RTX 3060 vs 3060 Ti

Astrein

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Şu an GTX1650 Super kullanmaktayım ve zaten aldığımda da giriş seviyesi bir kart olmakla birlikte günümüzde yetersizliğini hissediyorum. Ayrıca 3D modelleme işleriyle de uğraştığım için özellikle VRAM açısından ciddi bir sıkıntı çekiyorum. RTX 3060 ile RTX 3060 Ti arasında kaldım. Aralarında 1000 lira kadar bir fark var ancak şöyle bir durum var ki Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum, araştırdığım kadarıyla 1080p kullandığım darboğaz yaşayacağım. Darboğaz yaşamama rağmen iki kart arasındaki farkı hissedebilir miyim?
Ayrıca RTX 3060 12 GB ve 3060 Ti 8 GB. Sırf VRAM avantajından ötürü 3060 Ti'dan vazgeçmeli miyim?

3d modelleme olayı belirtmeseydin, amd kartlara yönelmeni söylerdim VRAM bakımından. Fakat Nvidia 3d modelleme konularında daha iyi. Ekran kartını ikinci el olarak bakabilirsiniz bu sayede işlemcide yenileyebilirsiniz.

3060Ti'ın farkını hissedersiniz, oluşan darboğaz aradaki %15-%20 farkı örtbas etmeyecektir. Darboğaz olmasından korkmayın, ileride anakartınız AM4 soket olduğu için 5600x gibi işlemciler takabilirsiniz.

3060Ti'ın farkını hissedersiniz, oluşan darboğaz aradaki %15-%20 farkı örtbas etmeyecektir. Darboğaz olmasından korkmayın, ileride anakartınız AM4 soket olduğu için 5600x gibi işlemciler takabilirsiniz.
Elimde şu an B450M-S2H var sanırım BIOS güncellemesiyle 5000 serisi işlemcileri takabiliyorum. İleride 5600'e geçmeyi düşünmedim değil, fiyatına oranla iyi bir işlemci olduğunu duydum.

3d modelleme olayı belirtmeseydin, amd kartlara yönelmeni söylerdim VRAM bakımından. Fakat Nvidia 3d modelleme konularında daha iyi. Ekran kartını ikinci el olarak bakabilirsiniz bu sayede işlemcide yenileyebilirsiniz.
Dediğiniz tamamiyle doğru. İkinci el konusunda ise epey kararsızım. Yani ona bakarsak 2. el olarak 6000-7000 liraya bile 3060Ti bulunuyor ancak güvenilirliği durumundan şüpheliyim. Malum kart neler gördü bilemiyoruz, mining yapıldı mı yapılmadı mı belli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı