RX 470 Bilgisayar Durduk Yere Donuyor

Delected

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhaba, ismim Mehmet. Yaklaşık bir hafta önce toplatmış olduğum sistemimde, bugün başlıkta da belirtmiş olduğum sorunu yaşıyorum.

Öncelikle sistemim;

(CPU)İşlemcim; İntel Core İ5 6500

Ekran kartım; MSİ RX470 4GB

Corsair 1X8 2400MHZ CL14 RAM

Corsair VS650 Power Supply

Sorunum;

Bilgisayarımda dolanırken, herhangi bir aktivite farketmeksizin durup dururken donma yaşadım. Donma anında fare, reset tuşu, basılı tutarak kullanmaz isem, power tuşu bile görevini yerine getiremiyor, çalışmıyor. Power tuşuna basılı tutup kapatıp, tekrardan açsam bile açılırken tekrar donuyor. Stabil başlangıç için power şalterini açıp kapatmak zorunda kalıyorum. Kaldı ki tekrardan olucak korkusuyla açıyorum. Bugün 2 kere oldu.

Isı hakkında sorular gelicek diye zannediyorum.

İşlemci 30-40, ekran kartı 30-40 dereceler arasıdna dolaşıyor.

Aynı tarzda problem yaşamıştım, mesela oyundayken mouse aktif hale geliyordu oyunda herhangi bir yere tıkladığım anda masaüstüne atıyordu, donmalar ve takılmalar yaşatıyordu. Detaylı tarama sonucu HDD'ye yüklü miktarda virüs bulaştığını öğrendim, format attım problem çözüldü. Senin anlattığından anladığım kadarıyla problemin donanımsal, bilgisayarını bir hafta önce toplamışsın, muhtemelen toplama esnasında rayına oturmamış parçalar vardır. Yazdıklarından problem kesinlikle şurda şurda diye kimse söyleyemez, kasanın içinin fotoğrafını at istersen; 3-4 farklı açıdan çek anakartın üzerinde ki pinler ve PSU detaylı gözüksün.

Virüs olacağını zannetmiyorum çünki, sadece sistem ve Steam oyunlarım harici hiçbir şey yok.Nitekim detaylı tarama yaptım temiz çıktı.

Sistemdeki pinlerin durumu konusuna gelirsek detaylıca saatlerce baktım herhangi bir yamulma, bükülme tespit edemedim.

Birde takılma değil, bildiğimiz tabiri caizse bilgisayar taş oluyor, hiçbir hareket ettirmiyor. Donmaların belirli bir süresi yok, keyfi ne zaman eserse. .

Benim düşüncem PSU'unuz da arıza olabilir, çünkü PSU yetersiz geldiği zaman sisteme bilgisayar kendisini resetleyebilir, donup kalabilir, durduk yere kapanabilir.
EDİT: Bu sistem için kullandığınız PSU hayli hayli yeterlidir, gayetde kaliteli bir marka 80+ serfitikalı ancak dediğim gibi arızalı olabilir.

Ekran kartını sök ve monitörü anakarta bağla birde öyle dene.

Anakart üzerindeki BIOS pilini sök 4-5 saniye sonra tekrar tak.

PSU'dan bende şüphelendim fakat, sosyalde muadil olaylara baktığımda PSU 'da bir sıkıntı olsa güç direkt kesilir diye düşünüyorum.

Ekran kartına baskı uyguladım. Frekansları olması gereken durumda ama dediğinizi denerim.

RAM'den şüphelenmiyo değilim. Aslında buraya bile bu konuyu açmazdım fakat 2 başlıca nedeni var.

Birincisi, bilgisayarı Vatan Bilgisayar'dan toplama hatasında bulundum ve arıza tespitini yapamayacaklarından tahmini fikrimi beyan etme şansım olsun istiyorum.

İkincisi, ev ortamında çözülecek bir durum ise dolmuşlarda elde kasa, arka plakasız ekran kartının götürürken yamulacağı korkusu. .

Toplama bilgisayar sahibi olmak zor zenaat. . .

Bilgisayarın güç tuşuna basında ilk yapılan işlemler; kısaca BIOS tek tek bileşenleri tanımlar, birinde arıza varsa ve tespit edebiliyorsa, anakartın üzerinde speaker da varsa bib bib diye kodlayarak hatayı bildirir.

@Delected Sende ekran kartını söküp öyle taşırsın.

Tedavi edemesen bile tanıyı koyabilmek önemli.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı