RX 470 Yerine Ekran Kartı Önerisi

ultrasalgeria

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 1 hafta önce amazon.de üzerinden MSI GAMING X RX 470 8 GB ekran kartı satın aldım. Mini ITX bir sistemim var.
  • AMD 7870K İşlemci
  • MSI A88XI AC v2 Anakart
  • 2 x 1600 MHz Kingston 4 GB HyperX RAM
  • 650W PSU
  • 240 GB SSD
  • 1 TB HDD
  • Thermaltake Core V1 Mini Kasa
Diğer parçalar da yukardaki gibi. Ekran kartını hem artık oyunları yüksek grafik ayarlarında oynayabilmek için, hem de 1 ay kadar önce aldığım Steam Link'e aktararak bir açıdan konsol keyfi yaşamak için aldım.

Ekran kartı harika. Çoğu oyunu en yüksek ayarlarda gayet akıcı şekilde oynatıyor. Uzun süre götürecek türden bir kart. Ancak iki temel sorunum var.

1) Steam Link'e aktardığı görüntü pek de iyi değil, özellikle FIFA, NBA gibi oyunlarda facia. Ancak PES'i düşük ayarlarda aktarabiliyor. Bunu günlerdir araştırdım, sıkıntının AMD ekran kartlarından kaynaklandığını öğrendim. Dünyadaki tüm AMD kullanıcıları encoding konusunda isyanda, Nvidia kullanıcıları ise oldukça memnunmuş.

2) FIFA 17'de anlık FPS dropları yaşıyorum. Tam bilmiyorum ama sanırım 'stuttering' deniliyor bu olaya. Atıyorum 15-20 saniyede bir oyun 1 saniyeliğine aşırı yavaşlayıp sonra tekrar düzeliyor. Bu sürekli oluyor ve düzenli bir şekilde olduğu için çok can sıkıyor. 1 gram oyun zevki bırakmadı. Ekran kartını almadan öcne de bu sorunu yaşıyordum APU işlemcim ile. Şu an oyunu Ultra ayarlarda bile oynuyorum ona rağmen dropları yaşıyorum ve hiçbir şekilde çözülmüyor.

İkinci sebep ekran kartımdan mı kaynaklanıyor emin değilim, işlemciden de olabilir, ama dediğim gibi sebeplerim bunlar. Bu iki sebepten ötürü ekran kartını iade etmeyi, onun parasıyla (belki de biraz ekleyerek) Nvidia ekran kartı almayı düşünüyorum. O açıdan da fikrinize ihtiyacım var. Sizce ne almalıyım? Ya da RX 470 ile mi devam etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk sorun için bir şey diyemeyeceğim. Öyle diyorsanız öyledir. Ancak zaten Steam Link dediğimiz cihaz için "Wired connection strongly suggested" denmiş. Hal böyleyken bu tarz bir sorunun yaşanması olası. Sistem HTPC bir sistemse HDMI ile televizyona bağlasanız aynı amaca ulaşırsınız. Ancak sistem farklı bir odadaysa yapacağınız bir şey yok. RX 470'i ikinci elde 900 TL'ye satsanız 150-200 TL ekleyerek GTX 1060 Mini 3 GB alabilirsiniz. İkinci sorununuzun çözümü sistem değiştirmekte. AMD'nin Bulldozer serisi çekirdekleri gerçekten berbat. Mücadele edebildikleri tek işlemciler düz pentiumlardı, şimdi pentiumlara HT desteği geldi, artık tamamen tarihe gömüldüler. Sorunun işlemciden kaynaklandığına emin olabilirsiniz. Aynı seviyede bir ekran kartı almak için cepten para vermek bana makul gelmiyor. Ben değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Boşuna angarya. Steam Link gibi bir cihazın işlevselliği de benim için soru işareti. Sırf böyle bir cihaz için uğraş vermeniz biraz garip geliyor. Bu arada MSI Gaming X 8 GB gerçekten bu kart için korkunç pahalı. Sizin aldığınız karttan daha uygun fiyata MSI Armor RX 480 8GB var.

Ekran kartın iyi.değiştirceksen işlemciyi değiştir

Onu da düşündüm açıkçası, işlemci değişikliği sizce bu problemlere çözüm olur mu?

Kardeşim ben RX 480 Msi Gaming X e bakmanı öneririm o 470'ide bana gönder [emoji16]

Hocam RX 480 alacaktım zaten ama Türkiye'ye gönderimleri kapatmışlardı ben de mecburen RX 470 aldım buradaki arkadaşların da önerisiyle :)

Son düzenleme:
İlk sorun için bir şey diyemeyeceğim. Öyle diyorsanız öyledir. Ancak zaten Steam Link dediğimiz cihaz için "Wired connection strongly suggested" denmiş. Hal böyleyken bu tarz bir sorunun yaşanması olası. Sistem HTPC bir sistemse HDMI ile televizyona bağlasanız aynı amaca ulaşırsınız. Ancak sistem farklı bir odadaysa yapacağınız bir şey yok. RX 470'i ikinci elde 900 TL'ye satsanız 150-200 TL ekleyerek GTX 1060 Mini 3 GB alabilirsiniz. İkinci sorununuzun çözümü sistem değiştirmekte. AMD'nin Bulldozer serisi çekirdekleri gerçekten berbat. Mücadele edebildikleri tek işlemciler düz pentiumlardı, şimdi pentiumlara HT desteği geldi, artık tamamen tarihe gömüldüler. Sorunun işlemciden kaynaklandığına emin olabilirsiniz. Aynı seviyede bir ekran kartı almak için cepten para vermek bana makul gelmiyor. Ben değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Boşuna angarya. Steam Link gibi bir cihazın işlevselliği de benim için soru işareti. Sırf böyle bir cihaz için uğraş vermeniz biraz garip geliyor. Bu arada MSI Gaming X 8 GB gerçekten bu kart için korkunç pahalı. Sizin aldığınız karttan daha uygun fiyata MSI Armor RX 480 8GB var.

İlk sorun özelinde konuşmak gerekirse zaten kablosuz bağlantıyı bir kere denedim ve mümkün olmadığını gördüm. Hem bilgisayar hem de Steam Link direkt olarak modeme kablolu şekilde bağlı. Tabii ki Steam Link PS4 hissiyatı vermez ama hem Reddit'te hem Youtube'da çok fazla video gördüm Steam Link'i Ultra ayarlarda yüksek performanslı kullanabilen insanların yüklediği. O açıdan araştırdım sorunu, ve benim kullandığım sistemin encoding konusunda çok iyi olmadığı kanısına vardım.

Geçen sene çok fazla bütçem yoktu, o açıdan 1500 TL'lik sistem toplama videosundaki parçaları baz alarak sistem toplamıştım. Ancak size hak veriyorum, şu an düşününce AMD 7870K çok da iyi bir yatırım olmamış benim için.

Fiyat konusunda da amazon.de üzerinden aldığım için buradaki fiyattan daha düşük bir fiyata aldım, bir de her ürün maalesef Türkiye'ye gönderilmiyor, o yüzden RX 480 yerine bunu almıştım.

Siz işlemci değişikliğini mi öneriyorsunuz?

Kartınız gayet güçlü hocam umarım sıkıntılarınız sürücü güncellemeleri ile aşılır.

Benim de tek umudum o açıkçası, ama yine de çok umutlu değilim, çok sağolun hocam.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı