Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen gerginlik

Rusya'ya karşı çıktığımız anda o zaman roller de değişecek, biz o boğazları tuttuğumuz anda adam seçmemiz lazım yani müttefik lazım, Rusya'dan aldığımız s400'lerin teknolojisi adamlarda değil mi hocam yanlışım varsa düzeltin, çok farklı senaryolar çıkabilir.
Öyle stratejik bir durumda, ABD Türkiye'ye seve seve patriotlarını getirtir. Savaş NATO-Rusya arasında olacağı için Türkiye'nin tarafını anlamak için savaş çıkmasına gerek yok zaten hocam.

Öyle stratejik bir durumda, ABD Türkiye'ye seve seve patriotlarını getirtir. Savaş NATO-Rusya arasında olacağı için Türkiye'nin tarafını anlamak için savaş çıkmasına gerek yok zaten hocam.
Peki NATO Türkiye'ye başka bir tavır sergilemeyeceği ne malum? tamam biz NATO üyesiyiz ama Yunanistan'da NATO üyesi? Yunanlar bize saldırmaz demek saçmalık olur, bu çok göz önünde biz Yunanlar ile savaşırsak NATO diye bir şey kalmaz o an bizim için.

Hocam peki Suriye hattı ne olacak?
Suriye'de işler karışık. Hem Ruslar hem de NATO üyelerinin bulunduğu bir bölge. Olası bir savaşta orası karışacak gibi duruyor zaten. Bizim sınırımız açısından da önemli olduğu için zaten şu anda ve öncesinde Suriye'ye operasyonlar düzenliyoruz.

İçimizdeki Suriyelere gelirsek savaşta ne yapacaklarını ben de bilmiyorum ama bizim safımızda olacaklarını çok sanmam. Ayaklanma çıkartmaya çalışacaklardır.

Olası savaş durumunda ABD bize karşı oldukça silah ve asker desteği sağlayacaktır zaten. ABD, ana karasından ne kadar uzakta bir savaş olursa o kadar güvende olur. Türkiye de onlar için vazgeçilmez bir nimet bu konuda. Hem coğrafi üstünlüğümüz var hem de ABD ana karasına oldukça uzaktayız.

(Bu arada ben bir uzman değilim. Söylediklerimin hepsi kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak mantıksal çerçeveden yaptığım yorumlar. Benden çok daha bilgili insanlar vardır. Fikirlerime katılmadığınız kısımlarda olabilir. Belirtmek istedim.)

Hiç belli olmaz hocam, dediğim şekilde NATO işin içine sert bir giriş yapacak olursa bu savaş yaşanır ve çok kızışır, felaketler yaşanmaya başlarsa (batı ve doğu arasında) ve asker kıtlığı yaşanırsa, (ki öyle bir şey olacağını pek düşünmüyorum nükleer silahlar devreye girmedikçe), dediğim şeyin yaşanma olasılığı var.
Hocam buldum, böyle bir durumda bütün Suriyelileri, Afganları, Pakistanlıları gönderdikmi tamamdır. Savaşı kesin Ukrayna alır ve Ukrayna kızları da ülkemize kaçarlar (!)

Peki NATO Türkiye'ye başka bir tavır sergilemeyeceği ne malum?
NATO için Türkiye önemli bir ülke. @Jira hocamın da farklı konularda belirttiği gibi Fransa, İtalya, İngiltere gibi ülkelerden sonra gelen ve askeri konuda üstün bir ülkeyiz. Ayrıca coğrafi konumuzu da aşırı önemli NATO açısından.

Tamam biz NATO üyesiyiz ama Yunanistan'da NATO üyesi? Yunanlar bize saldırmaz demek saçmalık olur, bu çok göz önünde biz Yunanlar ile savaşırsak NATO diye bir şey kalmaz o an bizim için.
İki NATO ülkesi birbirine saldıramaz. Yunanlar her ne kadar bize karşı dursalar da olası bir Rusya-NATO savaşında bizle aynı safta yer almak zorundalar. Bize gereksiz yere saldırırlarsa NATO emin olun bizim yanımızda olacaktır. Yunanlar da böyle saçma bir hareket yapmazlar zaten.

Peki NATO Türkiye'ye başka bir tavır sergilemeyeceği ne malum? tamam biz NATO üyesiyiz ama Yunanistan'da NATO üyesi? Yunanlar bize saldırmaz demek saçmalık olur, bu çok göz önünde biz Yunanlar ile savaşırsak NATO diye bir şey kalmaz o an bizim için.
Şahsi fikrimce böyle bir şey olursa Yunanistan adım atmaya korkacaktır, ortada büyük bir savaş olur zaten, bir de onun yanında Türkiye'yi darlamazlar bence, uslu uslu otururlar diye düşünüyorum. NATO zaten Türkiye, Yunanistan gibi devletleri önemli görüyor. Orta da gerginlik yokken bile F-16'larını tetiklenme sesiyle korkutup kaçırıyoruz. Daha bugün tulumba tatlısının patentini almaya çalıştılar, pek korkulacak bir devlet gibi değiller.

NATO için Türkiye önemli bir ülke. @Jira hocamın da farklı konularda belirttiği gibi Fransa, İtalya, İngiltere gibi ülkelerden sonra gelen ve askeri konuda üstün bir ülkeyiz. Ayrıca coğrafi konumuzu da aşırı önemli NATO açısından.

İki NATO ülkesi birbirine saldıramaz. Yunanlar her ne kadar bize karşı dursalar da olası bir Rusya-NATO savaşında bizle aynı safta yer almak zorundalar. Bize gereksiz yere saldırırlarsa NATO emin olun bizim yanımızda olacaktır. Yunanlar da böyle saçma bir hareket yapmazlar zaten.
Asla bizim yanımızda olmazlar Yunanistan hem birde AB üyesi şunu belirtmem lazım hocam diğer ülkeler Türkiye'ye işi düşmediği sürece dost olmazlar, ama o karmaşada dediğim gibi Yunanlar saldırmaz diye düşünüyorum ama savaşın ileriki dönemlerinde bu dediğimiz daha iyi öngörülür.

Hocam olası bir NATO-Rusya savaşında ABD müttefikler arası kavgaya izin vermez eğer izin verirse avantaj Rusya tarafına geçmiş olur. Farzedelim ki, Yunanlar işgalde bulunmaya çalıştılar, diplomatik olarak yine üstünüz ve her türlü içlerinden geçeriz. Hadi en kötü senaryoyu kuralım, NATO sesini çıkarmadı, ozaman bizde Rusya'yı sıcak denizlerde görmezden geliriz, kabak yine NATO'nun başına patlar.

Yani anlatmak istediğim, her ne kadar Türkiye'yi sevmeseler de, stratejik konumuna ve askeri gücüne, afedersiniz ama "Köpek" gibi muhtaçlar.

Şahsi fikrimce böyle bir şey olursa Yunanistan adım atmaya korkacaktır, ortada büyük bir savaş olur zaten, bir de onun yanında Türkiye'yi darlamazlar bence, uslu uslu otururlar diye düşünüyorum. NATO zaten Türkiye, Yunanistan gibi devletleri önemli görüyor. Orta da gerginlik yokken bile F-16'larını tetiklenme sesiyle korkutup kaçırıyoruz. Daha bugün tulumba tatlısının patentini almaya çalıştılar, pek korkulacak bir devlet gibi değiller.
Fransa işin içine girerse o zaman korkulur hocam, Fransa Yunanlara çok destek veriyor.
Hocam olası bir NATO-Rusya savaşında ABD müttefikler arası kavgaya izin vermez eğer izin verirse avantaj Rusya tarafına geçmiş olur. Farzedelim ki, Yunanlar işgalde bulunmaya çalıştılar, diplomatik olarak yine üstünüz ve her türlü içlerinden geçeriz. Hadi en kötü senaryoyu kuralım, NATO sesini çıkarmadı, ozaman bizde Rusya'yı sıcak denizlerde görmezden geliriz, kabak yine NATO'nun başına patlar.

Yani anlatmak istediğim, her ne kadar Türkiye'yi sevmeseler de, Stratejik konumuna ve askeri gücüne, afedersiniz ama "Köpek" gibi muhtaçlar.
Kesinlikle orası net zaten hocamda ben Yunanlar rahat durmayabilir.

Fransa işin içine girerse o zaman korkulur hocam, Fransa Yunanlara çok destek veriyor.
Fransızlar bizi uzun süredir sevmezler zaten. O durumda da diğer Türk devletleri ayaklanır, Yunanistan böyle bir şey planlasa bile savaş çıkarsa o esnada yapmaz yani, o kadar cesur hamleler beklenmez o devletten.

Yeni konular

Geri
Yukarı