RTX 3080 ve RTX 3090 fiyat benzerlikleri

3090'ı 1000 dolar diye biliyorum, o kart için de zaten 8K'yı taban fiyat olarak yazdım, daha aşağıya bulunmaz gibisinden yani.

ASUS, Gigabyte gibi firmalar 2000 dolar civarı taban fiyat çekti. Hep aynı şey oluyor, NVIDIA ve AMD'nin duyurduğu fiyatın %20-30 fazlasına piyasaya giriyorlar.

Ayrıca şu an sıkıntı miningçiler değil, şu an sıkıntı çip sıkıntısı. Sıkıntı miningçiler olsa inan adamlar üretimi 2'ye katlar bol bol kart satar fakat piyasada çip yok, araba üreticileri bile çip sıkıntısı yüzünden üretimi yavaşlatıyor. Yani sen ekran kartı istiyorsun ama çip kullanan tüm üreticiler (araba, beyaz eşya, bilgisayar vs. ) çip için birbirleri ile rekabet ediyor.

Elde para varsa alabildiğiniz en iyisini alın geçin, her gün yok şöyle düşecek yok şu fiyatları görecek laflarından gına geldi. 2 yıl sonra düşşe ne ben şimdi kullanamadıktan sonra? Ayrıca öyle yarı yarıya düşüşler felan kesinlikle olmaz, imkanınız varsa 3090 alıp keyfinize bakın derim.

ASUS, Gigabyte gibi firmalar 2000 dolar civarı taban fiyat çekti o kadar, hep aynı şey oluyor, NVIDIA ve AMD'nin duyurduğu fiyatın %20-30 fazlasına piyasaya giriyorlar.

Ayrıca şu an sıkıntı miningçiler değil, şu an sıkıntı çip sıkıntısı. Sıkıntı miningçiler olsa inan adamlar üretimi 2'ye katlar bol bol kart satar fakat piyasada çip yok, araba üreticileri bile çip sıkıntısı yüzünden üretimi yavaşlatıyor. Yani sen ekran kartı istiyorsun ama çip kullanan tüm üreticiler (araba, beyaz eşya, bilgisayar vs. ) çip için birbirleri ile rekabet ediyor.
Dolaylı olarak yine mining aslında, arz-talep çok fazla olduğu için ekran kartlarına, çip sıkıntısı yaşanıyor.

Yani o paraya değmez bekleyin falan diyeceğim de bu ilan üzerinde düşünebiliyorsanız zaten maddi durumunuz oldukça iyi demektir. Ondan dolayı da alın gitsin diyesim geldi nedense.

burada aynı fiyatta var ve stokta istersen bakabilirsin, RTX 3090 olana da buradan bak ama alacaksan da RTX 3080 al hocam çünkü fiyatlar çok uçuk.

Mining belası bitip stoklar düzeldiğinde kartların muhtemel sıfır fiyat aralığı aynen şu şekilde olacak;

3060: 3-4K
3060TI: 4-5K
3070: 5-7K
3080: 6-8K
3090: 8K ve +

Üç beş oynayabilir, modelden modele değişebilir. Bir de bu açıdan bakmanı tavsiye ederim.
İkinci elde mining yapılmış kartlar ise 1 alana 1 bedava satılabilir.
O dediğiniz olasıyla kadar 40xx serisi gelebilir.

Ben uygun bulunduğu an alınması taraftarıyım, laptop tarafında çok fırsat kaçırdığım oldu böyle. YTD.
Dolaylı olarak yine mining aslında, arz-talep çok fazla olduğu için ekran kartlarına, çip sıkıntısı yaşanıyor.
Yok hocam. Çipler için çok su gerekiyormuş, şu an fabrikalarının olduğu yerde kuraklık varmış diye duydum ben. Fazla araştırma vaktim olmadı ama.

Yok hocam. Çipler için çok şu gerekiyormuş, şu an fabrikalarının olduğu yerde kuraklık varmış diye duydum ben. Fazla araştırma vaktim olmadı ama.

Doğrudur, bu işin içinde bir sürü etken var, dediğiniz gibi geçenlerde yine Çin'de bir fabrikanın yanması yüzünden stok probleminin daha kötü olacağı hakkında haberler vardı, demek istediğim aslında tam olarak şu; kanaatimce fiyatların bu kadar yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri mining yüzünden oluşan olağan dışı arz-talep miktarı.

Yeni konular

Geri
Yukarı