Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye'yi İlgilendiren Açıklamalar

377660

Kilopat
Makaleler
9
* Amerika Birleşik Devletleri Fırat'ın Doğusunda ayrıkçılığı teşvik ediyor ve gerilimi arttırıyor.
Elbette Türkiye, Suriye'nin Kuzeyinde bu duruma sessiz kalamaz.

* Erdoğan Batı gibi kendi çıkarlarını gözeten birisi değil, barıştan yana.

* Türkiye Ukrayna-Rusya savaşında bir köprü oluşturmaya çalışıyor.

* İstanbul'da yapılan görüşmeler çok büyük önem arz ediyor.

Kaynak-1.
Kaynak-2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Suriye'nin Kuzey'i hâlâ terörden arındırılmadı galiba, doğru muyum?
Rusya'nın dediğine göre Iraklı ve Kürtlerin akıllarını karıştırıp yeni bir devlet kurdurtmaya çalışıyorlarmış (ABD yapıyor bunu.)

Çatışmalardan haberim yok.

Rusya'nın dediğine göre Iraklı ve Kürtlerin akıllarını karıştırıp yeni bir devlet kurdurtmaya çalışıyorlarmış (ABD yapıyor bunu.)

Bölgede kim var anlamında söylemiştim.

Şu siteye göre hâlâ bazı bölgelerde örgütleri var.

Rusya'nın dediğine göre Irak'lı ve Kürtlerin akıllarını karıştırıp yeni bir devlet kurdurtmaya çalışıyorlarmış (ABD yapıyor bunu.)

Hayalistan sanırım orası.

Harekatı ABD Suriye'ye yerleşmeden önce başlatabilirler ise iyi olur. Zaten dünya Rusya'ya karşı kimsenin Ruslarla arası iyi değil bu boşluğu hızlıca doldurmak lazım.

Şimdi Rusya ne olduda bize göz kırptı. Ukrayna'da ki tarafsız ve Rusya karşıtı tavır almadığımız için iyilik mi yapıyor anlamadım?

Hayalistan sanırım orası.
Sağ olsun hayaldi gerçek yapacaklar saçma sapan siyasi politikalarımız yüzünden.
Şimdi Rusya ne olduda bize göz kırptı. Ukrayna'daki tarafsız ve Rusya karşıtı tavır almadığımız için iyilik mi yapıyor anlamadım?

İsveç ve Finlandiya'ya veto vermemiz zaten Rusların ***********dan istediği bir şeydi büyük ihtimalle doğal gaz için yalvarmaya gidince bizden bunu istedi.

Suriye'nin Kuzey'i hâlâ terörden arındırılmadı galiba, doğru muyum?

Kuzey Suriye kasıt bizim 911 Km'lik sınır ise tamamı değil. Hatay sınırındaki afrin, Gaziantep, Şanlıurfa sınırındaki topraklarda askeri olarak hakimiz.
Sağ olsun hayaldi gerçek yapacaklar saçma sapan siyasi politikalarımız yüzünden.

İsveç ve Finlandiya'ya veto vermemiz zaten Rusların ***********dan istediği bir şeydi büyük ihtimalle doğal gaz için yalvarmaya gidince bizden bunu istedi.

Bunun için bence Rusya bize bu kadar iyilik ve aşırı memnun olmaz bence.

Maalesef kendi ülkesinin yaptığı görüşmeyi "ağlama" olarak değerlendirecek kadar ezik olmayı başaranlar var.

Türkiye'nin Rusya ile anlaştığı ve Suriye'ye yeni bir harekat düzenleyeceği aylar önce konuşuluyordu. Bir süredir iç ve dış basında gördüğümüz açıklamalar da yakın dönemde yeni bir Suriye harekatına başlayacağımızı gösteriyordu. Muhtemelen harekata sayılı günler kaldı. Bu harekatın kapsamı nedir bilmiyorum ama son harekat olmayacağını düşünüyorum. Yıllardır Türkiye'nin Suriye'den koparılan topraklardan bir bölümü alacağına inanıyorum ve o döneme girdiğimizi düşünüyorum. Zaman zaman Türkiye'nin Halep'e kadar ilerleyeceğine dair yazılar okuyorum fakat bu bana en azından yakın dönem için mümkün gibi gelmiyor. Sınır güvenliğini sağlamamız bizim için yeterli olacaktır ama yine de toprak alacağımıza inanıyorum. Bu arada dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama alttan alttan adalar konusunu açıyorlar. Televizyon programlarında tartışılmaya başlandı. Yunanistan'ın Lozan ihlali yaptığına dair tartışmalar dönüyor ki bunu zaten biliyoruz. Bazı adalara silahlı birlikler konuşlandırılması vs. Ama bunların daha fazla dile getiriliyor olması bana "acaba batı ile ilgili hareketlilik mi var?" diye düşündürüyor. Başkan Erdoğan'ın Yunanistan başbakanı Miçotakis için söylediği sözler de Yunanistan ile bağların en azından başkanlar nezdinde koptuğunu gösteriyor. İktidar değişse de değişmese de (6'lı masa hariç) seçimden sonraki iktidarın da bu konularda geri adım atmayacağını düşünüyorum. Teknoloji forumunda bu tartışmaları yapıyor olmamız da bana garip hissettiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı