RTX 3060 Ti R5 3600 sistem bazı oyunlarda donma yapıyor

Floxyy

Decapat
Daha fazla  
RTX 3060 Ti Ryzen 5 3600 32 GB RAM var ama bazı oyunlarda donma oluyor ve bazı düşük sistem gereksinimli oyunlarda az FPS veriyor. Bunun çözümünü bilen biri varsa veya tavsiye verebilecek varsa çok memnun olurum.

Donma olması ayrı darboğaz ayrı 3600 2/4 veya 4/4 bir işlemci değil kullanım kaynaklı donmalar takılmalar olsun. Sıcaklıklarını takip et ve HDD kullanıyorsan HDD darboğaz olabilir. Takılmalar normal değil isterse 1600 ile kullan olacak en fazla şey ekran kartı yüzdesinin düşük kalmasıdır 6/12 bir ortamda.

1080p de darboğaz yapması kaçınılmaz zaten monitörün 2 k mı? DSR açıp kullanabilirsin.
dsr nasıl açıcam 165hz 27" 1ms curved bir monitör kullanıcam
Donma olması ayrı darboğaz ayrı 3600 2/4 veya 4/4 bir işlemci değil kullanım kaynaklı donmalar takılmalar olsun. Sıcaklıklarını takip et ve HDD kullanıyorsan HDD darboğaz olabilir. Takılmalar normal değil isterse 1600 ile kullan olacak en fazla şey ekran kartı yüzdesinin düşük kalmasıdır 6/12 bir ortamda.
şöyle söyleyim istediğim verimi alamıyorum bilgisayardan neyden kaynaklı acaba

dsr nasıl açıcam 165hz 27" 1ms curved bir monitör kullanıcam

şöyle söyleyim istediğim verimi alamıyorum bilgisayardan neyden kaynaklı acaba

Bir de PC'nin diğer özellikleri neler.

@Floxyy şimdi sorunun ne olduğuna bakmamız lazım. Evet 3060 Ti ile 3600 çoğu oyunda bir miktar darboğaz yapacaktır, burada darboğaz dediğimiz şey ekran kartı kullanımının %90 altına düşmesidir. Örneğin Cyberpunk 2077 oynarken Ray Tracing açıp 50-60 FPS takılırsan darboğaz olmayacaktır. Buraya kadar anladığını düşünüyorum, bunun çözümü işse daha güçlü bir işlemciye geçmektir 5600X gibi. Ekran kartının %90 altına düşmesi kafaya takılacak bir olay değil, kartın verebileceğinden daha az FPS alırsın bu kadar.

Eğer takılmalar varsa 5600X gibi bir işlemciye geçersen de devam eder. İkisi de 6/12 işlemciler ve piyasada 6/12'ni %100 kullandıracak oyun yok. Akıcılık hissi azalabilir çekirdek gücünden ötürü ama donma, takılma varsa bunun sebebi depolama birimi veya aşırı ısınan işlemci olma ihtimali yüksek.

Üstte az FPS aldığını da belirtmiş ben onun için cevap yazdım ekran kartının kullanım yüzdesi FPS'in %100 kullanımdan daha düşük olmasına neden olmaz mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı