RTX 3060 Ti PC stres testi sonuçları nasıl?

hsyndgr

Hectopat
Merhabalar; yaklaşık 2 aydır bilgisayarımda performans kaybı var. Özellikle ilk açıldığında takılma ve stuttering mevcut. Ekranda parlaklık hafif artıp, takılma yapıyor gibi. Olay görüntüleyicisine baktığımda (DistributedCOM 10016) diye bir uyarı alıyorum sürekli. Bu takılmalarla, performans kaybıyla alakası var mı bilmiyorum. Araştırmalarım sonucunda bir kaç test yaptım aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Bir gariplik var sistemimde ama ne olduğunu çözemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum; şimdiden teşekkürler.
Cpu: 5600x
Gpu: 3060 ti
Ram: 3600mhz Cl16 4x8
Anakart: Msi B550 Gaming Edge Wifi
Sıvı Soğutma: CM ML240L V2
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB
Psu: Thermaltake GF1 750w 80+ Gold

Dosya Ekleri

• aida64test.png
    aida64test.png
    456,5 KB · Görüntüleme: 118
  • crystaldiskmark.png
    crystaldiskmark.png
    360,3 KB · Görüntüleme: 122
  • furmark test.png
    furmark test.png
    3,6 MB · Görüntüleme: 210
  • skor.png
    skor.png
    388,1 KB · Görüntüleme: 130
Son düzenleme:
Değerleriniz normal. Bu sorunun kesin bir çözümü yok araştırdığıma göre. Mesela aynı hatayı alan biri sorunu PSU'yu değiştirerek çözmüş. Başka biride chipset driveri kurarak çözmüş.

Önce yazılımsal olarak çözebileceğimiz yollar deneyelim. Önce ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip güncel sürümü kur. Chipset driverı yüklü değilse onu da kur. Ek olarak RAM'leri teker teker takıp dene. Sorun devam ediyor mu bakalım.

Değerleriniz normal. Bu sorunun kesin bir çözümü yok araştırdığıma göre. Mesela aynı hatayı alan biri sorunu PSU'yu değiştirerek çözmüş. Başka biride chipset driveri kurarak çözmüş.

Önce yazılımsal olarak çözebileceğimiz yollar deneyelim. Önce ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip güncel sürümü kur. Chipset driverı yüklü değilse onu da kur. Ek olarak RAM'leri teker teker takıp dene. Sorun devam ediyor mu bakalım.
Öncelikle cevap yazdığın için çok teşekkür ederim. Memtest86 ve windows bellek tanımlama iki testide yaptım dün temiz çıktı ama yinede deniycem teker teker takmayı. Dün format çekip windows 11 kurdum yeniden ve chipset, ekran kartı driverlarını kurdum en güncellerini. Format çektiğim için DDU ile yapmalımıyım driver kurma işini. En son olarak ara ara düzeliyor o takılma geçiyor ve yağ akıyor bilgisayar ama sonra ortada birşey yokken yine başlıyor.

Öncelikle cevap yazdığın için çok teşekkür ederim. Memtest86 ve Windows bellek tanımlama iki testide yaptım dün temiz çıktı ama yine de deneyeceğim teker teker takmayı. Dün format çekip Windows 11 kurdum yeniden ve chipset, ekran kartı driverlarını kurdum en güncellerini. Format çektiğim için DDU ile yapmalı mıyım driver kurma işini. En son olarak ara ara düzeliyor o takılma geçiyor ve yağ akıyor bilgisayar ama sonra ortada bir şey yokken yine başlıyor.
Daha yeni kurduysan gerek yok DDU ile silip yeniden yüklemene. Temiz kurulum yaptın ve sıkıntı devam ediyorsa sorunun donanımsal olduğu belli oldu gibi. Dediğim gibi RAM'leri dene. XMP'yi kapatıp da denemeyi de ihmal etme. Ayrıca BIOS sıfırla ve güncelle, güncellediysen eski sürümleri de deneyebilirsin. Hala sorun devam ediyorsa problem ya diğer parçalarda ya da bulunduğun evin elektrik tesisatında olabilir.

Son düzenleme:
Daha yeni kurduysan gerek yok DDU ile silip yeniden yüklemene. Temiz kurulum yaptın ve sıkıntı devam ediyorsa sorunun donanımsal olduğu belli oldu gibi. Dediğim gibi RAM'leri dene. XMP'yi kapatıp da denemeyi de ihmal etme. Ayrıca BIOS sıfırla ve güncelle, güncellediysen eski sürümleri de deneyebilirsin. Hala sorun devam ediyorsa problem ya diğer parçalarda ya da bulunduğun evin elektrik tesisatında olabilir.
Evet temiz kurulum yaptım ve sıkıntı devam ediyor. Son 3 Biosu denedim işe yaramadı. XMP ve tek tek ram i deniycem o tamamdır. Bios sıfırla ve güncellemeyide denedim. Bulunduğum evin elektriği oturma izni olmamasından sanayi elektriği olarak geçiyor fakat UPS kullanıyorum bilgisayarı topladığımdan beri bunun etkisi olabilir mi? Peki bu testler ve bilgiler doğrultusunda ekran kartı, anakart, işlemcide bir sorun yoktur diyebilir miyiz ? Bütün parçaların garantisi devam ediyor tek sıkıntım arızanın kaynağını bulmak. Şuanda bir sıkıntı yok o yüzden başlamasını bekliycem ve dediğiniz gibi tek tek ram ve XMP'yi deniycem.

Evet temiz kurulum yaptım ve sıkıntı devam ediyor. Son 3 Biosu denedim işe yaramadı. XMP ve tek tek ram i deniycem o tamamdır. Bios sıfırla ve güncellemeyide denedim. Bulunduğum evin elektriği oturma izni olmamasından sanayi elektriği olarak geçiyor fakat UPS kullanıyorum bilgisayarı topladığımdan beri bunun etkisi olabilir mi? Peki bu testler ve bilgiler doğrultusunda ekran kartı, anakart, işlemcide bir sorun yoktur diyebilir miyiz ? Bütün parçaların garantisi devam ediyor tek sıkıntım arızanın kaynağını bulmak. Şuanda bir sıkıntı yok o yüzden başlamasını bekliycem ve dediğiniz gibi tek tek ram ve XMP'yi deniycem.
Hocam testlerde görünürde sıkıntı olmaması sizi yanıltmasın. Böyle durumlarda görünürde hata olmaz çoğu zaman. Bir bakarsınız sistemin en çok güvendiğiniz parçasında çıkar sorun.

Hocam testlerde görünürde sıkıntı olmaması sizi yanıltmasın. Böyle durumlarda görünürde hata olmaz çoğu zaman. Bir bakarsınız sistemin en çok güvendiğiniz parçasında çıkar sorun.
Hocam dediğiniz gibi ramleri tek tek denedim ve bios default ayarlarıda. Sorun devam etmekte olay görüntüleyicisine bir daha baktım Kernal power 41 diye bir hata daha vermiş. PSU söküp garantiye gönderdim hocam bilginiz olsun.

Hocam dediğiniz gibi ramleri tek tek denedim ve bios default ayarlarıda. Sorun devam etmekte olay görüntüleyicisine bir daha baktım Kernal power 41 diye bir hata daha vermiş. PSU söküp garantiye gönderdim hocam bilginiz olsun.
Tamam hocam, inşallah sorununuz çözülür. PSU değişiminden sonra konuya ekleme yaparsanız sevinirim.

Tamam hocam, inşallah sorununuz çözülür. PSU değişiminden sonra konuya ekleme yaparsanız sevinirim.
Tabiki hocam; eğer PSU temiz çıkarsa yeniden rahatsız edicem sizi çok teşekkürler.
Tekrardan merhabalar; PSU değişimi yapıldı ve yeni PSU geldi. Montajı yaptım fakat sorun aynı şekilde devam etmekte. DistributedCOM 10016 ve bilgisayar kapanıp açıldığındada Kernel Power 41 (63) uyarısı alıyorum. Bilgisayarda o tuhaf saniselik takılmalar devam ediyor. Gerçekten ne yapıcağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum. @KeyN_N @Recep Baltaş

Son düzenleme:
@hsyndgr Sorunlu parçayı bulmadan düzeleceğini sanmıyorum ama bu yöntemleri denemekte fayda var:
Bu hata genelde PSU, hızlı başlatma ve Realtek'ten kaynaklanıyor. Yazdıklarımı yapıp deneyimlerinizi paylaşın ki diğer mağdurlarda yararlansın. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Yaptığım işlemler;

1. XMP aktif hale getirdim. Elle RAM frekanslarını atıyordum önceden.
  2. BIOS ayarlarından ve Windows ayarlarından hızlı başlatma seçeneğini pasif hale getirdim.
  3. BIOS'u ve tüm driverlarımı güncelledim.
  4. Aygın yöneticisinde "Ses, video ve oyun denetleyicisi" sekmesinde benim 2 adet uygulama vardı. Realtek ve NVIDIA High Definition Audio. Araştırdığım forumlarda bunun Realtek sürücüsünden yapabileceğini söylemişlerdi. Deneyip çözenler de vardı açıkçası. Realtek'e sağ tıklayıp devre dışı bırak dedim.
  5. Windows'u sürüm 1903'e güncelledim.
  6. Tüm sürücülerimi kontrol edip, güncel olmayan varsa güncelledim.
  7. Elektrik kablosunu voltaj korumalı bir ara kabloya bağladım.
  8. Kasamın içerisinde dışarıda herhangi bir kablo kalmayacak şekilde kablolama yaptım

Yeni konular

Geri
Yukarı