Rust'da mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

ibrahimalp2

Femtopat
Merhabalar.
Yeni bir sistem satın aldım. Sistem sıfır değil fakat temiz kullanılmış bir sistem. i7 9700K - RTX 2070 bulunduran bir sistem. CS'de oyun olarak test ettim herhangi bir problem yok fakat Rust'a girdiğimde 25-30 dk süre sonra mavi ekran alıyorum ardından da PC yeniden başlıyor. Mavi ekran kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yazısı ile başlıyor. En altta durdurma kodu ise ( MACHINE_CHECK_EXCEPTION) şeklinde gözüküyor. Bu başlıkta bir forum daha gördüm minidump dosyaları istenmişti. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Minidump dosyalarınızı paylaşırsanız bilen arkadaşlar yardımcı olabilir:

Bunlar sözü geçen dosyalar umarım becerebilmişimdir. Pek anlamıyorum kusuruma bakmayın.
Win 10 64 BIT-i7 9700K 3.60GHz-GeForce RTX 2070-120 GB hı Level SSD (sistem ve Rust burada yüklü)-1 TB harddisk-RAM: 16 GB-MSI Z390 anakart.
İntel'in aygıt sürücülerini güncellemeyi deneyebilir misin?

Intel'in aygıt sürücülerini güncellemeyi deneyebilir misin?

Aygıt yöneticisi aracılığıyla Intel'in sürücülerini otomatik ara dediğimde zaten iyi sürücüye sahipsiniz yazısı alıyorum.

Minidump dosyasında intelppm.sys adlı sürücü çıkıyor. Google'dan baktığımda Intel işlemci güç yönetimi olarak gözüküyor. işlemcinizde herhangi bir overclock varsa kaldırın ve yukarıdaki arkadaşın dediği gibi Intel'in sürücülerini güncelleyin.

Aygıt yöneticisi aracılığıyla Intel'in sürücülerini otomatik ara dediğimde zaten iyi sürücüye sahipsiniz yazısı alıyorum.

Intel'in kendi sitesinden bakabilir misiniz acaba?

Bu en güncel mi demek? Pek anlamadım.
Minidump dosyasında intelppm.sys adlı sürücü çıkıyor. Google'dan baktığımda Intel işlemci güç yönetimi olarak gözüküyor. işlemcinizde herhangi bir overclock varsa kaldırın ve yukarıdaki arkadaşın dediği gibi Intel'in sürücülerini güncelleyin.

Arkadaşın dediği gibi bir overclock işlemi varsa kaldırın.

Sitesinde programı indirdikten sonra şöyle bir yazı aldım.
Sisteminiz için desteklenen sürücü veya yazılım güncellemeleri mevcut değildir.

değil tabi ki sen benim kusuruma bakma

öyle birşey varsa nasıl kaldırabilirim ?

Sitesinde programı indirdikten sonra şöyle bir yazı aldım.
Sisteminiz için desteklenen sürücü veya yazılım güncellemeleri mevcut değildir.

Değil tabi ki sen benim kusuruma bakma.

Öyle bir şey varsa nasıl kaldırabilirim ?

Program sürücü kurmadı mı? Bu işlerde ben yeniyim. @Bora Dere @Enes3078 @Murat5038

Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility

Buradaki sürücüyü indirip aşağıdaki şekilde kurun. Orada gözüken sürücüler bu paketin içinde. Yükledikten sonra bile yine güncellenmesi gerekir şekilde gözükürler programı çalıştırdığında ama programın yanlış tespitinden kaynaklanan bir durumdur bu. Asım'ın da dediği gibi sürücü güncelleme araçları üzerinden güncelleme yapmayın.

Sürücünün kurulumu;
  1. Sürücüyü indirme bağlantısından indirin.
  2. WinRAR vb. bir yazılımla klasöre çıkartın.
  3. Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır'ı açın.
  4. RAR'dan çıkardığınız SetupChipset.exe'yi Çalıştır'ın komut kutusuna sürükleyin.
  5. Dosya adresinin sonuna gidin, tırnak (") işaretinden sonra bir boşluk bırakarak -overall komutu ekleyin ve Tamam butonuna tıklayın. Tırnak işareti yoksa, başına ve sonuna koyun. -overall komutu tırnakların arasında kalmamalı.
  6. Kurulum başladıktan sonra talimatlara göre ilerleyin.
  7. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Overclock hız aşırtma demek. İşlemcinin bir hızı vardır onu yükseğe çekersin.

CPU-Z çalıştırın. Daha sonra da Prime95 gibi bir yazılımı çalıştırın ve stres testini başlatın. İşlemcinizin CPU-Z'de yazan frekansı, Intel'in sitesinde yazan frekansın üstünde ise işlemciniz Overclock edilmiştir.

Benzer kontrolü ekran kartında MSI AfterBurner ya da GPU-Z ile yapabilirsiniz. Ekran kartını stres testine sokmak için GPU-Z'nin kendi aracını (PCIe standardının yanındaki soru işareti) ya da Furmark'ı kullanabilirsiniz.

Bu dediğim şeyler yanlış da olabilir. Mavi ekran deneyerek çözülür.

Bilgisayarınızda CPU-Z yoksa indirin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı