Rusya Türkiye'ye de savaş açabilir mi?

Nato var diyorsunuz ama Nato Ukrayna için ne yapacak göreceğiz. Amerika-Rusya soğuk savaşından kalma kutuplaşma birlikleri olarak görüyorum ben. Yeni dünya düzeni Rusya ve Çine kayacak gibi duruyor. Yıkılmaz Amerika'ya ne olacak görüp izleyecez. Akıllıca davranmak gerekiyor. Bu dönemin hükümeti olmakta çok zor. Her hamle çok kritik bunu konumumuz itibariyle diyorum. Bence dengeli bir siyaset yapmamız çok iyi olacak. Bu işe parmağımız bulaşırsa Nato bizi buna itebilir gazı verip. Destek vaadiyle olan bize olacak yine. 3.dünya savaşına taraf olmamız an meselesi.

Türkiye'ye savaş açıcak olursa aynı anda diğer 29 nato üyesinede savaş açmış olur ve Rusya bu kadar aptalda olmadığına göre.

Rusya bize saldıracağını sanmıyorum. Ukrayna NATO üyesi değil. NATO'yu ilgilendirmez Ukrayna. Hedef Türkiye olursa 5.madde ilkesi gereği otomatikman savaşa girmiş olur. Türkiye gibi jeopolitik bir ülkenin NATO'nun kaybetmek isteyeceğini düşünmüyorum.

Sanmam ileriye dönük olabilir fakat şu an uğraşması gerek 2 3 ülke var Estonya Litvanya Kazakistan Özbekistan Türkmenistan Gürcistan belarus gibi ülkeler var hedeflerinde muhtemelen eksi sovyetler birliği topraklarına ulaşmak.

Eski sovyetlere ulaşınca diğer ülkelere de saldırmaya başlayabilir bence sonuçta o kadar ülkeyi yeniyorsun o zaman zaten (3. dünya savaşı başlar) o kadar güçlenmişsin diğer ülkelere de saldırmaz mısın?

Bu NATO el altından bize bela olan terör örgütlerini besleyen NATO değil mi? Bize savaş açmazlar da NATO'nun da eli kıpırdamaz bana göre. Rusya savaş açacağına gazı keser 5 ay, 1 yıl yada daha fazla zaten ekonomi berbat hepten ot gibi kalır ülke.

Eski sovyetlere ulaşınca diğer ülkelere de saldırmaya başlayabilir bence sonuçta o kadar ülkeyi yeniyorsun o zaman zaten (3. dünya savaşı başlar) o kadar güçlenmişsin diğer ülkelere de saldırmaz mısın?

Yazdığımı bir daha okursanız anlarsınız zaten şu anlık amaçları sovyetler birliğine ulaşmak sovyetlere ulaşınca sıra Türkiye Polonya Finlandiya gibi ülkelere sıçrayabilir neyse ben biraz sovyet marşı dinlemeye.

NATO dusunuldugu kadar guvenilebilecek bir olusum degil.
Tarih boyunca kurulan diger onlarca ittifak gibi bu da ulkelerin cikarlari dogrultusunda bozulabilir, kurallari esnetilebilir.
Rusya, Turkiye icin her zaman tehdittir. El tabancasina guvenip savasa girilmez.
NATO ulkeleri Turkiye'nin yaninda sadece ve sadece Rusya daha fazla guclenmesin diye bulunabilirler, Turkiye'nin sinir butunlugunu umursadiklari icin degil.

Açamaz. Rusya sadece istediği bölgeleri alıp çıkar. Daha fazla ileri gidemez, gidersen kendi içinde isyan yer. Halkı gitgide fakirleşiyor. Sberbank hisseleri yüzde 46, Gazprom hisseleri ise yüzde 54 değer kaybıyla işlem görüyor. Rusya elinde koz olarak gazı tutuyor ama nereye kadar tutacak. Gaz konusunda ABD etkin bir rol oynar. ABD karlı çıkar. İstediği ambargo ortamı yaratıldı. Sadece bazı toprakları ve yerler feda edilecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı