RTX laptop almaya değer mi?

As Nödt

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun süredir yen bir laptop alma girişiminde bulunuyorum fakat şu RTX ekran kartlı bilgisayarların içerisinde kayboluyorum. Fiyatları aşırı yüksek olmasına rağmen sizce gerçekten bir dizüstü için bu fiyata değer mi yoksa şu an RTX bir laptop almak tamamen israf mı?

Bana göre israf. Ben de sizin gibiydim laptop almak için can atıyordum fakat sonrasında anladım ki keşke o paraya masaüstü toplasaydım. Şu an laptopumdan memnunum istediğim her oyunu oynayabiliyorum fakat 2 sene sonrasında beni zora sokacağını düşünüyorum.

Merhabalar. Uzun süredir yen bir laptop alma girişiminde bulunuyorum fakat şu RTX ekran kartlı bilgisayarların içerisinde kayboluyorum. Fiyatları aşırı yüksek olmasına rağmen sizce gerçekten bir dizüstü için bu fiyata değer mi yoksa şu an RTX bir laptop almak tamamen israf mı?

Sadece ışın izleme demek değil, RTX yeni ve daha güçlü bir kart. Yine de alırken en az RTX 2070 alınız.

Bence israf değil. Çünkü RTX serisinden bulunan tensor çekirdekleri sadece raytracing için kullanılmıyor. Ama alırken bütçeniz elvermiyorsa o kadar yükseğe çıkmaya gerek yok.

Alırken laptopta bütçeyi hep zorlayın yukarıda arkadaş bence israf demiş ama değil. Aynı arkadaş ileride oynayamayacağım demiş orada haklı olabilir ama 2 bin TL fazla verip aldığınız RTX 2070 sizi gerçekten uzun süre idare eder.
Niye 2070 dediğimi anlatayım. Işın izleme için en az 2060 Super ve 2070 lazım tabii birkaç sene sonra yeni oyunlarda ışın izleme açamayabilirsiniz. Işın izleme olmasa bile RTX kartlar her zaman daha iyi çünkü yeniler. Adı üstünde 1060-2060 siz de anlamışsınızdır.
Hangi tür oynuyorsunuz bilmiyorum ama eğer grafik ağırlıklı ise işlemciden kısıp ekran kartına verin.

Herkesin söyledigini söylemek acı verse de o paralara daha iyi bir masaüstü toplana bilinir ama ihtiyaca göre ve sabit bir yerde olmayan bir kişi içinde tam tersi şekilde bir yük masaüstü deger mi degmez mi konusu sizin ne tür işler yapacağınıza bağlı ki oyun oynacaksanız bile zaten laptoplarda pek oyun oynayın taraftarı degilim çok yüksek fiyatlı laptoplar hariç ama oda bitçeyi gerçekten sarsacak düzeyde oldugu için gereksiz tabii ki bu dedigim bir oyun gözünden söylediğim şey sabit bir yerde kalacaksanız masaüstü ama ben üniveriste okuyorum vs gibi tarzı durumlarda laptop önermek durumunda kalıyorum açık ve net olarak da çok para vermedikten sonra laptoptan gidipte masaüstü performansı beklemeyin oyun için bu dediklerim.

Şu anki RTX ekran kartları fiyatı pahalı olsa da bunlar laptopa girince fiyatı katlanıyor. RTX'li bir laptop 10 binden aşağı değil. Bundan dolayı bir sistem üstüne bir de gündelik kullanım için bir laptop alırsın o fiyata kesinlikle israf.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende RTX laptop almayı düşünüyorum ama yurtdışından 1000 usd bandında çok sağlam laptoplar var. Vergi iadesi falanda alacağım ama ne önerirsiniz? Marka model olarak?

Geri
Yukarı