Ruhun varlığına inanıyor musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ruh denilen varlık soyut bir varlıktır yâni fiziksel değildir. Kısaca ruh denilen ve kimsenin göremediği bu varlık, ne madde ne de enerjidir. Dolayısıyla bilimsel olarak varlığı gösterilemeyen bir varlığın var olduğu zâten bilinemez, ama bu onun var olmadığı anlamına da gelmez. İşte tam da bu yüzden onun varlığına sadece inanılabilir. Aslında insanın ruhu denilen varlık o insanın ölmeden önce yaşamış ve tanınmış olan kişiliğinden başka bir şey değildir, yâni birinci tekil kişi olarak bilinen bireysel bilinç, insan ruhunun ta kendisidir. İnsanın ruhu yoktur diyenler bu durumda kendi kişiliklerine yok demiş oluyorlar.

İnsan ruhu bir araç sürücüsü ise insan vücudu da onun kullandığı araç konumundadır. Fakat insan vücudu gözle görülebilen somut bir varlık olsa da, insan ruhu gözle görülemeyen soyut bir varlıktır. Bu yüzden de onun kökeni, kaynağı ve yapısı bilinemez. İnsan vücudunun yâni anatomisinin bir atlası vardır, üniversitelerde tıp fakültelerinde kullanılır. Fakat insan ruhu için böyle bir atlas, işte tam da bu yüzden yoktur ve hazırlanması da asla mümkün olmayacaktır.

Ruhun varlığına inanıyor musunuz? İnanıyor iseniz sebebi, kanıtı nedir?

İnanıyorum. Eğer ruh yoksa, bizim beynimizden ibaret olduğumuz anlamına gelir bu. Peki öyleyse niye vücut üzerinde tam hakimiyetimiz yok? Bence bu vücutta sürücü gibi bir şeyiz.

Peki öyleyse niye vücut üzerinde tam hakimiyetimiz yok?
Mesela ne istiyorsun? 30 trilyon hücreyi aynı anda hissetmek mi?

İstersen eşeysiz de üreyelim..

Dediğinin bir tık ötesi bu arkadaşlar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İnanıyorum ama her sidiğe kanıt arayacak olsam "Allah yok" derim zaten.
Hiçbir şekilde kanıtlayamazsın ki. Bu evren tesadüf eseri mi, yoksa bir yaratıcının eseri mi? Bu sorunun cevabını insanoğlu belki de asla bulamayacak. Sen inanıyorsun ve inanmayan birisi seni linçlemekten başka hiçbir şey yapamaz. Bir ateist der, bütün herşey tesadüf eseri ortaya çıktı; bir müslüman der, bütün bu olanlar bir tesadüf değil, birisinin denetimi altında oluyor bütün bu düzen. Bu insanlar sizce nasıl birbirinin düşüncesini çürütebilir? Kim kime neyi kanıtlayabilir? Bu iş, imandır; inanmaktır. Bu yüzden herkes birbirinin inancına saygı duymalıdır.

Bu yüzden herkes birbirinin inancına saygı duymalıdır.
Buraya kadar yazdıkların doğru. Ama saygı duymak kısmı sadece işin felsefesi için geçerli. Ne Hristiyanlığın tanrısı ne de Islam'ın tanrısı ne de başka bir insan uydurması tanrı saygı duyulacak cinsten tipler değiller. Tek söylenebilecek olan şey felsefi boyutta "orada birisi olabilir"dir. Makulü de budur. Saygı duyulacak olan da budur.

Mesela ne istiyorsun? 30 trilyon hücreyi aynı anda hissetmek mi?

İstersen eşeysiz de üreyelim.

Dediğinin bir tık ötesi bu arkadaşlar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Katılmıyorum.

Bilerek yorum olarak yanıt verdim şimdi dislike atsak direk bize kinlencekler kime atarsak.

Katılmıyorum.

Bilerek yorum olarak yanıt verdim şimdi dislike atsak direk bize kinlencekler kime atarsak.
Hocam, ne diyorsun? Anlamadım. Bana mı katılmıyorsun, ruhun varlığına mı? Eğer bu banaysa, neden dislike atmana takayım, anlamadım? Gayet de hoşuna gitmeyebilir cevabım.

Bu herhangi biri için de geçerli.

Inanilacak bir yani yok, ruh diye belirttigimiz şey tam olarak ne bilmiyoruz, neden olusur, neden olusmustur bilinmez ama cogu insan hala bilmedigi halde akliyla inanma gayreti gosteriyor. Bence ruh, sahsi bilincimiz, bizi farkli kilan ve kendimizi belirleyen seydir.

İnanıyorum. Eğer ruh yoksa, bizim beynimizden ibaret olduğumuz anlamına gelir bu. Peki öyleyse niye vücut üzerinde tam hakimiyetimiz yok? Bence bu vücutta sürücü gibi bir şeyiz.
Çünkü Bilincin beyine erişim alanı sınırlı. Bilinç erişim alanın fazlalığı hantallığa azlığı karar verememeye, yol bulamamaya sebep olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı