RTX 3060 ve 165 Hz monitör ile 158 FPS'ye sabitleniyor

cihatt213

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben yeni 165 Hz bir monitör aldım ve ekran kartım RTX 3060. oyunlarda tam ekranda G-Sync özelliğini açınca 158 FPS'de sabitleniyor ama oyunu pencereli moda alınca 165 FPS'e sabitleniyor. Bu durum neden böyle? Yani tam ekranda iken de 165 FPS'e sabitlenmesi gerekmiyor mu? Bir çözümü varsa yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
gsynci kapatınca çoğu oyunda 250fps+ alıyorum ama yırtılma vb durumlar olmasın diye bazı oyunlarda gsync açmam gerekiyor

GeForce Experience'den ayarlarınızı optimize etmenizi öneririm. Muhtemelen sorununuzu çözer. Probleminizin sebebi masaüstü çözünürlüğünüz ile oyununuzun çözünülürlüğünün aynı olmaması olabilir diye tahmin ediyorum. Ya da en boy oranı sıkıntısı da olabilir.

Geforce Experience den nasıl optimize edeceğim ve en boy oranı sıkıntısı olabilir dediniz onu tam ekran mı yapmam gerekli?
GeForce Experience'den ayarlarınızı optimize etmenizi öneririm. Muhtemelen sorununuzu çözer. Probleminizin sebebi masaüstü çözünürlüğünüz ile oyununuzun çözünülürlüğünün aynı olmaması olabilir diye tahmin ediyorum. Ya da en boy oranı sıkıntısı da olabilir.

Sorun yaşatan oyuna girin. Ve "optimize et'e" tıklayın. GeForce Experience uygulaması söz konusu olan oyun için, sizin sisteminize en uygun ayarları bularak söz konusu oyuna uygular. Bütün sorunlarınızı çözmesi gerekiyor. FPS kaybı, ekran yırtılması, vs. çözemeyeceği şey, çözünülürlüğünüz ve en boy oranınız. Bunlar sizin kişisel tercihiniz olduğundan bu ayarlara dokunmuyor diye biliyorum. En boy oranı dediğim şey, ayarlarda bulunan 4:3 16:9 gibi yazılar. O ayarı bulduktan sonra manuel olarak ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Ve kesinlikle çözünülürlüğünüzü otomatik algıla ya da masaüstü ile aynı demeyin. O menüde bulunan en yüksek çözünülürlüğü seçin.

Geforce Experience den dediğiniz ayarları yaptım en boy oranı 16:9 masaüstünde de oyunda da ve çözünürlük ise 1080p.Ama yine gsync ayarını tam ekran bi oyunda açtığımda 158 fps sabit yapıyor
Sorun yaşatan oyuna girin. Ve "optimize et'e" tıklayın. GeForce Experience uygulaması söz konusu olan oyun için, sizin sisteminize en uygun ayarları bularak söz konusu oyuna uygular. Bütün sorunlarınızı çözmesi gerekiyor. FPS kaybı, ekran yırtılması, vs. çözemeyeceği şey, çözünülürlüğünüz ve en boy oranınız. Bunlar sizin kişisel tercihiniz olduğundan bu ayarlara dokunmuyor diye biliyorum. En boy oranı dediğim şey, ayarlarda bulunan 4:3 16:9 gibi yazılar. O ayarı bulduktan sonra manuel olarak ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Ve kesinlikle çözünülürlüğünüzü otomatik algıla ya da masaüstü ile aynı demeyin. O menüde bulunan en yüksek çözünülürlüğü seçin.

evet tüm oyunlarda aynı sorun var herhangi bir oyunda tam ekran modunda iken gsync ayarını açtığımda 158 fps sabitliyor ama monitörüm 165 hz. ama sonrasında pencere moduna aldığımda 165 fpse sabitleyebiliyor.Ve tüm oyunları da tam ekran modunda oynadığım için bunun nedenini merak ettim
Belki oyuna özel bir durumdur? Hangi oyundan bahsediyoruz? Öbür oyunlarda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Hocam çözemediğim bir en boy oranı sorunu var gibi. Çünkü masaüstü çözünülürlüğünde yani oyunu pencereli oynadığında Hz değeri 165 FPS'e çıkıyor. Ama tam ekrana geçip çözünülürlüğünü ona göre ayarlayınca da 158'e düşüyor. Bana kalırsa 7 FPS için uğraşmanıza değmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı