RTX 3070 vs PS5

Arıkan Erdem

Hectopat
Öncelikle ben iki platformunda oyuncusuyum. PS5 satışa sunulduğunda almayı planlıyordum lakin PS5 oyun fiyatlarının yüksek olacağını COD: BO cold war oyunundan anladığımdan ve RTX 3000 serisinin yakın zamanda çıkacağından dolayı ikilemde kaldım. Malum, PS5'in fiyatı ek vergiler ve dolar kurundan dolayı fazlasıyla pahalı olacak. PS5 almaya kalkışsam oyunların ve kendisinin fiyatı cüzdanımı kemirecek. RTX 3070 almaya kalkışsam Ryzen 7 1700 işlemcisinin darboğaz yapacağından korkuyorum. Burada size danışmak istedim. PS5 alıp yüksek fiyata oyunlar almak mı? Paramı RTX 3070'e yatırarak (darboğaz olursa işlemcide değiştirebilirim) oyunları daha makul fiyata almak mı?

Öncelikle amacının ne olacağı önemli Exclusive oyunlar oynanmayacaksa benim önerim PC tarafında oluyor. 2K monitörde OC ile darboğaz çok rahatsız etmeyebilir. 3070'le 1080p oyun oynanmamalı zaten. İmkan varsa yükselt işlemcini 3070 al ama ben Uncharted, God of War oynayacağım dersen PS5.

Öncelikle amacının ne olacağı önemli Exclusive oyunlar oynanmayacaksa benim önerim PC tarafında oluyor. 2K monitörde OC ile darboğaz çok rahatsız etmeyebilir. 3070'le 1080p oyun oynanmamalı zaten. İmkan varsa yükselt işlemcini 3070 al ama ben Uncharted, God of War oynayacağım dersen PS5.
İşlemcim OC yapılmış vaziyette 3.7 GHz'de çalışıyor. Oyunlarımı 1080p de oynuyorum. Şu anlık PC tarafına gelecek oyunları daha fazla bekliyorum. 1080p de bu GHz değerinde darboğaza neden olur mu sence?

İşlemcim OC yapılmış vaziyette 3.7 GHz'de çalışıyor. Oyunlarımı 1080p de oynuyorum. Şu anlık PC tarafına gelecek oyunları daha fazla bekliyorum. 1080p de bu GHz değerinde darboğaza neden olur mu sence?
İşlemcin ne tam olarak? 3070 gibi bir kartı 1080'de oynatmak aşağılamaktır. En kısa sürece 2K monitör alman gerekiyor.
sonraki edit: gördüm işlemcini, bechmarklara girmek lazım. Çıksın bakalım.

Bence 3070'i 1080p'de darboğazsız kullanmak için 3700x tarzı bir işlemci lazım. Kart daha çıkmadı kesin konuşmak doğru değil ama tahminim bu yönde.
İşlemcin ne tam olarak? 3070 gibi bir kartı 1080'de oynatmak aşağılamaktır. En kısa sürece 2K monitör alman gerekiyor.
Ryzen 1700 yazmış. Yazıyı tam okumadınız sanırım.

sonraki edit: gördüm işlemcini, bechmarklara girmek lazım. Çıksın bakalım.
İşlemcimi 3.7 GHz'e çıkarıp Cinebench R15 testine sokmuştum daha sonra uzun uzun BF5 oynamıştım. Hiç bir sıkıntı çıkmadı şu ana kadar. Ayrıca Cooler Master ML240r sıvı soğutmasını kullanıyorum.

Bence 3070'i 1080p'de darboğazsız kullanmak için 3700x tarzı bir işlemci lazım. Kart daha çıkmadı kesin konuşmak doğru değil ama tahminim bu yönde.

Ryzen 1700 yazmış. Yazıyı tam okumadınız sanırım.
Okumadım evet, başlık yeterliydi.

Geri
Yukarı