RTX 3080'li hangi işlemcili laptop alınmalı?

AzimKasdas

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar işim gereği sıkça seyahat ediyorum ve güçlü, uzun vadeli bir laptop istiyorum. Başlıktan da anlaşıldığı üzere RTX 3080 olan laptoplara karar verdim fakat işlemcisi konusunda yeterli bilgim yok. Piyasada 3080 takılı olan laptoplarda i7 10750h, i7 10870h, i7 10875h, i9 10980HK gibi pek çok seçenek var. Tabii ki i9 olan diğerlerinden daha iyidir fakat 10750h gibi işlemcilerle de sunulduğunda ister istemez "e bu da yetiyorsa niye i9 alayım ki?" demeden edemiyorum. Kısacası i7'ler de 3080 ekran kartını kaldırır mı? Darboğaz yapar mı? Aşırı ısınıp canımı sıkar mı? İleride başıma bela olur mu? Umarım aklımdaki soruyu anlamışsınızdır. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar işim gereği sıkça seyahat ediyorum ve güçlü, uzun vadeli bir laptop istiyorum. Başlıktan da anlaşıldığı üzere RTX 3080 olan laptoplara karar verdim fakat işlemcisi konusunda yeterli bilgim yok. Piyasada 3080 takılı olan laptoplarda i7 10750h, i7 10870h, i7 10875h, i9 10980HK gibi pek çok seçenek var. Tabii ki i9 olan diğerlerinden daha iyidir fakat 10750h gibi işlemcilerle de sunulduğunda ister istemez "e bu da yetiyorsa niye i9 alayım ki?" demeden edemiyorum. Kısacası i7'ler de 3080 ekran kartını kaldırır mı? Darboğaz yapar mı? Aşırı ısınıp canımı sıkar mı? İleride başıma bela olur mu? Umarım aklımdaki soruyu anlamışsınızdır. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Laptoplarda darboğaz olmaz merak etmeyin.

i7 işlemci RTX 2070 kartımla bile hafif darboğaz yapıyor. Bazı oyunlarda %60 üstüne çıkmıyor CPU kullanımı. CS GO da 1660 super kullanan arkadaşla aynı FPS'i alıyoruz.
GTA'da turbo kapatınca hele 40 FPS alıyordum, turbo açınca 60 FPS. (2,6 GHz base, 5 GHz turbo.

Mobil RTX 3080 masaüstü versiyon ile benzer performansta ise laptop işlemcileri 2K'da bile darboğaz yapar büyük ihtimalle. 2K'da bile tam verim alamazsın, o kart tam performans çalışamaz. Oyununa göre değişir tabi ki bu darboğaz. Senaryolu oyunları bilemem ama oynadığım Warzone ve BF5 tarzı oyunlarda işlemci darboğazı çok olası. Mobil işlemciler oyunlarda termal dayanım için çok fena frekans vs. düşürüyor.
RTX 3080 ile 4K ekranlı bir laptop kullanırsan darboğaz olmaz. Böyle bir laptop bulmak ve almak ayrı bir şey.
Bu dediklerimi masaüstü RTX 3080'e yakın performans verdiğini varsayarak söylüyorum.

10750 zayıf kalır, 10870h ve 10875h olabilir, 10980HK ise gereksiz. Benim tercihim Ryzen 5800h ve 5900hx.

Hala araştırmaktayım ve birçok forumda intelse 11 amd ise 5. nesil işlemci tavsiye ediliyor. intel amd fanı olmadan tarafsız bir şekilde hangisinin daha mantıklı olduğunu söyler misiniz? Kullanım amacım yoğun olarak iş yani render ve yorucu programlar. Fakat yeni çıkan bir senaryolu oyunu da keyifle bitirmek isterim :) Bu arada bütçe yazmamışım max 35bin ayırabilirim.

Geri
Yukarı