RTX 3060'dan gelen "tak" sesi

MAFURUSO

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Gigabyte RTX 3060 Windforce OC 12 GB model ekran kartını satın aldım ve sistemime montajladım. Fakat dikkatimi çeken bir durum var. Ekran kartından çıt veya tak gibi arada garip garip sesler gelmekte. Bunun ekran kartından geldiğinden emin olmak için ekran kartını çıkarıp sistemi 15 dakika açık bırakarak çat sesi çıkacak mı diye dinlemeye başladım fakat çıkmadı. Güzelce montajlayıp tekrar denedim fakat ekran kartından çat sesi gelmeye devam etmekte. İnternette araştırdığımda genellikle coil whine sorunun oluşturduğu sesler gibi videolar karşıma çıktı fakat benim ekran kartımdan çıkan ses bildiğiniz RAM takarkenki slottan çıkan tak sesi gibi kendini belli ediyor. Buyurun videodan bir de siz dinleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ses normal mi arkadaşlar? Çünkü kart stabil bir şekilde çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Gigabyte RTX 3060 Windforce OC 12 GB model ekran kartını satın aldım ve sistemime montajladım. Fakat dikkatimi çeken bir durum var. Ekran kartından çıt veya tak gibi arada garip garip sesler gelmekte. Bunun ekran kartından geldiğinden emin olmak için ekran kartını çıkarıp sistemi 15 dakika açık bırakarak çat sesi çıkacak mı diye dinlemeye başladım fakat çıkmadı. Güzelce montajlayıp tekrar denedim fakat ekran kartından çat sesi gelmeye devam etmekte. İnternette araştırdığımda genellikle coil whine sorunun oluşturduğu sesler gibi videolar karşıma çıktı fakat benim ekran kartımdan çıkan ses bildiğiniz RAM takarkenki slottan çıkan tak sesi gibi kendini belli ediyor. Buyurun videodan bir de siz dinleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fanınız anlık takılma yapıyor olabilir mi? Çatırdama sesi hiç bir bileşende normal değil.

ekran kartı 50 derecenin altındayken fanları kapatıyor hocam videoda o esnada fanlar kapalı zaten açıkta olsa bu çıt sesi yine çıkıyor birşey değişmiyor maalesef
Fanlar kapalıyken çat çut sesleri geliyorsa garantiye göndermenizde fayda var.

ekran kartı 50 derecenin altındayken fanları kapatıyor hocam videoda o esnada fanlar kapalı zaten açıkta olsa bu çıt sesi yine çıkıyor birşey değişmiyor maalesef
Çıt sesleri normal değil. Ekran kartını sabitlediniz mi vida ile? Ağırlıktan dolayı sarktığı için olabilir. ekran kartını yan değilde dik şekilde takmayı deneyin bir de. Yani anakarta sabitlemeden takmayı deneyin. Yine aynı ses gelirse garantiye yollayın. Devrenin plaketi bile çatlıyor olabilir.

Ekran kartını çıkardım ve tekrardan takarak güzelce sabitledim. Kasayı da yan yatırdım ekran kartını dik bıraktım. Ekran kartına yük bindirdiğimde ısınmaya başladığında 1 tane çıt sesi geliyor daha sonra ekran kartı yükten kurtulduktan sonra biraz soğuyunca bir çıt sesi daha geliyor videodaki gibi. Bu arada videodaki görüntü FurMark testi bittikten sonra 5 10 saniye sonrasının görüntüsü. Belki sıcaklıktan dolayı üstündeki plastik ses çıkarıyordur bilmiyorum ilk defa böyle bir durumla karşılaştım 😕

Ekran kartını çıkardım ve tekrardan takarak güzelce sabitledim. Kasayı da yan yatırdım ekran kartını dik bıraktım. Ekran kartına yük bindirdiğimde ısınmaya başladığında 1 tane çıt sesi geliyor daha sonra ekran kartı yükten kurtulduktan sonra biraz soğuyunca bir çıt sesi daha geliyor videodaki gibi. Bu arada videodaki görüntü FurMark testi bittikten sonra 5 10 saniye sonrasının görüntüsü. Belki sıcaklıktan dolayı üstündeki plastik ses çıkarıyordur bilmiyorum ilk defa böyle bir durumla karşılaştım 😕
Plastikleri sıcaklığa dayanıklı onların. Bilmiyorum açıkçası garantiye yollamakta fayda var veya Recep Baltaş gibi bu konuda uzman teknisyenleri etiketleyin.

Merhaba, aynı ekran kartının Ti olanı bende de var henüz 2 ay oldu alalı ve aynı sorunu ben de yaşıyorum. Dediğin gibi performansta hiçbir azalma ya da eksiklik yok ancak kart yüke binerken ve yükten çıkarken 2 3 sefer "çat çut" sesleri geliyor. Hatta 10 gün önce bu şekilde açıklama yazarak garantiye gönderdim ancak, sözde kartın ses seviyelerinin normal olduğu ve hiçbir sıkıntısı olmadığını belirttiler. Hiçbir işlem yapmadan kartı tarafıma geri gönderdiler ve aynı sesler devam ediyor halen.

Konu ile ilgili bir çözüme ulaşabilirseniz ya da @Recep Baltaş bir bilgi sahibi iseniz destek ve önerilerinizi bekliyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı