RTX 3070 için sistem önerisi

3000MHz ve üzeri, en az çift kanal RAM kullanmanız yeterli olacaktır. Günümüz standartlarında 16 GB RAM tam yetiyor, fakat imkan varsa 32 GB almanızı öneririm çünkü çoğu oyun artık 16 sınırına dayandı. 32 GB alabilirim derseniz yine 2 ya da 4 kanal RAM alın. 2 kanal ve 4 kanal arasında neredeyse performans farkı yok aklınızda bulunsun.

2x16 ya da 4x8 kitler şu an 16 GB kapasiteli kitlere çok yakın fiyatlara sahipler. Yakın zamanda Corsair Dominator Platinum RGB serisine geçmeyi planlıyorum 2x8 kitin fiyatı ortalama 1200, 2x16 kitin fiyatı ortalama 1600. dediğim gibi imkan varsa yüksek alın kafanız uzun yıllar rahat olsun. Almışken kit olarak almakta fayda var, uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bellek almadan önce anakartınızın uyumluluk listesine göz atmanızda da fayda var. Bu arada çoğu oyun belleğimin %75-80 kadarını kullanıyor. 16 GB belleklerin son demleri bana kalırsa.

Monitörünüz nedir?

ASUS'un 144Hz 1080P monitörü fakat çözünürlük konusunda çeşitli seçeneklerim mevcut, 4K gibi.
2x16 ya da 4x8 kitler şu an 16 GB kapasiteli kitlere çok yakın fiyatlara sahipler. Yakın zamanda Corsair dominator Platinum RGB serisine geçmeyi planlıyorum 2x8 kitin fiyatı ortalama 1200, 2x16 kitin fiyatı ortalama 1600. dediğim gibi imkan varsa yüksek alın kafanız uzun yıllar rahat olsun. Almışken kit olarak almakta fayda var, uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bellek almadan önce anakartınızın uyumluluk listesine göz atmanızda da fayda var. Bu arada çoğu oyun belleğimin %75-80 kadarını kullanıyor. 16 GB belleklerin son demleri bana kalırsa.

16 GB 3000 MHz üzeri yeterli fakat yakın gelecekte olmayabilir mi diyorsunuz? Ayrıca işlemci darboğazı hakkında bir fikriniz var mı?

RTX3070 ekran kartının incelemeleri vs. yayınlanmadı henüz, yorum yapmak anlamsız olur fakat 2080 Ti ile denk olacağını varsayarsak darboğaz 1080P çözünürlükte mutlaka olacaktır. Ryzen 5 3600 işlemci ile 2080 Ti ekran kartı kullananların incelemelerini izleyin iyi kötü darboğaz miktarı hakkında bir fikriniz olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı