RTX 3080 Çökme ve Kilitlenme Sorunları Doğrulandı

@Josquas şu an ASUS modeller en sorunsuz görünüyor.
Bu konuya bakabilirsin.

@Josquas şu an ASUS modeller en sorunsuz görünüyor.
Bu konuya bakabilirsin.

Teşekkür ederim, ama tam teknik bilgiye sahip olmadığım için bir çıkarım yapamadım. :/

Teşekkür ederim, ama tam teknik bilgiye sahip olmadığım için bir çıkarım yapamadım. :/
Sorun yok. İncelemeler arttıkça zaten ne oldukları az çok ortaya çıkacaktır, siz de ona göre alırsınız.

Bu arada CW sorunu 1000 serisinde cidden büyüktü, ayrı özel bir ton haberini yaptık, sayısız şikayet oldu. Yeni serilerde benim denk geldiklerimi 1000 serisindeki ses seviyesiyle uzaktan yakından alakası yok.

CW'yi Savunmanın son kullanıcı için hiç bir elle tutulur tarafı yok. Marka temsilcisi olsan neyse diyeceğim. Umarım bir gün videodakinin beteri başına gelir, insanların servis servis gezip ne çektiğini anlarsın. Performansı etkilemiyormuş.. Buna sadece gülünür.

Kötü düşünceniz size kalsın.

Konu neden CW'ye geldi ve uzadı bunu bile anlamadım. CW'yi de savunmuyorum üstelik.

GTX 970 kullanıyorum ve CW sorunu var. Render alırken ya da ağır bir iş yaparken ötüyor. Ancak yaptığım işi aksatmıyor ya da etkilemiyor. Çoğu kullanıcı bu sorunla alakalı servise gitse geri çevrilecek. Belki yurtdışına başvurmaları lazım ama bu da çoğu kişi için zor.

Bu durumda, kullanıcılara performansa etki etmediğini söylemekten başka ne yapabiliriz, söyler misiniz? Birçok kullanıcı bununla alakalı konu açıyor burada.

Bugüne kadar Türkiye'deki servislerden birçok sıkıntı çektim, buna emin olabilirsin. Bu nedenle de artık Türkiye'ye başvurmak yerine yurtdışına RMA kaydı açarak gönderiyorum ürünlerimi. Yukarıda da belirttim, yurtdışına RMA kaydı açılırsa, üreticiler CW nedeniyle ürünü değiştirebilir belki.

Hiçbir markanın temsilciliğini ya da savunuculuğu yaptığım da yok. Lütfen konuyu gereksiz uzatmayalım.

Hemen de "..beteri başına gelir" demiş ya, düşünce yapısına bak...
Bu arada CW sorunu 1000 serisinde cidden büyüktü, ayrı özel bir ton haberini yaptık, sayısız şikayet oldu. Yeni serilerde benim denk geldiklerimi 1000 serisindeki ses seviyesiyle uzaktan yakından alakası yok.

900 serisinde ortaya çıkmaya başlamıştı. 1000 serisinde gerçekten rezaletti. Sonra ilk ASUS özel ürünler geliştirmişti sanırım.

Hype'ı türkçeye nasıl çevirsem bilmiyorum ama Nvidia'nın yaptığı tam olarak buydu. 3080'in 2080'den hızlı olması zaten olması gereken bir şeydi. Burada fiyat düşürerek ve iyi bir sunum yaparak insanları heyecanlandırmayı başardılar.

Sonrasında insanlar "3080 böyleyse 3090 nasıldır?!" diye düşünürlerken anladılar ki 3090 aslında yüksek bellek kapasitesiyle geliştiriciler için tasarlanmış. Oyunlardaki farkı %15 civarında.

Derken tedarik sorunu çıktı ortaya. İnsanlar kart bekliyorlar ama kart yok. Nvidia "bu kadar talep beklemiyorduk." minvalinde bir açıklama yaptı ama aslında bu talebi kendisi yaratmıştı.

Şimdi de ekran kartı üreticilerinin kapasitörlerde maliyeti düşürmek istemelerinden kaynaklanan bir stabilite sorununun var olduğunu öğrendik. Bazı firmalar açıklama yapıyor bazısı yapmıyor. Nvidia'dan tabi ki ses çıkmıyor.

Ortada düzeltilemeyecek bir sorun yok gibi. Üretlimiş olan kartlarda underclock yaparak, üretilecek kartlarda maliyetli kapasitörlerden (MLCC) kullanarak sorunu çözeceklerdir. Youtube'da izlediğim "JayzTwoCents" gibi kanallarda duyduğum bu.

Kısacası ortada bir marketing faciası var. Bu facianın kendisi ayrı bir konu olarak ele alınmalı.

Geri
Yukarı