RTX 3070 sistem bazı oyunlarda aniden kapanıyor

Screamshot

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, R5 1400 ve RTX 3070'e sahibim. Bazı oyunlarda resetlenmeler yaşıyorum. Ekran gidiyor ve bir süre sonra ses takılıp bilgisayar reset atıyor. CS'de ortalama 160 FPS alıyorum. Anakartım Gigabyte AB350-GAMING ve XMP açık. Kapalıyken de aynı sorunu yaşadım. Güç kaynağımı da yeni aldım.

Sistemim:
AMD Ryzen 5 1400 (değiştireceğim darboğazdan ötürü)
Gigabyte AB350-GAMING anakart.
INNO3D RTX 3070 iCHILL X4.
G.Skill Ripjaws V 2x8 16 GB RAM 2400MHz.

Eski PSU: Cooler Master Elite V3 600W.
Yeni PSU: Aerocool VX-Plus 750W.

BIOS en güncel sürüme güncellendi, çözüm olmadı. OCCT ile yüke vurunca reset atmıyor. Sorun güç kaynağı olabilir mi?

Son düzenleme:
Psu beslemiyor olabilir diyenleri sakin dinleme ben rtx 3080 ve r7 5800x 700W PSU ile kullaniyorum ve islemciyi 1.45V 4.9 ghz kadar overclock edip 30 dk boyunca stabilite testi yaptim kapanmadi. Sadece islemcim ısındı oda soğutmadan kaynaklı. Demem o ki eger PSU sorunsuz ise beslememe gibi bir durum soz konusu bile değil. Dar bogaz yaşarsın o ayri.

Memtest yaptım RAM’ler hatasız çıktı. Ben de kart ve PSU’yu eski makinemde deneme kararı aldım.

Intel Core i3 530 2.93GHz CPU
HP Iona GL8E Anakart
Corsair Valueselect 2x4 8 GB 1333 MHz RAM

Bu sistemde denediğimde resetler kesildi. i3 530’un TDP’si 73W, bu da Ryzen 5 1400’den 8W daha fazla demek. Güç kaynağı ve ekran kartını Furmark ile stres testine sokarak kontrol ettim. Her ne kadar PSU’nun fanını bloke edecek kadar ileri düşünceli bir insan olsam da makine kapanmadı.

Sorunun Ryzen 5 1400 ve Gigabyte AB350-Gaming ikilisinden birinde olduğunu düşünmeye başladım. Eksik bir şey yaptıysam belirtirseniz en yakın şekilde düzeltmeye çalışacağım. RAM’ler Memtest86’dan başarıyla geçtiği için onlara ihtimal veremedim.

image.jpg
Ekte “Darboğazın Everest’i” adlı çalışmamı görebilirsiniz :p

Konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama; aşağı yukarı aynı sorun bende de var. Benim de sistemim de INNO3D ichill X4 RTX 3070 var. GTA 5, PUBG, CS:GO gibi oyunları açtığım zaman bilgisayar ortalama 2-10 dakika arasında restart atıyor. Olay şu şekilde gerçekleşiyor önce monitörden görüntü gidiyor no signal yazısı çıkıyor, aradan 20 30 saniye sonra bilgisayar kendini resetliyor. Mavi ekran almadığım için minidump dosyası oluşmuyor ayarlardan baktım kapalı da değil. OCCT 6.2.0'da test ettiğimde Power testi ve diğer testleri herhangi bir kapanma restart atma olmuyor. FurMark ile Prime95 testini aynı anda yaptım yine sistemimde restart atma olmadı. Hatta AIDA64 Extreme ile de teste soktuğumda bir sıkıntı olmadı. Oyunlarda ekran kartı
bellek hızı 1995-2010 MHz'ye kadar çıkıyor bunu MSI Afterburner ya da kendi programı TuneIT ile -300 MHz azalttığım zaman restart atma sorunu ortadan kalkıyor ve en fazla 1650MHz'ye çıkıyor. XMP profili açık olarak da kapalı olarak da denedim sonuç aynı restart atma oluyor. BIOS son sürüm sürücüler günceldir. Power olarak da Cougar 850W 80+ BMX modelini kullanıyorum. Bu sorunun neden dolayı kaynaklandığını bulmamda yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

Sistemim.

ASUS ROG STRIX B550-A GAMING.

Ryzen 5 5600X.

XPG 512 GB Spectrix S40G.

Adata XPG Gammix D30 3200 MHz 8+8 toplam 16 GB.

INNO3D ichill X4 RTX 3070.

Cougar BMX 850W 80+ Bronze.

Konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama; aşağı yukarı aynı sorun bende de var. Benim de sistemim de INNO3D ichill X4 RTX 3070 var. GTA 5, PUBG, CS:GO gibi oyunları açtığım zaman bilgisayar ortalama 2-10 dakika arasında restart atıyor. Olay şu şekilde gerçekleşiyor önce monitörden görüntü gidiyor no signal yazısı çıkıyor, aradan 20 30 saniye sonra bilgisayar kendini resetliyor. Mavi ekran almadığım için minidump dosyası oluşmuyor ayarlardan baktım kapalı da değil. OCCT 6.2.0'da test ettiğimde Power testi ve diğer testleri herhangi bir kapanma restart atma olmuyor. FurMark ile Prime95 testini aynı anda yaptım yine sistemimde restart atma olmadı. Hatta AIDA64 Extreme ile de teste soktuğumda bir sıkıntı olmadı. Oyunlarda ekran kartı.
Bellek hızı 1995-2010 MHz'ye kadar çıkıyor bunu MSI Afterburner'ya da kendi programı tuneıt ile -300 MHz azalttığım zaman restart atma sorunu ortadan kalkıyor ve en fazla 1650MHz'ye çıkıyor. XMP profili açık olarak da kapalı olarak da denedim sonuç aynı restart atma oluyor. BIOS son sürüm sürücüler günceldir. Power olarak da Cougar 850W 80+ BMX modelini kullanıyorum. Bu sorunun neden dolayı kaynaklandığını bulmamda yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

Sistemim.

ASUS ROG STRIX B550-A GAMING.

Ryzen 5 5600X.

XPG 512 GB Spectrix S40G.

Adata XPG Gammix D30 3200 MHz 8+8 toplam 16 GB.

INNO3D ichill X4 RTX 3070.

Cougar BMX 850W 80+ Bronze.

1935 MHz'ye sabitlemeyi dene MSI kartları bu konuda iyor 2000 uzerine cikmiyor ve restart sorunu yasatmiyor çökme sorunu yaşatmiyor.

Ddu ile silip son surumu kullaniyorsaniz 2 önceki drivara gecmeyi denediniz mi 460.79 olmasi lazim
DDU ile silip denemedim. Fakat format atıp 457.51 sürücü ile denedim yine aynı restart atıyor. DDU ile silip yüklemedim normal indirip yükleyerek denemiştim diğer sürümleri. 460.79 461.09 460.89 bu sürümlerin hepsini denedim. Dediğim gibi bu 3 sürümü DDU ile denedim mauel olarak indirip temiz kurulum yaptım o kadar.

DDU ile silip denemedim. Fakat format atıp 457.51 sürücü ile denedim yine aynı restart atıyor. DDU ile silip yüklemedim normal indirip yükleyerek denemiştim diğer sürümleri. 460.79 461.09 460.89 bu sürümlerin hepsini denedim. Dediğim gibi bu 3 sürümü DDU ile denedim mauel olarak indirip temiz kurulum yaptım o kadar.
Büyük ihtimalle bu alette bir sıkıntı var. Edebiliyorsanız iade edin.

Geri
Yukarı