RX 480 ve I3 6100 darboğaz yapar mı?

politika2222

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, şu an kullanmış olduğum sistemi güncelleyip yeni ekran kartı almayı planlıyorum. Ancak kullanmış olduğum işlemci ile darboğaz yapar mı? Merak ediyorum. Şu an kullanmış olduğum sistemi aşşağıda belirttim. Sorum yeni alacağım RX 480 isimli ekran kartı ile İ3 6100 işlemcim darboğaz yapar mı?

Anakart : MSI B150M Bazooka
İşlemci : İntel İ3 6100
İşlemci Soğutucu : COOLER MASTER HYPER T4
Ekran kartı : Sapphire R9 270x OC EDDITION
RAM : Kingston 8 GB DDR4 2133 MHz CL13 Single
HDD: WD BLUE 1 TB 7200 RPM
PSU : High Power 450 w

Yapar. Ama her oyunda ve her koşulda değil. GTA V gibi işlemci yoran oyunlarda çok fena dar boğaz yapar fakat işlemci fazla istemeyen oyunlarda hiç bir sorun yaşamazsın. Zaten Rx480, 2k çözünürlüğe nefesi yeten bir kart olduğundan dar boğaz yaptığında ekran kartı zorlayacak ayarları açarsan ve çözünürlüğü yükseltirsen dar boğaz sorunu ortadan kalmış olacaktır. O yüzden alabiliyorsan eğer Rx480'i kesinlikle almalısın. Sadece Referans tasarım olmadığına dikkat et :)

İ3 6100 GTX 970 ile yapıyorsa RX 480 ilede yapıcaktır. Bence RX 470 alın. Çünkü 480 alırsanız zaten tam performansını alamayacaksınızki. Sonra işlemciyi yükseltirim dersen şimdi 480 alıyım dersen bilemem ama.

İşlemciyi daha yeni aldığım için şu sıralar değiştireceğimi hiç sanmıyorum. Ancak RX 480 darboğaz yapsada, yapmasada elimde para varken alacağım. Tam performans almasamda şuanki kartımdan daha çok performans verecektir. İşlemciyi yormamak için VSYN teknolojisini kullanıp FPS'i sabitlerim. Yorumlarınız için teşekkürler.

Çoğu oyunda sorun yaşayacağını sanmam ben 1060' la i3 6098P kullanmıştım hiç sorun yaşamamıştım.

Genel olarak rainbow six siege, the witcher, gta 5, farcry primal, the crew, shadow of mordor, battlefield 4 tarzı oyunlar oynuyorum.

Bazen %10-15 darboğaz olacaktır (pek sorun olmaz, akıcılık bozulmaz). Onu da işlemciyi 4.1GHz'ye overclock edebilirsen darboğaz falan olmaz.

Malesef yukarıda sistem bilgilerimi belirttim. Kullanmış olduğum ana kart B150 chipsetli bir kart. Bu sebepten overclock yapamıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı