RTX 3080 için işlemci önerisi

Bütçe
30.000
Bence 27 bile büyük, Şuan kullandığınız monitör yeterli gelecektir fakat FIFA gibi oyunlarda dediğim monitörü FPS oyunlarında şimdiki mönitörünüzü kullanmanız daha iyi olabilir.
MSI 28" OPTIX MAG281URF 144Hz 1ms 2xHDMI DP USB-C HDR400 Rapid IPS 4K UHD G-Sync Gaming Monitör
en makul bu var ama

Gigabyte M28U 28" 1 ms 4K veya bu​

monitör en sona bırakıcam ya kararlaştırmam gerek bakacagım

Elimde ASUS TUF RTX 3080 12 GB var ve buna göre sistem toplamak istiyorum olabildiğince en iyi olabildiğince ucuz ve abartıya kaçmadan şöyle bir sistem hazırladım.
Intel daha pahalıya ile gerçi hemen hemen aynı fiyatlarda ama bilemiyorum.
Farklı yerlerden alınca sanırım 3-5-7 k fiyat düşer şimdilik tüm parçalar bunlar sizce nasıl siz ne önerirsiniz 2K da darboğaz vs yapar mı monitörü biraz daha bekleyip üstüne katıp 4K bir şey mi alsam acaba tavsiyeniz nedir?
6-7 yıl taş gibi sorunsuz götürmesini istiyorum.
GTX 1060 6 GB - i7 7700K var 2017'den bu güne her oyunu çatır çutur açtı oynattı taş gibi sistem şu an toplamak istediğim sistem de böyle olsun ileride her oyunu istediğim gibi özellikle 2K damin 80+ FPS alsın istiyorum darboğaz işlemci ısınması gibi sorunlar yaşamak istemiyorum buna göre bir sıvı soğutma da önerirseniz sevinirim aynı modelin 360 olanı 5K aşırı pahalı.
Şimdiden teşekkürler.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Gerekirse fiyatta şimdilikmin düşüş yapacağım orj. Windows ile SSD var onları çıkarınca 7 k düşüyor sistemin fiyatı bende 1TB var onunla idare ederim bir süre ama diğerlerini mecbur alacağım.

Dostlar

ASUS ROG STRIX B760-F​

Vs.

MSI -ASUS - PRO Z790-P WIFI

Serisi mi sizce.

Son düzenleme:
MSI 28" OPTIX MAG281URF 144Hz 1ms 2xHDMI DP USB-C HDR400 Rapid IPS 4K UHD G-Sync Gaming Monitör
en makul bu var ama

Gigabyte M28U 28" 1 ms 4K veya bu​

monitör en sona bırakıcam ya kararlaştırmam gerek bakacagım

Dostlar

ASUS ROG STRIX B760-F​

Vs.

MSI -ASUS - PRO Z790-P WIFI

Serisi mi sizce.
Hocam ASUS daha iyi. MSI 7000MHz desteklerken ASUS 7800MHz RAM destekliyor. Tabii o kadar yüksek bir ram kullanmazsınız, Ethernet kullanmakta zorluk çekiyorsanız MSI daha iyi olabilir.

ASUS'un görünümü de daha iyi bence.

Hocam ASUS daha iyi. MSI 7000MHz desteklerken ASUS 7800MHz RAM destekliyor. Tabii o kadar yüksek bir ram kullanmazsınız, Ethernet kullanmakta zorluk çekiyorsanız MSI daha iyi olabilir.

ASUS'un görünümü de daha iyi bence.
peki asus un z790 mı b760 mı 760 çok hoş ve yeni nesil ddr 5 hem hoşuma gitti rog serisini gtx1080 den beri alasım var da tuzlu biraz bu kartı görene kadar asus z790 almayı düşünüyordum 7-8 k ya ama bunu görünce rog olmasından dolayı biraz daha ısındım
sizce
asus z790 mı
rog b760 mı :) evet bir yanım 790 diyor ama bu da rog yaa :)
yani şöyle söyleyeyim aklımdaki anakartlar şu 3 ü

1. olarak

2. olarak

3. olarak

4. olarak

Son düzenleme:
Hocam bu sizin keyfinize kalmış yani hepsi muazzam kartlar, bence ROG STRIX B760-F daha iyi duruyor ve çok kaliteli.

Araştırdım bayağı ROG STRIX'in inceleme videoları vs fazla bulamadım TR de ve yabancılarda az var RT de 550 modelini inceleme yapmışlar sadece.
790'ı da az çok inceledim en sağlam içlerinde onu görüyordum ama ROG STRIX'te karar kıldım.
i7 13700K ile ROG STRIX B760-F alacağım sıvı soğutma olarak 3 fanlı bakıyordum ama 2 fanlı olan MSI MAG CoreLiquid 240R V2 ARGB 240mm bayağı iyi.
Bir de 3 fanlı olanı var

360r V2 modeli aralarında 2K fiyat farkı var değer mi bilmiyorum​

3 fanlı olsun garanti olsun istiyorum ama 2 fanlı olup 3 fanlıdan daha iyi iş çıkaran soğutmalar daha iyi siz ne dersiniz ?
Ve PSU olarak da.
Corsair TX850M 850W 80+ Gold yarı
Sağlam ve işimi görür sanırım benim için işlemci sonrası önemli olan bu ikisi idi bunlarda yeterli bu sisteme sanırım.

Araştırdım bayağı ROG STRIX'in inceleme videoları vs fazla bulamadım TR de ve yabancılarda az var RT de 550 modelini inceleme yapmışlar sadece.
790'ı da az çok inceledim en sağlam içlerinde onu görüyordum ama ROG STRIX'te karar kıldım.
i7 13700K ile ROG STRIX B760-F alacağım sıvı soğutma olarak 3 fanlı bakıyordum ama 2 fanlı olan MSI MAG CoreLiquid 240R V2 ARGB 240mm bayağı iyi.
Bir de 3 fanlı olanı var

360r V2 modeli aralarında 2K fiyat farkı var değer mi bilmiyorum​

3 fanlı olsun garanti olsun istiyorum ama 2 fanlı olup 3 fanlıdan daha iyi iş çıkaran soğutmalar daha iyi siz ne dersiniz ?
Ve PSU olarak da.
Corsair TX850M 850W 80+ Gold yarı
Sağlam ve işimi görür sanırım benim için işlemci sonrası önemli olan bu ikisi idi bunlarda yeterli bu sisteme sanırım.
Corsair piyasada en iyi parça üreten firmalardan biri diyebilirim, bir tek sıkıntı görmedim veyahut yaşamadım. 850W gayet yeterli. Soğutucunuz da baya sağlam soğutucu zaten işlemciniz de ısınmadığından dolayı gayet yeterli gelecektir. Anakarta değinecek olursak pahalı ve yeni olduğundan dolayı incelemesi bulunmuyordur. Bence 2K fiyat farkı vermek biraz saçma çünkü gerçekten bilgisayarınız işlemci sağolsun soğuk çalışacaktır. Tek fanla bile harika işler gören sıvı soğutucular var gerisini siz düşünün.

Corsair piyasada en iyi parça üreten firmalardan biri diyebilirim, bir tek sıkıntı görmedim veyahut yaşamadım. 850W gayet yeterli. Soğutucunuz da bayağı sağlam soğutucu zaten işlemciniz de ısınmadığından dolayı gayet yeterli gelecektir. Anakarta değinecek olursak pahalı ve yeni olduğundan dolayı incelemesi bulunmuyordur. Bence 2K fiyat farkı vermek biraz saçma çünkü gerçekten bilgisayarınız işlemci sağ olsun soğuk çalışacaktır. Tek fanla bile harika işler gören sıvı soğutucular var gerisini siz düşünün.

Ya aslında ilk işlemcim ve anakartım i7 7700K ile MSI Z170A M5 anakart.
İşlemcimi yine Intel i7 13700K ile MSI veya ASUS Z790 yani Z serisinden mi devam etsem diye aklıma takılmıyor değil ROG'un görünüşü de çok hoş.
Z serisi taş gibi Intel k serisi de öyle en olmadı sıkar dişimi ROG Z790 alırım o da aşırı abartıya kaçar diye düşünüyorum.
rog z790 f 10 k fiyatı var diğer 790 lar iste 7 k aralarında 3 k var 3k anakarta vereceğime i9 a veririm bu mantıkla da ilerleyebilirim bilemiyorum :)

İşlemcimi yine Intel i7 13700K ile MSI veya ASUS Z790 yani Z serisinden mi devam etsem diye aklıma takılmıyor değil ROG'un görünüşü de çok hoş.
Z serisi taş gibi Intel k serisi de öyle en olmadı sıkar dişimi ROG Z790 alırım o da aşırı abartıya kaçar diye düşünüyorum.
ROG Z790 F 10 k fiyatı var diğer 790'lar iste 7 k aralarında 3 k var 3K anakarta vereceğime i9'a veririm bu mantıkla da ilerleyebilirim bilemiyorum :)

Arkadaşlar herhangi bir 850W güç kaynağı MSI Z170 Gaming M5 anakart a takılır mı acaba?

Son düzenleme:
rog z790 f 10 k fiyatı var diğer 790 lar iste 7 k aralarında 3 k var 3k anakarta vereceğime i9 a veririm bu mantıkla da ilerleyebilirim bilemiyorum :)

Arkadaşlar herhangi bir 850W güç kaynağı MSI Z170 Gaming M5 anakart a takılır mı acaba?
Takarsınız elbette hocam, pin olsun yeter.

Takarsınız elbette hocam, pin olsun yeter.

Ya bu benim PC kendini resetleyip duruyor durduk yere olur olmadık zamanlarda neden oluyor bilmiyorum yapmadığım şey kalmadı en son güç kaynağıdan şüpheleniyorum artık.
Nasıl olsa 3080 zaten var elimde buna göre bir sistem toplayacağım için 850W yetiyor şimdi alayım diyorum hem bu elimdeki sistemde denemiş olurum eğer sorun onda ise işi garanti eder 700W bir PSU alır buna takarım kafam rahat eder.
Elimdeki PSU'nun aynısının 1000W olanı bunu almayı planlıyorum sizce nasıl ben memnunum şuankinden 5 yıldır götürüyor beni
Bunun 850W olanı 2200TL
Yeterli mi sizce 850W ileride belki 4080'e filan yükseltirim sistemi ondan

Ya bu benim PC kendini resetleyip duruyor durduk yere olur olmadık zamanlarda neden oluyor bilmiyorum yapmadığım şey kalmadı en son güç kaynağıdan şüpheleniyorum artık.
Nasıl olsa 3080 zaten var elimde buna göre bir sistem toplayacağım için 850W yetiyor şimdi alayım diyorum hem bu elimdeki sistemde denemiş olurum eğer sorun onda ise işi garanti eder 700W bir PSU alır buna takarım kafam rahat eder.
Elimdeki PSU'nun aynısının 1000W olanı bunu almayı planlıyorum sizce nasıl ben memnunum şuankinden 5 yıldır götürüyor beni
Bunun 850W olanı 2200TL
Yeterli mi sizce 850W ileride belki 4080'e filan yükseltirim sistemi ondan
Yani ileriye yönelik olması için 1000w daha iyidir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı