Çözüldü Rufus FAT32 seçeneği çıkmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

emre.sahin

Hectopat
Daha fazla  
Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

Windows 10 64 Bit orijinal ISO Ekim 2020 dosyasını indirdim. 8 GB USB bellek ile Rufus programında FAT32 seçemiyorum. Herkeste mi böyle? Bu zamana kadar hep FAT32 yapıyordum, Rufus'ta bu seçenek çıkmıyor. Ne yapacağım?

Çözüm
4 GB'tan fazla veri FAT32 desteklemiyor.
FAT32 formatı en çok 4 GB büyüklüğünde dosya destekler.
5.33 GB'lık dosyayı nasıl maksimum 4 GB'lık parçalar halinde kopyalanmasına izin veren bir dosya sistemiyle flashına kopyalamayı düşünüyorsun? NTFS kullan.

Edit: Yoksa ben mi yanlış biliyorum?

4 GB'tan fazla veri FAT32 desteklemiyor.
FAT32 formatı en çok 4 GB büyüklüğünde dosya destekler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
5.33 GB'lık dosyayı nasıl maksimum 4 GB'lık parçalar halinde kopyalanmasına izin veren bir dosya sistemiyle flashına kopyalamayı düşünüyorsun? NTFS kullan.

Daha önce Windows 10 hep FAT32 ile format atmıştım sorunsuz NTFS ile hiç denemedim bile önyüklemede NTFS ile biçimlendirildi diye bir hata verir diye korkuyorum.

Tamamen yanlış değil. Dediğiniz doğru FAT32 sisteminde maksimum dosya boyutu 4 GB fakat rufusla oluşturacağı için sıkıntı olmuyor.
Windows 10 64 Bit orijinal ISO Ekim 2020 dosyasını indirdim. 8 GB USB bellek ile Rufus programında FAT32 seçemiyorum. Herkeste mi böyle? Bu zamana kadar hep FAT32 yapıyordum, Rufus'ta bu seçenek çıkmıyor. Ne yapacağım?
Windows ile FAT32 olarak formatlayıp bir daha dener misiniz?

Tamamen yanlış değil. Dediğiniz doğru FAT32 sisteminde maksimum dosya boyutu 4 GB fakat Rufus'la oluşturacağı için sıkıntı olmuyor.

Windows ile FAT32 olarak formatlayıp bir daha dener misiniz?

Evet onu da denedim fakat aynı ayrıca bende 3.7GB boyutunda Windows 7 Ultimate ISO var onu seçincede FAT32 çıkmıyor farklı flash bellekler ile denedim yine aynı sizden rica etsem imkanınız var ise kendinizde deneyebilir misiniz acaba Rufus programı herkestemi aynı onu merak ediyorum.

Evet onu da denedim fakat aynı ayrıca bende 3.7GB boyutunda Windows 7 Ultimate ISO var onu seçincede FAT32 çıkmıyor farklı flash bellekler ile denedim yine aynı sizden rica etsem imkanınız var ise kendinizde deneyebilir misiniz acaba Rufus programı herkestemi aynı onu merak ediyorum.
Bende bir sorun yok 4.58 GB'lık orijinal windows isosu mevcut böyle bir sorunla karşılaşmadım. ISO dosyasında sıkıntı olabilir nereden indirdiniz? Dosya boyutu da yüksek göründü gözüme.

ekran.PNG

Bende bir sorun yok 4.58 GB'lık orijinal Windows ISO'su mevcut böyle bir sorunla karşılaşmadım. ISO dosyasında sıkıntı olabilir nereden indirdiniz? Dosya boyutu da yüksek göründü gözüme.

Resmi Microsoft sitesinden indirme yaptım resimde gördüğün gibi çok garip sizde FAT32 seçiliyor demek çünkü yıllardır format atarken FAT32 ile atardım izlediğim videolardada FAT32 ile yapıyorlar ne yapacağım bilmiyorum NTFS ile yaparsam kurulumda hata verirse diye korkuyorum geri dönüş şansım olmayacak kalacağım ortada.

Şunu dener misiniz;
Arama yerine cmd yazın ve komut istemini yönetici olarak çalıştırın. disk part yazıp enterlayın. list disk yazıp enterlayın. Diskleriniz gözükecektir. Usbyi bulun(boyutundan anlarsınız.) Atıyorum disk 1 usb olsun(kaç olacağını bilmiyorum ben dikkat edin buna.). select disk 1 yazıp enterlayın. clean yazıp enterlayın. convert gpt yazıp enterlayın ve çıkıp tekrar deneyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı