RTX 4000 serisi laptoplar ne zaman çıkar?

msport

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde RTX 4000 serisi tanıtıldı. Lansmanda bahsedilen performans artışları muazzamdı. Yakın zamanda laptop almayı düşünüyordum ve yeni çıkacak kartlar aklımı karıştırıyor.

1- Sizce RTX 4000 serisi (4060) GPU'ya sahip laptoplar ne zaman piyasaya sürülür?

2- Türkiye için ve yurt dışı için fiyatları ortalama ne kadar olur?

3- RTX 3000 serisi ile aralarında lansmanda bahsedilen kadar büyük bir performans artışı olur mu?

4- Yeni kartların duyurulması şu anki laptop fiyatları nasıl etkiler?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde RTX 4000 serisi tanıtıldı. Lansmanda bahsedilen performans artışları muazzamdı. Yakın zamanda laptop almayı düşünüyordum ve yeni çıkacak kartlar aklımı karıştırıyor.

1- Sizce RTX 4000 serisi (4060) GPU'ya sahip laptoplar ne zaman piyasaya sürülür?

3- RTX 3000 serisi ile aralarında lansmanda bahsedilen kadar büyük bir performans artışı olur mu?

4- Yeni kartların duyurulması şu anki laptop fiyatları nasıl etkiler?

Şuan 3060 laptop almak yerine 6700XT sistem toplayabilirken 4060 yerine 3090 ti toplarız(!)

1- sizce RTX 4000 serisi (4060) GPU'ya sahip laptoplar ne zaman piyasaya sürülür?

4- yeni kartların duyurulması şu anki laptop fiyatları nasıl etkiler?

1- 6 ay içinde çıkar ama ülkemize de maksimum 1 ay gecikmeli gelir.
2- dolar bazında 3000 serisi kaç dolara çıktıysa hemen hemen aynı olur ama Türkiye için bir şey söylemek zor malum ekonomi.
3- her sene AMD de NVIDIA da kartlar arasında uçurum fark var olarak gösteriyor ama ben hiç uçurum fark olduğunu görmedim sadece DLSS 3.0 var o fark yaratabilir.
4- yurt dışında fiyatlar düşer ama bizim ülkemiz için bir şey söylemek zor.

Şu an 3060 laptop almak yerine 6700XT sistem toplayabilirken 4060 yerine 3090 Ti toplarız(!)

Laptop alacak insana, masaüstü önermekten ne zaman vaz geçeceksiniz? Bende sizin gibi 4000 mobil serili laptopları bekliyorum bakalım nasıl olacak ama tahminim 4060'lı bir laptop minimum 30kdan başlar.

3000 serisi masaüstü için 2020 Eylül ayında tanıtılmış.
3000 serisi laptop için 2021 Ocak ayında tanılmış.
Bu bağlamda Eylül ayında 4000 serisi masaüstü için tanıtıldıysa 2023 Ocak ayında 4000 serisi laptop için tanıtılabilir.

1. Yeni laptoplar CES 2023'de tanitilacak dolayisiyla bizim ulkeye gelmeleri 2023 Mayis - Hazirani bulur. En erken genelde MSI modelleri gelir.
  2. Yurt disi fiyatlari cok degismiyor yine 1200-1500 dolar civarina RTX 4060 laptoplar bulunacaktir.
  3. Buyuk performans artisi olacagini dusunuyorum ama mobilde masaustune kiyasla bir tik daha az sicrama yapiliyor.
  4. Bizim ulkede yeni modeller alinsin diye eskilerin fiyatlarini bilerek dusurmuyorlar maalesef.

1. Yeni laptoplar CES 2023'de tanitilacak dolayisiyla bizim ulkeye gelmeleri 2023 Mayis - Hazirani bulur. En erken genelde MSI modelleri gelir.
  2. Yurt disi fiyatlari cok degismiyor yine 1200-1500 dolar civarina RTX 4060 laptoplar bulunacaktir.
  3. Buyuk performans artisi olacagini dusunuyorum ama mobilde masaustune kiyasla bir tik daha az sicrama yapiliyor.
  4. Bizim ulkede yeni modeller alinsin diye eskilerin fiyatlarini bilerek dusurmuyorlar maalesef.
bende o durumdan korkuyorum açıkçası. Dediğiniz gibi ülkemizde fiyat dengesi diye bir kavram yok.

bir kaç sorum olacak.

1-) Sizce şuan 3060lı bir laptop almaktansa 4060lı bir laptop beklemek mantıklı mı?

2-) Donanım piyasası, yeni teknoloji piyasaları hakkında pek bilgi sahibi değilim. Bu yeni laptopların çıkış fiyatları uçuk kaçık olup sonradan düşme gibi durumlar mı oluyor yoksa fiyatlar stabil mi ilerliyor?

4000 serisi 3000 serisine göre masaüstü için çok yüksek enerji tüketim değerleri ile çıkış yaptı.
Laptop gibi taşınabilir ve alanın sınırlı olduğu yerlerde güç tüketimleri genel itibari ile önceki nesille aynı kalır. Yani laptop üreticileri aynı kasayı kullanmaya devam edeceği modellerde termal bütçe sabit kalacağından yeni mimarinin getirisini ve verimliliğini en iyi şekilde görebiliriz.
Masaüstünde olduğu gibi önceki nesle kıyasla muazzam bir sıçrama olmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı