RTX 3060 Uyumlu Sistem Önerisi

Bütçe
4000-5000 TL

batuhan73132

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler dostlar. Hızlıca konuya girmek istiyorum. İşim bilgisayar oyunları üzerine ve uzun bir süre yeni nesil oyunları 1080p kalitede 60 FPS ile oynatacak bir sisteme ihtiyacım var. Şu anki sistemim bayağı eski bir sistem ekran kartını yurt dışında bulunan bir akrabam aracılığı ile RTX 3060 almayı düşündüm yaklaşık 6.500 TL gibi bir fiyatı var. Ekran kartı 1 ay sonra elime ulaşmış olacak o süre zarfında kalan sistem donanımını güncellemek ve RTX 3060'a uygun hale getirmek istiyorum. Bütçem ekran kartını saymazsak 4 bin TL, ekran kartıyla 11 bin TL. Kasa, monitör ve PSU'yu değiştirmeyi düşünmüyorum bir süre daha sakıncası yoksa 72 hertz bir monitör kullanacağım. İşlemci, anakart ve RAM önerisine ihtiyacım var. Ayrıca ekran kartı hakkında bilgi sahibi olanlar ekran kartı konusunda da öneride bulunabilir. Birleşik Arap Emirlikleri'nden RTX 3060 madencilik kilitli versiyonunu 6.500 TL civarına düşünüyordum. Mevcut sistemim ve düşündüğüm ekran kartı linki aşağıda bulunuyor. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Forum.PNG
    Forum.PNG
    94,5 KB · Görüntüleme: 94
B550 A, 5600X iş görür.
Bu 2 si arasında ne açıdan fark var da 1000 TL fiyat farkı var acaba ?

Bu 2 si arasında ne açıdan fark var da 1000 TL fiyat farkı var acaba ?

Baya fark var, mesela en basitinden ASUS anakartta iki M.2 SSD yuvasında da Frozr bulunmakta. MSI'da bu sayı bir. RAM frekans desteği ASUS anakartta daha fazla. Ayrıca daha iyi bir MOSFET soğutmaya sahip. Estetik olarak da ASUS anakart önde.

Fiyat farkı ortada, bence 5600X için ASUS ROG B550-A abartı olur. B550-A Pro gayet yeterli.

@batuhan73132 telefonlar gibi düşünün atıyorum A71 ve A72 modelleri arasında kaldınız, bu ürünlerden birisi donanım ve teknik özellikleri ile öne çıkıyor olabilir ama öbür modeli alsanız da olur.
İki anakart arasındaki fark kabaca bu şekilde açıklanabilir.

Oyun oynamak için MSI B550 - A yeterli olur, anakartların arasındaki bin TL fark ile fazladan fan alıp kasaya monte etmeniz daha iyi olur.

Baya fark var, mesela en basitinden ASUS anakartta iki M.2 SSD yuvasında da Frozr bulunmakta. MSI'da bu sayı bir. RAM frekans desteği ASUS anakartta daha fazla. Ayrıca daha iyi bir MOSFET soğutmaya sahip. Estetik olarak da ASUS anakart önde.

Fiyat farkı ortada, bence 5600X için ASUS ROG B550-A abartı olur. B550-A Pro gayet yeterli.
@batuhan73132 telefonlar gibi düşünün atıyorum A71 ve A72 modelleri arasında kaldınız, bu ürünlerden birisi donanım ve teknik özellikleri ile öne çıkıyor olabilir ama öbür modeli alsanız da olur.
İki anakart arasındaki fark kabaca bu şekilde açıklanabilir.

Oyun oynamak için MSI B550 - A yeterli olur, anakartların arasındaki bin TL fark ile fazladan fan alıp kasaya monte etmeniz daha iyi olur.
Teşekkür ediyorum. Peki ekran kartı konusunda bir yorumunuz var mı ? Rtx 3060 ile 3060 Ti arasında 1000 TL fark var madencilik kilitli modellerde sizce 1000 TL daha fazla verip Ti almaya değer mi aralarında fark çok var mı ?

Rtx 3060 ile 3060 Ti arasında 1000 TL fark var madencilik kilitli modellerde sizce 1000 TL daha fazla verip Ti almaya değer mi aralarında fark çok var mı ?

Madencilik kilidinin performansa hiçbir etkisi yok. Ti almaya değer bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı