Rufus İle Belleğe Windows 10 UEFI Yazdırmak

jackjones53

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Recep Baltaş 'ın "UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama" videosunu izledim.
Orada yapılan ayarlar ile benim şuan karşılaştığım ayarlar farklı. Ben eski nesil bir BIOS kullanıyorum henüz mause ile kullanılabilen bir BIOS'um yok.
Hemen karşılaştığım sorunlara geçiyorum.
1- Disk bölüm düzeni kısmında 3 seçenek cıkıyor ve resimdeki gibi ben seçili olanı işaretliyorum.

gZBA5Q.jpg

2- Dosya sistemi kısmında Recep Baltaş'ın yukarıda belirtmiş olduğum videosundaki Fat32(varsayılan) seçeneği malesef mevcut değil.
Bendeki duruma göre eğer varsayılan olan Large Fat32 yada exFAT ı seçersem program hata verıyor. 4 GB ve üzeri bir iso dosyası olduğu ıcın benım bu durumda ne yapmam lazım ?
Bu birinci sorunum,

lvVyrl.jpg

İkinci sorum ise Recep bey'in "BIOS ayarları, UEFI Windows Kurulumu ve Sürücüler" adlı videosunda açtığınız zaman tam belirttiğim saniyede başlicak zaten orada MSR bölümü UEFI bölümü gibi 2-3 farklı bölüm daha oluşuyor ben yaptığımda ise 500MB lik 1 tane ekstra alan acılıyor sistem için başka bir şey olmuyor geri kalan zaten HDD oluyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.

Zaten ben 1 defa formatladım fakat uefi olmadı onuda şurdan anladım hem dediğim gibi sürücü ayarları kısmında 2-3 farklı alan oluşmadı hemde bios ayarlarında UEFI yi kapatıp CSM ye geçmiştim yoksa format atılmıyordu daha sonra format bıtınce UEFI ye çevirdim İşletim sistemi bulunamadı gibi bir hata vermeye başladı tekrar CSM ye çevirdim.

Şimdi benim sorum.
1. Rufusda ISO dosyasını oluştururken yani kurulum diski oluştururken orayı NTFS olarak bırakmalı mıyım?
2. Sürücü ayarlarında MSR ve UEFI kısmı illa oluşması gerekıyormu cunku bende de ayrılmış bir bölüm oluştu 500 MB'lik.
3. BIOS'da security boot fastboot ve UEFI yada CSM bölümleri hangi şekilde kalmalı?

Şimdiden teşekkürler. :)

- PC Özellikleri -
Toshiba Qosmio x70-a-13n
8GB DDR3 Ram
1TB HDD + 8 GB SSD
3GB Nvidia GTX 770M 192Bit Ekran Kartı

USB ile format atılacak ise; ki öyle gözüküyor, UEFI kalmalı sistem eski olduğu için seçtiğiniz biçim doğru yapmışsınız. MBR seçimi yaptıgınız zaman NTFS ise öyle kalsın Fat32 seçiyorsa öyle kalsın sonuçta biosa göre otomatik seçim yapıyor.
Sistem kendi için ekstra 500MB kurtarma alanı açıyor o kısımlara takılmayın temiz kurulum için devam edin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı