Rusya'da dolar ve euro neden bu kadar yüksek?

Önemli olan paranın değeri değil alım gücüdür. Örneğin 1 Japon Yeni = 0,069 Türk Lirası (Gerçi Yen'in karşılığı kuruş da, boşverin şimdilik) fakat Türkiye'de asgari ücret 330$ iken Japonya'da yaklaşık 1500-2000$. Vikipedi'ye göre de Rusya'da aylık asgari ücret 12130 Ruble, yani 165$.

Çok önemli bir şey değil bu, önemli olan uzun süre bu değerin stabil kalması, ne çok fazla düşmesi, ne de çok fazla artması. Mesela bir günde 1 dolar 1 milyon TL'den yalnızca 1 TL'ye düştü (1 TL ve bir kaç kuruş küsürat tabi) fakat bu sıradan bir insan için bir şey değiştirmedi. Mesela internetten baktığımda 50747 ruble ortalama maaşları olduğunu gördüm (çok araştırmadım, ilk siteye baktım, yanlış olabilir). Bu ekonomileri hakkında daha çok bilgi verebilir, tabi bu da yeterli değil.

Amerika geçtiğimiz dönemlerde Rusya'ya ekonomik olarak saldırmıştı. Onun etkileri devam ediyor hala. Hatta bir ara baya 100'lü rakamlara falan fırlamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Artık savaşlarda top tüfeğe ne gerek var. Bas bir klavye tuşuna, uygula ekonomik saldırı ve ambargoyu sonra onlar düşünsün;)

Amerika geçtiğimiz dönemlerde Rusya'ya ekonomik olarak saldırmıştı. Onun etkileri devam ediyor hala. Hatta bir ara baya 100'lü rakamlara falan fırlamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Artık savaşlarda top tüfeğe ne gerek var. Bas bir klavye tuşuna, uygula ekonomik saldırı ve ambargoyu sonra onlar düşünsün;)
Ben fazla basamaklardan kaynaklanıyor diye düşünmüştüm ama meğersem dış minnakların oyunuymuş. 🙃

Para uluslarası değeri pek bir anlam ifade etmiyor tabii hayat boyu başka ülke görmeyeceksen başka ülkelerden mal almayacaksan başka ülkeleri de geziyim göreyim bende olmayanı alıyım ülkemde olmayanı tüketiyim dersen çok şey ifade eder.
Rusya şu an savunma sanayisinde ileri olması Sovyetler yararlı mirasını yiyor. Bu durum 20 sene içerisinde olumsuz olarak değişecek. İkinci Dünya savaşından kaçan Alman bilim adamları Einstein gibi atom bombasına yani ülkenin gelişmişliğine katkısı oldu. Benzer durum Atatürk döneminde Alman bilim adamlarının Hitler baskısından kaçıp Türkiye'ye gelmesiyle bilim alanında katkıları oldu. Diğer taraftan Avrupa'ya doğalgaz petrol satışı döviz konusunda yardımcı oluyor. Soğuk savaşında etkisi tabii ki var fakat Amerika iç savaşında toplanmasaydı tam tersi Rus Rublesi neden bu kadar değerli denilebilirdi.

Japon Yen'i hakkında ise şunlar bilinirse daha iyi olur. Kuruş kullanılmıyor yani bizdeki 15.00 TL onlara göre direk 1500 Yen gibi. Neredeyse 1 Japon Yen'i 1 dolara denk denilebilir. Ülkelerinde tasarruf fazlası var bizdeki fahiş vergiler yok geçen sene hesaplamıştım vergi ortalamaları %10 bile olmuyordu. Vergi derken bizdeki gibi 1 araba kendine 1 arabada devlete 1 cep telefonu kendine 1 cep telefonu da devlete KDV cinsi bile %8 ciyetinden vergileri yok daha insancıl. Enflasyon işsizlik çok çok düşük seviyede dışarıdan beyin göç alması. Kaynaklarını çok iyi kullanan çok iyi yönetilen Milyon Ali gibi adamların ender olduğu ülke. Bazı ülkeler gibi petrol doğalgazı olmayan dahası bizim gibide petrol doğalgazı binlerce km öteden almasına rağmen daha ucuza kullanılıyor.
100 Yen 1 Amerikan Doları
Barış Manço'yu tanımakla beraber sever sayarlar. 🙂
Çok daha fazlası var ama konu dağılmasın diye yazmamak en ideali.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı