiğini gösteriyor.
Çok nadir oluyor ama aynı yerde kaldığımda yüzde 96 civarında sabit kalıyor ekran kartı. Internette araştırdım biraz ramle alakalı da olabilir diyorlar veya anakart ısınması ile ama ben bunları daha yeni aldım ayrıca bu olay daha yeni başladı 3 gün öncesine kadar böyle bir şey yaşamıyordum. Ssd sipariş verdim umarım sorun çözülür

Farklı yerlere gittiğimde %97den %55lere hatta bazen %0lara iniyor ve o anda cpu bazen %100 oluyor 2 saniye sonra düzeliyor sorun ne hiç anlamıyorum.

Çok nadir oluyor ama aynı yerde kaldığımda yüzde 96 civarında sabit kalıyor ekran kartı. Internette araştırdım biraz ramle alakalı da olabilir diyorlar veya anakart ısınması ile ama ben bunları daha yeni aldım ayrıca bu olay daha yeni başladı 3 gün öncesine kadar böyle bir şey yaşamıyordum. Ssd sipariş verdim umarım sorun çözülür

Farklı yerlere gittiğimde %97den %55lere hatta bazen %0lara iniyor ve o anda cpu bazen %100 oluyor 2 saniye sonra düzeliyor sorun ne hiç anlamıyorum.
RAM veya anakartla alakası olacağını sanmıyorum hocam. SSD'ye kurdugunda düzelecektir.

İyi forumlar.
Assassin's Creed Odyssey ile ilgili bir sorunum var, oyunu oynarken GPU kullanımı birden düşüyor %96-98'den %10 veya 0'lara iniyor haliyle böyle olunca FPS düşmesi de oluyor. Daha önce oyunu neredeyse bitirmiştim herhangi bir sorun yoktu şimdi tekrar kurduğumda böyle sorunla karşılaştım. Önceki işlemcim Ryzen 5 3600X'ti şu anki Ryzen 5 5600X. Ekran kartım RTX 3060 Ti, 2x8 GB RAM takılı 3200 MHz. Neden böyle sorun oluyor?

Sistem:
  • RTX 3060 Ti ekran kartı.
  • Ryzen 5 5600X işlemci.
  • 2x8 GB 3200 MHz RAM.
Aradan bir sene geçmiş fakat yine de sorayım: Sorunu çözdünüz mü?

Hayır hala çözemedim anlık ufak fps düşüşü oluyor oyunla alakalı diye düşünüyorum
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Önce Ubisoft'la, ardından Nvidia ve Intel ile iletişime geçtim. Ubisoft, Intel 12. nesil işlemcilerde bu sorunun meydana geldiğini fakat Intel'in bunu çözdüğünü söyledi. Nvidia ise bazı ayarlar önerdi. Intel ise hiçbir şey yapmadı.

Destek görüşmelerim sonrası grafik kartı, ana kart ve oyun içi ayarlar ile bugünkü yarım saatlik oyun deneyimim boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Siz her ne kadar AMD işlemci kullanıyor olsanız da aşağıda gösterdiğim ve önerdiğim ayarları yaparsanız belki sorun ortadan kalkar:

1. BIOS'tan "Legacy Game Compatibility Mode"u "enable" yapın. (bu ayar AMD ana kartlarda mevcut mu, bilmiyorum)

2. Oyunun "display" ayarlarındaki ""çözünürlük modifikasyonu" seçeneğini daima %100'de tutun. Nvidia optimizasyonu bunu monitöre ve karta göre kendisi ayarlıyor. Yani Nvidia'nın ayarını görmezden gelin. Örneğin bende daha önce %140'tı. Bunu %100'e çektiğimde daha rahat bir oyun akışı sağladı.

3. Nvidia denetim masasından görsellerdeki ayarları yapın:

Umarım bu ayarlar sorunu giderir. Odyssey ve Origins gerçekten işlemci katili oyunlar. Darboğaz olmayacak sisteme bile darboğaz yaptırıyorlar ne yazık ki.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 153
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    28,9 KB · Görüntüleme: 150

Yeni konular

Geri
Yukarı