RTX 3070 için 8 GB VRAM yeterli mi?

TheSolid

Decapat
Daha fazla  
RTX 3070 almayı düşünüyorum ama 8 GB VRAM olması uzun süre gider mi diye düşünmeme yol açtı. Sizce 3070 alsam 8 GB VRAM ile 4 yıl rahat götürür mü? Böyle bir ekran kartı alıp VRAM yüzünden drop yersem çok üzücü olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
RTX 3070 almayı düşünüyorum ama 8 GB VRAM olması uzun süre gider mi diye düşünmeme yol açtı. Sizce 3070 alsam 8 GB VRAM ile 4 yıl rahat götürür mü? Böyle bir ekran kartı alıp VRAM yüzünden drop yersem çok üzücü olur.

GTX 1080 sahibiyim. 2016 yılının sonunda satın almıştım. 1080p 144 Hz monitörüm var. Kart halen canavar gibi götürüyor. 1080'i alırken bu kart 2K kartı 2K monitör şart vs. diyorlardı ama uzun süre kullanım için 3080 Ti gibi bir kart olmadığı sürece 1080p devamke. Mesela 3070 alacağım ben de anakart ve yeni işlemci ile birlikte 1080p den devam edeceğim. Çok uzun yıllar götürüyor.

8 GB yetmez. 4 yılı bırak, şu an bile resident evil village gibi bazı oyunlar 1080p'de 8 GB sınırını aşıyor. Hatta 2015 yapımı rise of the tomb raider aşıyor.
8 GB GTX 1080'in 5-5.5 GB'ı geçtiğini görmedim 2021'in ve 2022'nin AAA oyunları dahil. Gayet yeterli olur 8 GB. Yeterli olmasa 12 GB koyarlardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2020 yılında durumun nasıl olduğunu görebilirsiniz. Bu yıl unreal engine 5 tabanlı oyunlar da çıkmaya başlar. Kısacası 8 GB artık düşük kalıyor.

2k çözünürlükte oyunları bütün ayarlar en yüksekte yani ultrada oynama takıntınız varsa birkaç sene sonra yetersiz gelebilir. Çoğu oyunda gereksiz VRAM yiyen ayarlar vardır bunları biraz kısıp güzel bir görüntü ve akıcı bir FPS yakaladınız mı oyun deneyiminizden bir şey eksilmez. Yani RTX 3070 gibi bir kart alacaksınız bir zahmet uzun bir süre şu oyuna ekran kartım yeter mi diye düşünmeyin.

Geri
Yukarı