RTX 4080 sistem CPU hatası

slmgoko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance DDR5 6000Mhz
Ekran kartı
RTX 4080
Anakart
Msi Pro B560-P WIFI
İşlemci
Ryzen 5 7600
Merhaba, dün yeni sistemimi toplamıştım fakat sistemden görüntü alamayınca konu açmıştım ve BIOS güncellemesi yaparak sorunu çözmüştük. Dün gece bilgisayarı kapattıktan sonra akım korumalı prizden de elektriği kestim. İşten eve geldiğimde açmaya çalıştığımda ise tekrardan anakartta CPU ışığı kırmızı yanıyordu ve sistemden görüntü alamadım, haliyle yine moral bozukluğu. 2 monitör kullanıyorum ve kullandığım 2. ekranın kablosunu çıkardım(yani neye yarar bilmiyorum ama yaptım işte) elektriği kesip tekrar açtığımda bilgisayar sorunsuz şekilde açıldı. 2. monitörü bağladım tekrar ve şu an kullanıyorum. Bu sorun neden kaynaklanıyor? Olabilir bir fikri olan var mı? Sürekli bunu mu yaşayacağım bilmiyorum fakat aşırı derecede can sıkıcı bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS>Settings>Advanced>Windows OS Configuration>BIOS CSM/UEFI Mode>CSM seçmeyi dene.

Msı anakartlarda yaşanan bir durummuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bıos>settings>advanced>windows OS configuration>bıos CSM/UEFI mode>csm seçmeyi dene.

MSI anakartlarda yaşanan bir durummuş.

BIOS üzerinden o ayarı yapayım hocam yapmasına ama BIOS'a girmek gibi bir amacım yoktu aslında normal bilgisayarımı açmaya çalışıyordum, videoda çünkü o kısımdan başlatıp atmışsınız bana. Ekstra olarak bilmediğimden sorayım o ayar tam olarak neye yarıyor?

BIOS üzerinden o ayarı yapayım hocam yapmasına ama BIOS'a girmek gibi bir amacım yoktu aslında normal bilgisayarımı açmaya çalışıyordum, videoda çünkü o kısımdan başlatıp atmışsınız bana. Ekstra olarak bilmediğimden sorayım o ayar tam olarak neye yarıyor?
CPU ışığının yanmasının sebebinin CSM ayarı olduğunu düşünmüyorum, CSM ayarı yanlış bilmiyorsam UEFI olmayan işletim sistemlerini çalıştırmak için destek modülü.

Hocam böyle bi sorunu biri daha yaşamış teknoloji işi hiç belli olmaz eğer buda olmazsa artık buraya bir moderatör el atması lazım aklımada birşey gelmiyor.

CPU ışığının yanmasının sebebinin CSM ayarı olduğunu düşünmüyorum, CSM ayarı yanlış bilmiyorsam UEFI olmayan işletim sistemlerini çalıştırmak için destek modülü.

Sistemim UEFI hocam. O ayarı zaten hiç bilmiyordum, o yüzden sormuştum.

Hocam böyle bir sorunu biri daha yaşamış teknoloji işi hiç belli olmaz eğer bu da olmazsa artık buraya bir moderatör el atması lazım aklımada bir şey gelmiyor.

İnsanın canı sıkılıyor bu kadar para verdikten sonra böyle sorunlar yaşandığı için açıkçası. Bir kere açıldıktan sonra sabaha kadar reset atayım sorun olmadan açılıyor da işte, dün gece kapadım sabah işe gittim geldim akşam eve bu sorunla karşılaştım yine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an yine bilgisayarı açamıyorum. Delirmek üzereyim ya. Hayır anlamıyorum ne olabilir, BIOS güncellemesini yaptığımda açıldı, dün açılmamıştı yine bir şekilde açıldı nasıl açıldı bende bilmiyorum ve bugün yine açılmıyor. Her bilgisayarı açmaya böyle eziyet mi çekeceğim bilmiyorum ki. Elim ayağım kilitlendi resmen ne yapacağımı bilmiyorum.
IMG_1278.jpeg

Şu an yine bilgisayarı açamıyorum. Delirmek üzereyim ya. Hayır anlamıyorum ne olabilir, BIOS güncellemesini yaptığımda açıldı, dün açılmamıştı yine bir şekilde açıldı nasıl açıldı bende bilmiyorum ve bugün yine açılmıyor. Her bilgisayarı açmaya böyle eziyet mi çekeceğim bilmiyorum ki. Elim ayağım kilitlendi resmen ne yapacağımı bilmiyorum. Eki Görüntüle 1798278
vSOC voltajını 1.3 olarak ayarla EXPO açtıktan sonra.

Ayrıca Memory Context Restore seçeneği aktif olsun.

Vsoc voltajını 1.3 olarak ayarla EXPO açtıktan sonra.

Ayrıca Memory context restore seçeneği aktif olsun.

Hocam söylediğiniz şeyler bana o kadar uzak geliyor ki anlatamam. Sanırım BIOS üzerinden yapmam gereken ayarları söylüyorsunuz fakat görüntü alamıyorum hiçbir şekilde. Alabilirsem arayacağım ayarları BIOS da.

Geri
Yukarı