Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Fotoğraflarda gördüğünüz üzere, eşdeğer testlerle aynı seviyede Dual Channel olduktan sonra hiçbir FPS sorunu yaşamadım, yayınlarda da sorun yaşamıyorum.
Almaya değer mi derseniz, RTX 30 serisi laptoplar gelebilir yakın zamanda, açıklansa da ülkemize gelmesi Temmuz'u bulur tahminen. Eğer çok acil değilse beklemenizi tavsiye ederim, ama derseniz bekleyemem, laptop gayet güzel şu an, estetiği gözüme hitap ettiği için seçtim bildiğiniz üzere RGB aydınlatmalı her yeri. Ekranı tatmin edici 120Hz 3ms. Bütçeniz varsa RTX2070/S bölümüne çıkmanızı tavsiye ederim yine de.

Yok hocam sizinkini aldım ben zaten kullanıyorum şu an 😁 Sadece Dual'e geçince diğer bilgisayarlardaki performansı alıyor musunuz onu merak etmiştim. Teşekkür ederim :)

hocam rami üstündeki ram ile aynısınımı aldınız cl değeri aynımı olması gerekiyor upgrade yapacağımda bende g 712 kullanıyorum

Aynı sorun bende de var maalesef, cidden şu olay özellikle Türkiye ve Hindistan pazarında var sadece. RAM'e de para vermek ayrıca sıkıntı kaldı ki cihazı açınca kendin garanti dışı kalıyor. Allah'tan AAA oyunlarda fark etmiyor.

Aynı sorun bende de var maalesef, cidden şu olay özellikle Türkiye ve Hindistan pazarında var sadece. RAM'e de para vermek ayrıca sıkıntı kaldı ki cihazı açınca kendin garanti dışı kalıyor. Allah'tan AAA oyunlarda fark etmiyor.
Hocam fiyat olarak da bir eksisi yada artısı yok. Yani mesela 16 GB RAM var yazıyor cihazda. Alıyorsun ama bakıyorsun tek 16 GB var. Yani 2x8 GB RAM ile 1x16 GB RAM fiyatı aynıyken neden 1x16 takıyorlar anlamış değilim. Her türlü gidip bir adet daha almak zorunda bırakıyorlar insanları.

Hocam fiyat olarak da bir eksisi yada artısı yok. Yani mesela 16 GB RAM var yazıyor cihazda. Alıyorsun ama bakıyorsun tek 16 GB var. Yani 2x8 GB RAM ile 1x16 GB RAM fiyatı aynıyken neden 1x16 takıyorlar anlamış değilim. Her türlü gidip bir adet daha almak zorunda bırakıyorlar insanları.
İşte bulsam o mühendisleri tekme tokat dövücem.
Ulan o zaman neden kendim takmama izin vermiyorsun RAM'i? Şaka gibiler. :)
Hocam merhaba, biraz geç olacak ama ben de Acer Predator ile LOL'de TF'lerde ayarlar ne olursa olsun 70-80 FPS alıyorum. Siz çift kanala geçtikten sonra ortalama kaç FPS almayan başladınız?

Son düzenleme:
Herkese merhaba!
26 Kasım 2020 Tarihinde,
(Bkz;
ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü )

RTX2060 Ekran Kartlı Oyuncu laptopumun, özellikle en ortalama düzey oyunlarda, (League of Legends, CS:GO, osu! Vb.)
Çok düşük (diğer muadillerine göre) FPS değeri aldığını, ne yaparsam yapayım bir çözüm bulamadığımı yazmıştım.

Detaylı bir araştırmanın ardından, yavaş yavaş benim gibi şikayeti olan insanların da çoğalmasıyla beraber bunun yazılımsal bir hata olmadığını düşündüm ve birkaç kişinin de önerisiyle temel sorunun RAM'ler ile ilgili olduğunu keşfettim.
Özellikle RTX Ekran Kartlı herhangi bir makinede RAM'lerin ister 8, ister 16, ister 32 GB dahi de olsa, tek kanal (Single Channel) değil, Çift Kanal (Dual Channel) olması gerektiğini sizinle paylaşmak istiyorum.
Üstte verdiğim linkte 1x16 GB DDR4 3200MHz RAM ile, LoL gibi bir oyundan en fazla 120 FPS alıyordum, yayın sırasında 40-50 değerindeydi.

Bugün o kutlu gün geldi ve cihaza uyumlu diğer 16 GB RAM'i aldım ve taktım.

Performansı dikkate değer bir şekilde arttı. Az önceki oyun deneyimimde FPS'im 150'ın altına düşmedi, ayrıca yayın açıp özellikle denedim.
Arkada VTuber Kamera Uygulaması, Steam, Opera GX'ten 7 sekme, Discord arayüzü, Blitz ne varsa açtım.
Streamlabs OBS'ten açtığım LoL yayınında eskiden 40'larda olan değer şu anda en az 90.

Daha sonra Opera'yı kapattım 100 bandına hatta 120'lere kadar çıktığını gördüm.
Osu! Gibi bir oyunda bile kasarken, en akıcı şekilde oynadım.
(İlk Fotoğraf normal bir oyun, ikincisi ve üçüncü ise yayında iken)

Özetle;
RTX Ekran kartlı bir laptop kullanıcısıysanız ve tek kanallı RAM kullanıyorsanız, gidin ve hemen bugün çift kanala çevirin.
Gece ve gündüz gibi fark yarattığını siz de göreceksiniz.
Bu tarz problem yaşayanlar da bizim gibi acı çekmesin, umarım bu makale herkese yardımcı olur.

Özellikle bende bu konuda çok büyük farkındalık sağlayan sevgili
@Reuses'e çok teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 793279

Eki Görüntüle 793280
Aldığın RAM'in linkini atabilir misin? Hayırlı olsun bu arada sorunu çözdüğün için senin adına gerçekten sevindim :) Verdiğin detaylı bilgiler için de teşekkürler.

hocam rami üstündeki ram ile aynısınımı aldınız cl değeri aynımı olması gerekiyor upgrade yapacağımda bende g 712 kullanıyorum
Şahsen Asus ROG G17 Ram muadilleri vb. bir şey yazdım Crucial'ın websitesi çıktı, oradan modeli buldum akakçe vb. sitelerde aratıp aldım. İlla aynı rami almanıza gerek yok ancak lütfen mhz değerine dikkat edin laptopunuzdaki 3200 ise siz 2600mhz alırsanız ikisi de 2600de çalışır
Aldığın RAM'in linkini atabilir misin? Hayırlı olsun bu arada sorunu çözdüğün için senin adına gerçekten sevindim :) Verdiğin detaylı bilgiler için de teşekkürler.
Buyrun
Türkiye'de;

Ulan o zaman neden kendim takmama izin vermiyorsun RAM'i? Şaka gibiler. :)
Hocam merhaba, biraz geç olacak ama ben de Acer Predator ile LOL'de TF'lerde ayarlar ne olursa olsun 70-80 FPS alıyorum. Siz çift kanala geçtikten sonra ortalama kaç FPS almayan başladınız?
Başlıktaki fotoğraflardan göreceğiniz üzere ortalama 160 fps alıyorum. Yayınlarda ise 80-120 arası.

Şahsen Asus ROG G17 Ram muadilleri vb. bir şey yazdım Crucial'ın websitesi çıktı, oradan modeli buldum akakçe vb. sitelerde aratıp aldım. İlla aynı rami almanıza gerek yok ancak lütfen mhz değerine dikkat edin laptopunuzdaki 3200 ise siz 2600mhz alırsanız ikisi de 2600de çalışır

Buyrun
Türkiye'de;

Başlıktaki fotoğraflardan göreceğiniz üzere ortalama 160 fps alıyorum. Yayınlarda ise 80-120 arası.
Hocam BF V denediniz mi hiç?

Buyrun
Türkiye'de;

Laptopın içindeki ramleri kasayı sökmeden görmemiz mümkün değil mi?

Geri
Yukarı