Rusya - Ukrayna Geriliminde TB2 SİHA'lar Ukrayna'ya Ne Katar?

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 33
  • Görüntüleme 2B
Hocam bulduğun o İHA'lar aşırı maliyetli ve az sayıda olan İHA'lar, bırak vermeyi adamlar kendileri bile kullanmıyor onları gerekmedikçe, zaten bizim SİHA'ların öne çıkan özelliği maliyetinin az olmasından dolayı aktif kullanılması, şuan bizim SİHA'lar kadar aktif kullanılan başka bir model yok.
1 adet Predator maliyetine neredeyse 3 tane TB2 üretebiliyorsun/satın alabiliyorsun.
Şu an bu SİHA, dünya üzerindeki en gelişmiş SİHA'lardan biri ve ana kullanıcısı ABD dev bütçesine rağmen 9 adet üretip hava kuvvetlerine verebilmiş. Bu tarz kritik sistemler Ukrayna gibi bir ülkeyi savunmak için gönderilmez, böyle bir iyiliği ABD kolay kolay yapmaz.

Ukrayna, NATO'dan keşif, gözlem, istihbarat ve elektronik karıştırma desteği alabilirse ne mutlu onlara. Bu envanterle Rusya'ya karşı kendi imkanlarıyla bir başarı elde edemez. Rusya ne kadar ileri oynamak isterse oynar, tabii ki NATO'nun kararlarına bağlı bir şekilde.

Asıl bomba, NATO'nun nabzının yoklanması bitince patlayacak...

Ben NATO'nun, Rusya'nın Ukraynaya işgali olursa müdahale ettiği senaryoda bunların kullanılabileceğini söylüyorum. Eğer ABD ilgisiz kalırsa zaten istihbarat bile vermeyebilir. Kişisel düşüncem kesinlikle NATO'nun tüm ülkeleriyle blöf yapmadan doğrudan müdahale etmesi yönünde.

Ben NATO'nun, Rusya'nın Ukraynaya işgali olursa müdahale ettiği senaryoda bunların kullanılabileceğini söylüyorum. Eğer ABD ilgisiz kalırsa zaten istihbarat bile vermeyebilir. Kişisel düşüncem kesinlikle NATO'nun tüm ülkeleriyle blöf yapmadan doğrudan müdahale etmesi yönünde.
Doğrudan müdahale yapacaksa zaten İHA'lara ihtiyaç duymaz ama ben öyle bir şey düşünmüyorum.
En baba müdahalesi ticari, ekonomik yaptırım olur belki göstermelik asker gönderme olur.

Rusların savunma sistemleri ve hava kuvvetleri düşünülünce belki de hiç kullanamayacaklar. Fakat doğru şekilde planlama yapılırsa etkili olabilirler ama -olası- savaşın seyrini değiştiremezler. Hava üstünlüğü her türlü Ruslarda olacak.

Almanya ve Fransa'nın Ukrayna'ya desteği 0. Hatta Ukrayna parasıyla savunma sistemi bile alamıyor Almanya'dan. İngiltere ise onurlu bir devlet. Ukrayna'ya ''Alman hava sahasına'' girmeden silah desteği gönderdi. Helal olsun İngilizlere.

Şu an Avrupa'yı koruyan tek güç ABD. İtalya ve Fransa dışında AB'nin doğru dürüst bir ordusu yok. Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin askeri güç kapasitesi belli. ABD'nin korumasına, rahatlığına alışmış AB ülkeleri kılını kıpırdatmayarak ABD'nin koruyucu melekliğini yapmasını izliyor yıllardır.

Ruslar bir gün Baltık devletlerini aşıp Berlin'i tehdit ederlerse hiç ama hiç üzülmeyeceğim. Bu AB kesinlikle bir tokadı hak ediyor. Asıl düşmanları Ruslarla uğraşmak yerine kendi müttefikleri Türkiye'nin yoluna taş koyup, Rusya ve Çin ile ilişkileri bozulmasın diye abileri gibi saygıyla anmaya devam etsinler. Bedelini en ağır şekilde çekmeyi hak ediyorlar.

Screenshot_34.png

SİHA'ların o savaşta yapacağı iş Rus hava savunma sistemlerini cephanelikleri ve bazı kritik yerleri indirmek olur.

Rusya gibi teknolojik bir orduya karşı SİHA'lar belirleyici rol alamıyor maalesef.
Ermenistan Yunanistan gibi ülkelerde bayağı etkili.

Rusya kesin olarak ajan yollamıştır SİHA kontrol merkezlerini tespit ederler.
Oraya iki füze yolladı mı tamam. Zaten baktım Ukrayna da S-300 var. Rusya herhalde savaşta bu sistemi kapatır.

Savaş olacaksa SİHA'lar yüzünden Rusya ile aramız açılmasın yeterli. Şu an Rusya ile iş birliği yapmak zorundayız.

Zaten Ukrayna'nın savaşa girmesi delilik.
Adamların Kiev'e girmesi 3 saat. (Teke Tek)
Ukrayna'yı işgale başlarsa doğrudan müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu bizim için daha kötü sonuç doğurabilir. Nato'nun başını çeken devlet ABD. Nato'nun savaşa girmesi demek eninde sonunda nükleer füzelerin konuşacağı anlamına geliyor.

ABD ve Rusya boşuna binlerce nükleer füze üretmedi.

Son düzenleme:
Bu bizim için daha kötü sonuç doğurabilir. Nato'nun başını çeken devlet ABD. Nato'nun savaşa girmesi demek eninde sonunda nükleer füzelerin konuşacağı anlamına geliyor.

ABD ve Rusya boşuna binlerce nükleer füze üretmedi.

Nükleerde bizim için kötü sonuçlar doğurabilir Rusya'nın durdurulmamasıda.

Nükleerde bizim için kötü sonuçlar doğurabilir Rusya'nın durdurulmamasıda.

İş o raddeye gelirse adamlar topraklarımıza göz koyarsa zaten savaşa gireriz.
Türkiyenin böyle bir savaşta yapacağı en iyi şey ukraynalı deneyimli mühendislere vatandaşlık verip kendi bünyesine katması olacaktır.

Son düzenleme:
Rusya gibi teknolojik bir orduya karşı SİHA'lar belirleyici rol alamıyor maalesef.
Ermenistan Yunanistan gibi ülkelerde bayağı etkili.
Bahsettiğin ülkeler (Yunanistan kısmen olsa da) Rus hava savunma sistemlerini kullandığı için tercih ediliyor. Fark ettiysen SİHA'ları sipariş veren ülkelerin çoğu Rusya'nın tehdidi altında.

TB2'lerin Ermenistan'da yok ettiği teknolojinin aynısını Rusya da kullanıyor.

Geri
Yukarı