RTX 3090 bellek sıcaklığı normal mi?

• Konuyu başlatan ESY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 2B

ESY

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar macun değişimi için kartımı açıp macununu değiştirdim ısı seviyesinde hiçbir değişiklik olmamasıyla birlikte bellek sıcaklıkları 90-94 derecelerden 100-104 arası çalışmaya başladı. İşin garip tarafı kartı açtığımda macunun da aşırı kurumuş olduğunu gördüm buna bağlı olarak macun değiştirdiğim halde nasıl sıcaklıklar düşmedi onu da anlamıyorum. Forumlarda gördüğüm kadarıyla 3090 için 100 derece gören çok insan var bu sıcaklıklar karta bir zarar verir mi?
Bir de şöyle bir durum var, EVGA'nın programında Max bellek sıcaklığı 85 gözüküyor ama GPU Z ve HWiNFO da 100-104 gözüküyor hangisi doğru?

aaasdafsadasdas.png

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU temp değeriniz %100 load durumunda en fazla 75 derece olması gerek (genel testlerde Max 71 derece). Macunu fazla ya da az sıkmış olabilirsiniz. Bellek sıcaklığıda Max 95 C olması lazım. RTX 3090 serilerinde genel bir bellek ısınma sorunu mevcut zaten. Garantisi devam ediyorsa servise göndermenizde fayda var.

GPU temp değeriniz %100 load durumunda en fazla 75 derece olması gerek (genel testlerde Max 71 derece). Macunu fazla ya da az sıkmış olabilirsiniz. Bellek sıcaklığıda Max 95 C olması lazım. RTX 3090 serilerinde genel bir bellek ısınma sorunu mevcut zaten. Garantisi devam ediyorsa servise göndermenizde fayda var.
Yani aslında youtube üzerinden testleri incelediğimde aynı model kartların 110 dereceye çıkanı bile var. MSI ventus modeli 100 , evga modelinde 95-110 arası sıcaklık alıyor insanlar. Benim sıcaklıklar genelde tam 100 derece. Servise yollayamam kartım yurt dışı. 95 olması gereken sıcaklık 100 olunca sorun olmazmış gibi hissettim altı üstü 5 derece.

Yani aslında YouTube üzerinden testleri incelediğimde aynı model kartların 110 dereceye çıkanı bile var. MSI Ventus modeli 100, EVGA modelinde 95-110 arası sıcaklık alıyor insanlar. Benim sıcaklıklar genelde tam 100 derece. Servise yollayamam kartım yurt dışı. 95 olması gereken sıcaklık 100 olunca sorun olmazmış gibi hissettim altı üstü 5 derece.

Şimdilik pek etkisi yokmuş gibi görünüyor ama o kartlarda elde kalan kartlardan. Soğutma ve Pad kullanımları bayağı üst seviye olması gerekiyor. Ucuz kartların genel sorunu bu sıcaklık değerlerine ulaşması. Bununla ilgili bir YouTuber'ın paylaşımı vardı. Kartlar çıktığında sıcaklık değerlerinin dengesizliğini anlatıyordu. Kartın çok fazla güç tüketimi var ve sıcaklık dağılımı yetersiz kalıyor. Şimdilik sizi etkilemiyorsa kullanıma devam edebilirsiniz.

Şimdilik pek etkisi yokmuş gibi görünüyor ama o kartlarda elde kalan kartlardan. Soğutma ve Pad kullanımları bayağı üst seviye olması gerekiyor. Ucuz kartların genel sorunu bu sıcaklık değerlerine ulaşması. Bununla ilgili bir YouTuber'ın paylaşımı vardı. Kartlar çıktığında sıcaklık değerlerinin dengesizliğini anlatıyordu. Kartın çok fazla güç tüketimi var ve sıcaklık dağılımı yetersiz kalıyor. Şimdilik sizi etkilemiyorsa kullanıma devam edebilirsiniz.
Kartta aux fan girişi var, back plate için 120mm bir fan taksam işe yarar mı ? Back plate' in üstüne koymak gibi.

6900XT kullandığınızı gördüm, bunu satıp 6900XT alsam çok mu saçma hareket olur sizce ? Zaten bu ara nakit ihtiyacım var 4 bin TL civarı bir ek oluyor ekstra olarak.

Kartta AUX fan girişi var, back plate için 120mm bir fan taksam işe yarar mı? Back Plate'in üstüne koymak gibi.

6900XT kullandığınızı gördüm, bunu satıp 6900XT alsam çok mu saçma hareket olur sizce? Zaten bu ara nakit ihtiyacım var 4 bin TL civarı bir ek oluyor ekstra olarak.

AUX fan girişiniz varsa takabilirsiniz. Bir tane sessiz çalışan fan bir miktarda olsa işinizi görür.
RX 6900XT'nin sıcaklık değerlerinden çok memnunum. Ray Tracing'ya da DLSS sizin için çok önemli değilse geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki DLSS ve RT sizin için önemliyse kesinlikle geçiş yapmayın. İnceleme paylaşmıştım. Paylaşımımda son postta RT bayağı FPS düşüşü yaşatıyor.

AUX fan girişiniz varsa takabilirsiniz. Bir tane sessiz çalışan fan bir miktarda olsa işinizi görür.
RX 6900XT'nin sıcaklık değerlerinden çok memnunum. Ray Tracing'ya da DLSS sizin için çok önemli değilse geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki DLSS ve RT sizin için önemliyse kesinlikle geçiş yapmayın. İnceleme paylaşmıştım. Paylaşımımda son postta RT bayağı FPS düşüşü yaşatıyor.
Kaç oyunda RT var ve kaç oyunda gerçekten görsel olarak gelişme sunuyor diye sormak lazım. Her RT olan oyunda görsel olarak fark olmadığı gibi her DLSS de her oyunda da düzgün çalışmıyor.

Kaç oyunda RT var ve kaç oyunda gerçekten görsel olarak gelişme sunuyor diye sormak lazım. Her RT olan oyunda görsel olarak fark olmadığı gibi her DLSS de her oyunda da düzgün çalışmıyor.

Dediğiniz koşulları göz önünde bulundurmak lazım. Ben eski hikaye tabanlı oyunları seven biri olduğum için RX 6900 XT tercih ettim. DLSS ve RT ihtiyacım yok. Aynı durumu düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz. Hem güç tüketimi olarak da RTX 3090'a göre çok iyi durumda. Yüksek elektrik faturalarından kurtarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı