RTX 3060 Ti ve i7 12700K uyumlu olur mu?

34.800TL civarı tutuyor.

Arkadaşlar 30bin liralık bilgisayar topluyoruz. Birisi diyor ki işlemci 6 çekirdek olsun yeter diğeri diyor ki 16GB RAM yeter.
Önemli olan yetmesi değil bütçe ile alabildiğimiz ileri dönük, performansı iyi, en mantıklı sistem olmalı.

Koyduğum işlemci yıllarca götürecektir, uzun süre anakart+işlemci değiştirmeye gerek kalmaz.
32GB RAM sayesinde istediği render'ı yapar, işini halleder, oyununu oynar, yayınını açar, videosunu çeker. Bu bütçede 32GB olmazsa nereye koyacağız bu 32GB'yi?

Seçtiğim SSD'de hem 2TB hem US70 üst seviye bir model.

Tek üzüntüm RTX 3070TI olur bu sistemde. O da 8GB VRAM'i var diye.
Onun dışında bir üzüntüm yok.
Böyle bir şey nasıl olur?

Buradan EVGA'yı çıkartıp RTX 3070 Ti Gigabyte taksam.
SSD ve sıvı soğutma düşük modeller. Ben tercih etmezdim. Onun dışında alınabilir.
Tek siteden almak zorunda değilseniz benim attıklarıma bakabilirsiniz.

34.800TL civarı tutuyor.

Arkadaşlar 30bin liralık bilgisayar topluyoruz. Birisi diyor ki işlemci 6 çekirdek olsun yeter diğeri diyor ki 16 GB RAM yeter.
Önemli olan yetmesi değil bütçe ile alabildiğimiz ileri dönük, performansı iyi, en mantıklı sistem olmalı.

Koyduğum işlemci yıllarca götürecektir, uzun süre anakart+işlemci değiştirmeye gerek kalmaz.
32 GB RAM sayesinde istediği Render'ı yapar, işini halleder, oyununu oynar, yayınını açar, videosunu çeker. Bu bütçede 32 GB olmazsa nereye koyacağız bu 32 GB'yi?

Seçtiğim SSD'de hem 2TB hem US70 üst seviye bir model.

Tek üzüntüm RTX 3070 Ti olur bu sistemde. O da 8 GB VRAM'i var diye.
Onun dışında bir üzüntüm yok.

SSD ve sıvı soğutma düşük modeller. Ben tercih etmezdim. Onun dışında alınabilir.

Hocam Z690 mı B660 mı?

Hocam Z690 mı B660 mı?
Benim önerdiğim işlemciyi alırsanız Z690'a gerek yok. B660 Mortar WIFI hem kalitelidir hem de yeterlidir.

K ibareli işlemci alacaksanız Z690'a yönelebilirsiniz. Fakat benim önerdiğim sistemde bütçeniz aşılmış olur.
Aralarında bu kadar fiyat farkı varken F ibareli işlemciyi alıp daha dolu bir anakart almayı tercih ederim şahsen.

Benim önerdiğim işlemciyi alırsanız Z690'a gerek yok. B660 Mortar WIFI hem kalitelidir hem de yeterlidir.

K ibareli işlemci alacaksanız Z690'a yönelebilirsiniz. Fakat benim önerdiğim sistemde bütçeniz aşılmış olur.
Aralarında bu kadar fiyat farkı varken F ibareli işlemciyi alıp daha dolu bir anakart almayı tercih ederim şahsen.
12700f ile 12700k farkı ne

12700f ile 12700k farkı ne
K ibareli işlemcilere OC yapılabiliyor.
Onun dışında aralarında 0.1Ghz 'lik fark var, ve F ibareli işlemcinin dahili grafik kartı bulunmuyor.
Ekran kartınız olacağı için ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.
K ibareli işlemcilere OC yapılabiliyor. Ben ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. OC ile uğraşacaksanız tercih edilebilir.
Onun dışında aralarında 0.1Ghz 'lik fark var, ve F ibareli işlemcinin dahili grafik kartı bulunmuyor.
Ekran kartınız olacağı için yine ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.
1651959516547.png

1651959522006.png

K ibareli işlemcilere OC yapılabiliyor. Ben ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. OC ile uğraşacaksanız tercih edilebilir.
Onun dışında aralarında 0.1GHz'lik fark var, ve F ibareli işlemcinin dahili grafik kartı bulunmuyor.
Ekran kartınız olacağı için yine ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.

Eki Görüntüle 1381610
Eki Görüntüle 1381611

Performans açısından bir şey kaybeder miyim bir de işlemci soğutu ve RAM'de RGB bir şeyler önerebilir misiniz?

Performans açısından bir şey kaybeder miyim bir de işlemci soğutu ve RAM'de RGB bir şeyler önerebilir misiniz?
Önerdiğim soğutucu performans açısından en iyilerden. RAM ise çip olarak kaliteli geliyor.

RGB isterseniz :

3200MHz:

3600 MHz:

Önerdiğim soğutucu performans açısından en iyilerden. RAM ise çip olarak kaliteli geliyor.

RGB isterseniz:

Tamamdır hocam sağ olun iyi geceler sistem geldiği zaman fotoğraflarıyla buraya koyacağım.

Geri
Yukarı