RX 480 sistem oyun esnasında ekranın kapanması

deepnise

Hectopat
Oyun esnasında oldukça rahatsız edici bu soruna denk geliyorum ara sıra. Neden kaynaklandığı hakkında bir fikrim yok.
Bu sorun sadece bir veya iki oyunda değil, genel olarak başıma geliyor. İşin en ilginç yanı "MSI Afterburner" yazılımı ile, CPU ve GPU değerleri (sıcaklıkları) oldukça normal gözükmesine rağmen kapanması. Sorunun kaynağı driver ile alakalı olduğunu pek düşünmüyorum bu arada. Örnek olarak görsellerin birinde "duman" sahnesi var. Bu duman olan yere ne zaman gelsem kendini kapatıyordu bir süre sonra ekran. Grafiklerle oynamama rağmen (Low, mid, hard, Ultra) hep bu sahneye gelince kapanıyordu. Sorunu ise 1024x768 çözünürlüğe ve pencere moduna ayarlayarak çözebildim anca böyle kapanmadı. Diğer bir görselde olan Afterburner değerleri 1-2 saat sonra bile ortalama resimdeki gibi. GPU sıcaklığının 65 dereceyi geçtiğini, CPU sıcaklığının ise 70 dereceyi geçtiğini görmedim örneğin DMC5 oynarken. Ancak 1 saat, 2 saat, 3 saat bir yerde kapanıyor her türlü.

Özetle bu sorunu yaşamış ve çözmüş olan birileri yardımcı olursa sevinirim.

Sistem
MSI B450 Tomahawk Max
High Power 700W
2x8 Corsair Vengeance LPX RAM 3200
Toshiba OCZ 500 GB M.2 SSD
MSI RX 480 Gaming X 8 GB
R5 3600 X

Dosya Ekleri

• DevilMayCry5_2021_10_16_13_36_06_273.jpg
    DevilMayCry5_2021_10_16_13_36_06_273.jpg
    215,9 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    49,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sadece bu oyunda ve belirli sahnelerde oluyorsa oyun dosyaları bozulmuş olabilir.
Eğer genel anlamda bu sıkıntı varsa benim aklıma direkt güç kaynağı geldi, ekran kartını ve sistemi yeterince besleyemiyor olabilir. Watt ile alakalı değil; kalitesiz gibi.

Başka oyunlarda da böyle yapıyor mu? Sadece bu oyuna özel mi oluyor.
Hocam sadece bu oyunda ve belirli sahnelerde oluyorsa oyun dosyaları bozulmuş olabilir.
Eğer genel anlamda bu sıkıntı varsa benim aklıma direkt güç kaynağı kaynaklı olabileceği geldi, ekran kartını ve sistemi yeterince besleyemiyor olabilir. Watt ile alakalı değil, kalitesiz olabilir.
Genel olarak yapıyor malesef.

Ben de AMD RX570 kullanıyorum şu an driver ile kaynaklı bir hata var ben oyunu açınca ana menüde ekran donuyor oyun çöküyor gibi bir şey gelecek driverleri bekliyorum maalesef AMD driver konusunda hep böyle senin sorunun bitse bile 3 4 ay sonra yeni problem başlar.

Hocam yükteyken sistemin ve ekran kartının kaç watt çektiğine bakmanız lazım, ekran kartı sıcaklığının 65'i geçmemesi bahsettiğim durum yüzünden olabilir.
Anlıyorum tavsiyen üzerine kontrol edeceğim. Ancak şunu da eklemek gerekirse 1,5-2 saat kadar süren gpu render aldığım oluyor bazen. Kapanma sorunu yaşamadım oyun haricinde. Bilgisayarda hwmonitor ve aida64 yüklü. Dediğin testi aida64 üzerinden (yük testi) yapıp, hwmonitor üzerinden takip etmem gerekiyor galiba doğru mu ?

Biraz daha ayrıntılarla bahsetmek gerekirse

-Oyun korsan veya orjinal olması farketmiyor genel olarak problem bu yönde.
-Oyun harici kullanımlarımda gpu ve cpu render işlerinde (c4d & after effects, premiere) kapanma sorunu olmuyor.
-Sadece monitor kapanıyor ve ben tekrar başlatana kadar görüntü gelmiyor. Görüntü olmuyor kasa çalışmaya devam ediyor.

Ddu diye bir yazılım varmış galiba temiz kurulum yapıyor. En son çare olarak bunu deneyeceğim büyük ihtimal.

Edit:10 dk süre geçtikten sonra durdurmadan önce aldığım ekran görüntüsü. Değerlerde bir problem var mıdır ?

sfds.JPG

Son düzenleme:
Anlıyorum tavsiyen üzerine kontrol edeceğim. Ancak şunu da eklemek gerekirse 1,5-2 saat kadar süren gpu render aldığım oluyor bazen. Kapanma sorunu yaşamadım oyun haricinde. Bilgisayarda hwmonitor ve aida64 yüklü. Dediğin testi aida64 üzerinden (yük testi) yapıp, hwmonitor üzerinden takip etmem gerekiyor galiba doğru mu ?

Biraz daha ayrıntılarla bahsetmek gerekirse

-Oyun korsan veya orjinal olması farketmiyor genel olarak problem bu yönde.
-Oyun harici kullanımlarımda gpu ve cpu render işlerinde (c4d & after effects, premiere) kapanma sorunu olmuyor.
-Sadece monitor kapanıyor ve ben tekrar başlatana kadar görüntü gelmiyor. Görüntü olmuyor kasa çalışmaya devam ediyor.

Ddu diye bir yazılım varmış galiba temiz kurulum yapıyor. En son çare olarak bunu deneyeceğim büyük ihtimal.

Edit:10 dk süre geçtikten sonra durdurmadan önce aldığım ekran görüntüsü. Değerlerde bir problem var mıdır ?

Eki Görüntüle 1190709

Hocam voltaj anlamında bir sorun görünmüyor, maksimumda 140 Watt'ı görmüş kart. Sanırım DDU ile sürücüyü güvenli modda kaldırıp elle kurmanız gerekiyor, bir deneyin derim.

Hocam voltaj anlamında bir sorun görünmüyor, maksimumda 140 Watt'ı görmüş kart. Sanırım DDU ile sürücüyü güvenli modda kaldırıp elle kurmanız gerekiyor, bir deneyin derim.
Teşekkürler cevap için. Temiz kurulum yapmadan önce son kez ekran kartını güncelledim ve oyuna girdim. Gene aynısı olursa ddu ile deneyeceğiz artık. Ddu olmaz ise 580 bios atıcam artık ne yapalım. Bu sefer tüm tikleri işaretleyip 30dk boyunca yük testi yaptım ve bir sorun olmadı kapanma gibi. Yani mantıken 30dk boyunca yükte kapanmıyorsa geriye tek seçenek drive kalıyor. Drive ile alakalı olmasına ihtimal vermiyordum ama sorun büyük ihtimal bu çıkacak gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı