RTX 3080 için işlemci önerisi

Bütçe
30.000
Ya aslında ilk işlemcim ve anakartım i7 7700K ile MSI Z170A M5 anakart.
İşlemcimi yine Intel i7 13700K ile MSI veya ASUS Z790 yani Z serisinden mi devam etsem diye aklıma takılmıyor değil ROG'un görünüşü de çok hoş.
Z serisi taş gibi Intel k serisi de öyle en olmadı sıkar dişimi ROG Z790 alırım o da aşırı abartıya kaçar diye düşünüyorum.
rog z790 f 10 k fiyatı var diğer 790 lar iste 7 k aralarında 3 k var 3k anakarta vereceğime i9 a veririm bu mantıkla da ilerleyebilirim bilemiyorum :)

Arkadaşlar herhangi bir 850W güç kaynağı MSI Z170 Gaming M5 anakart a takılır mı acaba?
Ve
Yani ileriye yönelik olması için 1000w daha iyidir.
Peki 1000 w kaliteli ve ucuz psu önerin nedir
Ve sıvı soğutma msi MAG iyi mi 2 fanlı

Bana sağlam ucuz iyi bir PSU önerisinde bulunur musunuz 1000w olan

Bana sağlam ucuz iyi bir PSU önerisinde bulunur musunuz 1000w olan 5k dan aşağı PSU yok çok pahalı değil mi

Ve.

Peki 1000W kaliteli ve ucuz PSU önerin nedir?
Ve sıvı soğutma MSI MAG iyi mi 2 fanlı.

Bana sağlam ucuz iyi bir PSU önerisinde bulunur musunuz 1000W olan.

Bana sağlam ucuz iyi bir PSU önerisinde bulunur musunuz 1000W olan 5Kdan aşağı PSU yok çok pahalı değil mi?

En olmadı yapacak bir şey yok deyip 6K ROG Thor 1000W'a bayılacagiz aşırı pahalı ya böyle yaparsam sistemi 1 ay öteye atıyorum Haziran'da toplamam gerekirken temmuz sonuna anca toplarım 6 k PSU verirsem
Normal hesaplamamda 850W PSU + sıvı soğutma 6 k tutuyorken şimdi 9K hadi 3 fanlı bir sıvı soğutma almaya kalksam 10.5 k iki parça ya gidiyor.

Yani ileriye yönelik olması için 1000W daha iyidir.

Bende 700W olan ve 5 yıldır sorunsuz kullandığım FPS Hydro marka PSU'nun 1000W olanını buldum.
Bir göz atarsanız sevirim yoksa 6K ROG Thor'a vermek zorunda kalacağım.

Son düzenleme:
Hocam hydro markasını hiç duymadım ama memnunsanız boşuna para baymaya gerek yok. 1000W olmasına da gerek yok ama 40 serisi kartlar çok aşırı güç istediğinden dolayı 1000W gerektirir. Bence hydro markasından memnunsanız alın.
Soğutucu MSI MAG gayet güzel zaten işlemciniz de tekrar tekrar söylüyorum ısınmaya meyilli olmadığından ferah çalışacaktır.

Hocam Hydro markasını hiç duymadım ama memnunsanız boşuna para baymaya gerek yok. 1000W olmasına da gerek yok ama 40 serisi kartlar çok aşırı güç istediğinden dolayı 1000W gerektirir. Bence Hydro markasından memnunsanız alın.
Soğutucu MSI MAG gayet güzel zaten işlemciniz de tekrar tekrar söylüyorum ısınmaya meyilli olmadığından ferah çalışacaktır.

@Liberteen @PetrAFather @Quistin
Arkadaşlar sistem olarak şöyle bir şey toplamaya karar verdim ileriye dönük ve sağlam olması açısından.

Not: ASUS TUF RTX 3080 12 GB hali hazır elimde var
PSU olarak da buradan bunu almaya karar verdim fikirlerinizi alabilir miyim?
Teşekkürler.

@Liberteen @PetrAFather @Quistin
Arkadaşlar sistem olarak şöyle bir şey toplamaya karar verdim ileriye dönük ve sağlam olması açısından.

Not: ASUS TUF RTX 3080 12 GB hali hazır elimde var
PSU olarak da buradan bunu almaya karar verdim fikirlerinizi alabilir miyim?
Teşekkürler.
Hocam linke girdiğim zaman ürünler kayboluyor, rica etsem yazar mısınız?
PSU konusunda biraz şüpheliyim ancak sizinde belirttiğiniz gibi sorun yaşanmıyor.

Hocam linke girdiğim zaman ürünler kayboluyor, rica etsem yazar mısınız?
PSU konusunda biraz şüpheliyim ancak sizinde belirttiğiniz gibi sorun yaşanmıyor.

Aklımdaki daha ucuz diğer PSU'lar bunlar lakin FSP 700W 80+ güç kaynağım var benım aynı marka 5 yıldır sorunsuz kullanıyorum yani güzel marka diğerlerini bilemem daha ucuza bunlar var ama bilemiyorum.

Sistem:
İşlemci:
Intel Core i7 13700K 3.4GHz 30 MB önbellek 16 çekirdek 1700 10nm.
Anakart:
ASUS TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi 7200MHz(OC) DDR5 soket 1700 M.2 HDMI DP ATX anakart.
RAM:
Corsair 32 GB(2x16 GB) Vengeance RGB 6000MHz CL40 DDR5 siyah Dual kit RAM.
Kasa:
ASUS TUF Gaming GT501 RGB tempered glass USB 3.1 mid Tower kasa.
Sıvı soğutma:
MSI MAG CoreLiquid 240R V2 ARGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.
Toplam: 32.000 TL.

Bence PSU'ya o kadar fazla para baymaya gerek yok, dediğiniz FSP marka PSU'yu alabilirsiniz ama MSI daha da iyi olabilir. İsterseniz kasayı da PSU'lu MSI birşey bakalım?
Edit: MSI'ın PSU'lu kasası yokmuş 😀 o zaman aynı düzeni bozmadan bu FSP veya MSI olan PSU'yu tercih etmeniz en iyisi olur.

Elimde ASUS TUF RTX 3080 12 GB var ve buna göre sistem toplamak istiyorum olabildiğince en iyi olabildiğince ucuz ve abartıya kaçmadan şöyle bir sistem hazırladım.
Intel daha pahalıya ile gerçi hemen hemen aynı fiyatlarda ama bilemiyorum.
Farklı yerlerden alınca sanırım 3-5-7 k fiyat düşer şimdilik tüm parçalar bunlar sizce nasıl siz ne önerirsiniz 2K da darboğaz vs yapar mı monitörü biraz daha bekleyip üstüne katıp 4K bir şey mi alsam acaba tavsiyeniz nedir?
6-7 yıl taş gibi sorunsuz götürmesini istiyorum.
GTX 1060 6 GB - i7 7700K var 2017'den bu güne her oyunu çatır çutur açtı oynattı taş gibi sistem şu an toplamak istediğim sistem de böyle olsun ileride her oyunu istediğim gibi özellikle 2K damin 80+ FPS alsın istiyorum darboğaz işlemci ısınması gibi sorunlar yaşamak istemiyorum buna göre bir sıvı soğutma da önerirseniz sevinirim aynı modelin 360 olanı 5K aşırı pahalı.
Şimdiden teşekkürler.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Gerekirse fiyatta şimdilikmin düşüş yapacağım orj. Windows ile SSD var onları çıkarınca 7 k düşüyor sistemin fiyatı bende 1TB var onunla idare ederim bir süre ama diğerlerini mecbur alacağım.

Bu fiyatlar çok fazla değil bu sistem için 10 gün önce RX 7600X RX 7900XTX sistem topladım 40500 civarına. 2K da koyduğunuz işlemciler RTX 3080'e darboğaz yapmaz. Daha önce 11400F ile RTX 3080 kullanıyordum ayarları ultraya alıp hiçbir oyunda darboğaz yediğimi hatırlamıyorum.

Bu fiyatlar çok fazla değil bu sistem için 10 gün önce RX 7600X RX 7900XTX sistem topladım 40500 civarına. 2K da koyduğunuz işlemciler RTX 3080'e darboğaz yapmaz. Daha önce 11400F ile RTX 3080 kullanıyordum ayarları ultraya alıp hiçbir oyunda darboğaz yediğimi hatırlamıyorum.

@PetrAFather
PSU 1000W yeterli sanırım.

PSU olarak bunu alacağım.
Sıvı soğutma olarak da bunu

@PetrAFather
PSU 1000W yeterli sanırım.

PSU olarak bunu alacağım.
Sıvı soğutma olarak da bunu
Tamamdır, çok iyi ekipmanlar özellikle NZXT markası çok kaliteli soğutucu yapıyor umarım PSU da sorun çıkarmaz.

Geri
Yukarı