RTX 3060 Ti + Ryzen 9 3900X sistem GTA 5 FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 11
Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
RAM
GSkill Trident Z NEO 3600MHZ CL16 8X2 16GB
Ekran kartı
MSI AERO ITX RTX 3060Ti
Anakart
MSI Gaming Plus X570
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900X
Merhabalar, oyuna Steam'de sahibim. Ayarlar Ultra'da olduğunda ( MSAA 8X + Geri kalan her şey Ultra ve 1080P Çözünürlük ) karakter durduğu yerde ekran kartı %100 kullanımda ortalama 100FPS bir performans alıyorum. Fakat ne zaman hareket edersem veya arabaya binersem yani oyunu oynamaya başlarsam dehşet drop giriyor, oynanamayacak şekilde. Bunun sebebi nedir? Nasıl çözülebilir?

( RDR2'yi de Steam'dan oynuyorum, onda da Ultra ayarlarda hiçbir sorun yok. )

Not : İşletim sistemi , Bios ve tüm sürücüler en güncel halde.

Not 2 : Oyunlar ve Steam M2 SSD'ye kurulu.
Oyunun ve Steam'ın kurulu olduğu M2 SSD'nin hız değerleri ise bu şekilde. ;

1653327234629.png

Son düzenleme:
Sisteminiz darboğaz yapıyor olabilir. Uyumsuz bileşenler kullanıyor olabilirsiniz.
Sistemi belirttim, uyumsuz olan nedir?
Ekstra olarak sabit disk ve SSD'ler var , onları belirtme gereği duymadım.
PSU Olarakta Corsair HX1200 mevcut.

Son düzenleme:
Bilgisayarınıza format atmayı deneyebilirsiniz. Temiz kurulum sorununuzu ortadan kaldırabilir.
Bilgisayar kaynaklı bir sorun olsa diğer oyunlarda da aynı sorunu yaşamaz mıyım? RDR2'de mesela Ultra ayarlarda ekran kartı kullanımı %98 altına hiç düşmüyor bile.

Bilgisayar kaynaklı bir sorun olsa diğer oyunlarda da aynı sorunu yaşamaz mıyım? RDR2'de mesela Ultra ayarlarda ekran kartı kullanımı %98 altına hiç düşmüyor bile.
Belki FPS sorunu yaşadığınız oyunların dosyaları hasar görmüş ve ya silinmiş olabilir, sorun yaşadığınız oyunlar steam'deyse sorun yaşadığınız oyunların steam üzerinden dosya bütünlüğünü doğrulayın.
O da işe yaramazsa oyunun video ayarlarını yeniden yapılandırın, çözünürlüğünü artırınız, sonuçları bizimle paylaşınız.

Çözünürlüğü arttırmayı dener misiniz?
Monitör 1080P MSI G24C4 Modeli, Sadece 4K'ya kadar yükseltebiliyorum oyunda. 2K Ayarı yok, 4K'ya yükselttiğimde ise Pencereli oluyor oyun tam ekranda kalmıyor, bir nevi ayar aktif olmuyor gibi bir şey. Sonuç olarak 1080P'de takılı kaldım.
Belki FPS sorunu yaşadığınız oyunların dosyaları hasar görmüş ve ya silinmiş olabilir, sorun yaşadığınız oyunlar steam'deyse sorun yaşadığınız oyunların steam üzerinden dosya bütünlüğünü doğrulayın.
O da işe yaramazsa oyunun video ayarlarını yeniden yapılandırın, çözünürlüğünü artırınız, sonuçları bizimle paylaşınız.
Dosya doğrulamayı deniyorum, çözünürlük arttırmada ise belirttiğim gibi 1080P'nin üstünde sadece 4K Ayarı mevcut. 2K Yok, 4K'yı seçtiğimde ise oyun pencereli moda dönüşüyor. ( Pencereli modda da sorun devam ediyor bu arada. ) Tam ekran 4K'ya alamıyorum oyunu, 2K Zaten seçeneklerde yok. 4K'da zaten akıcı şekilde oynatmaz, fakat 2K Ultra ayarlarda sanıyorum ki +60FPS Verebilir.

Dosyalar doğrulandı, herhangi eksik bir dosya bulunamadı.

Son düzenleme:
Monitör 1080P MSI G24C4 Modeli, Sadece 4K'ya kadar yükseltebiliyorum oyunda. 2K Ayarı yok, 4K'ya yükselttiğimde ise Pencereli oluyor oyun tam ekranda kalmıyor, bir nevi ayar aktif olmuyor gibi bir şey. Sonuç olarak 1080P'de takılı kaldım.

Dosya doğrulamayı deniyorum, çözünürlük arttırmada ise belirttiğim gibi 1080P'nin üstünde sadece 4K Ayarı mevcut. 2K Yok, 4K'yı seçtiğimde ise oyun pencereli moda dönüşüyor. ( Pencereli modda da sorun devam ediyor bu arada. ) Tam ekran 4K'ya alamıyorum oyunu, 2K Zaten seçeneklerde yok. 4K'da zaten akıcı şekilde oynatmaz, fakat 2K Ultra ayarlarda sanıyorum ki +60FPS Verebilir.

Dosyalar doğrulandı, herhangi eksik bir dosya bulunamadı.
Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?
Karşılaştığınız sorun hakkında ekran görüntüsü ve ya video kaydı paylaşırmısın ?
Kullanmış olduğunuz işletim sistemini ve BİOS yazılımını en son sürüme güncelleştirin. BİOS ayarlarınızın doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun. Ayrıca oyunlarınızında son güncelleştirmelerini alın.
Oyun başlatıldığı esnada oyunla entegreli arkaplanda çalışan ve sisteme aşırı yük bindiren uygulamaları tespit edin.
Windows güvenlik merkezini kapatmayı deneyebilirsiniz.
Bilgisayarınıza Malwarebytes yazılımını indirin ve kurun, ardından tam tarama gerçekleştiriniz.
Oyun yapımcısına karşılaştığınız sorun hakkında geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Sağlıcakla kalın.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?
Konu içerisinde bilgi kısmında bu bilgiyi paylaşmıştım, Windows 11 Pro.
Kullanmış olduğunuz işletim sistemini ve BİOS yazılımını en son sürüme güncelleştirin. BİOS ayarlarınızın doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun. Ayrıca oyunlarınızında son güncelleştirmelerini alın.
Bunun da yanıtını konu içerisinde paylaşmıştım, tüm güncelleştirmeler en güncel sürümünde. Herhangi bir yanlışlık yok.
Oyun başlatıldığı esnada oyunla entegreli arkaplanda çalışan ve sisteme aşırı yük bindiren uygulamaları tespit edin.
Windows güvenlik merkezini kapatmayı deneyebilirsiniz.
Deneyeceğim.
Bilgisayarınıza Malwarebytes yazılımını indirin ve kurun, ardından tam tarama gerçekleştiriniz.
Hali hazırda kurulu, birkaç şey bulmuştu. Sonra onları temizlemiştim, fakat durumda herhangi bir değişiklik olmadı.
Oyun yapımcısına karşılaştığınız sorun hakkında geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Sağlıcakla kalın.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı