RTX 3060 Ti yüksek fan hızı

pro.fane

Hectopat
Herkese selam,
MSI RTX 3060 Ti Gaming X modeli ekran kartım var. Ekran kartım 65-68 derecede fanını %55-60 devirde çalıştırıyor. Bu kartta bir sorun olabilir mi? Termal macun ya da termal pedlerle alakalı bir sorun olabilir mi? Bu derecede bu kadar yüksek devir normal mi? Servise göndersem bir faydası olur mu sizce? Ekran kartı Fransa'dan alınma ama Amazon değil. Yerel bir teknoloji market. Kasam Dark Guardian 4X12. kasamın hava akışı gayet iyi önceki kartlarımda bir sorun yaşamamıştım. Bu karttan kullanan arkadaşlar varsa fan kullanım yüzdesini belirtirlerse çok sevinirim. Teşekkürler. İyi forumlar.

Dönüş hızı yüksek değil gayet normal.
RTX3080 kullanıyorum bu arada. 70C üstünde %90 a yakın dönüyor bende fanlar.
65-68 derecede fan kullanımı %60 fan deviri 2000 - 2200 RPM. Sizin fanlar o zaman 3000 RPM'de dönüyor. Rahatsız olmuyor musunuz?
Normal değerler.

Hangi ekran kartını kullanıyorsunuz? Önceki RX 5700 Gaming X kartım bu kadar sesli değildi ve fanları daha düşük RPM'de çalışıyordu.

65-68 derecede fan kullanımı %60 fan deviri 2000 - 2200 RPM. Sizin fanlar o zaman 3000 RPM'de dönüyor. Rahatsız olmuyor musunuz?

Karta göre değişir gürültü meselesi. Bendekiler çok sezsiz değil ama kasa kapalıysa rahatsız edecek bir ses gelmiyor. Yazın bütün kapakları açtım doğal olarak.
RTX 3080'in GDDR6X bellekleri çok ısınıyor. Sizin fan hızı ondan dolayı öyle artıyor da olabilir.
Evet ısınma oldukça fazla.

@pro.fane kartın tasarımına ve modeline göre değişkenlik gösterebilir hızlar. Daha önce kullandığım Sapphire Pulse 5500 XT kartı ortalama 900-1000 RPM'de dönerdi, manuel olarak 2000 RPM'e çektiğimde inanılmaz bir fan sesi olurdu. Şu anda kullandığım Sapphire Pulse 6600 XT kartı ise ortalama 2000-2200 RPM'de dönüyor ve eski kartımın 1000 RPM'de döndüğü kadar sessiz.

Kartların fan boyutları, soğutma blokları, tasarımı çok fark ediyor. Eğer ekran kartından yüksek desibelli fan sesi duyuyorsan yüksektir ama sessizse tasarımı o şekilde yapılmıştır.

Bence siz bi' Reddit'e - MSI foruma bakın 70 derecede %90 fan kullanımı normal değil bence.

MSI değil kartım. EVGA - FTW3 kullanıyorum. Bu modelde herkesin aldığı sonuç aynı.
Agressive mod üretici ayarı zaten şu şekilde.

EVGA.png

Çok enteresan ya. Güncel nesilin daha sessiz çalışması gerekirken tam tersi olay. Belki benim kartımda problem vardır, ya da yoktur ben problemli olduğuna inanmak istiyorumdur. Sıcaklıklarda benim kartın +4 +5 derece farkı var videolara göre. MSI fanlarını kullanan bilir, gayet sessizdi(r). Cevaplarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı